Zobacz więcej

Newsletter

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o kobiecych nowinkach - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

Jak zbudowane są włosy? Kosmyki pod mikroskopem

Tagi: włosy, budowa,

Według definicji włos to nitkowaty i wyspecjalizowany wytwór naskórka, który występuje tylko u ssaków. Rodzaje włosów są jednak różne. Warto wiedzieć o nich trochę więcej, bo w końcu mamy je niemal na całym ciele. Jak zbudowane są włosy?

Włosy to wbrew pozorom bardzo złożone pod względem budowy struktury. Każdy, nawet najdrobniejszy włos na naszym ciele, wyrasta z mieszka włosowego. Na całym ciele mamy około 5 milionów mieszków, z czego +/- 150 tysięcy znajduje się na skórze głowy. Mieszki włosowe występują niemal na całym ciele z wyjątkiem np. wewnętrznej części dłoni.

Ciekawostka: Mieszki włosowe pojawiają się już między 9 a 22 tygodniem życia płodowego. To dlatego niektóre dzieci rodzą się z bujną czupryną!

W mieszkach znajdują się komórki odpowiedzialne na wzrost włosów, gruczoły łojowe oraz mięśnie przywłosowe. To właśnie z mieszkiem złączona jest podskórna część włosa. W dużym uproszczeniu każdy włos składa się właśnie z korzenia oraz łodygi, czyli tego fragmentu, który wystaje ponad powierzchnię skóry. Oczywiście można zagłębiać się w to bardziej, ale dla ogólnego rozeznania się w tej sprawie wystarczy taki podział.

Jeśli mówimy o budowie włosów, nie sposób nie powiedzieć o porowatości. Co to jest porowatość włosów? Otóż łodyga każdego włosa zbudowana jest z rdzenia (nie występuje w przypadku cienkich włosów), kory włosa oraz osłonki (to najbardziej zewnętrzna część). Osłonka zbudowana jest z kilku warstw spłaszczonych łusek z keratyny, które nachodzą na siebie jak dachówki. Przerwy między nimi określa się jako pory, stąd określenie porowatości.

Ciekawostka: Włosy mogą mieć trzy rodzaje porowatości – niską, średnią oraz wysoką – w zależności od tego, jak mocno odchylone od łodygi są łuski.

Trzeba wiedzieć, że budowa włosów ma wpływ na ich funkcje. Po co są nam włosy? To one zapobiegają wychładzaniu organizmu. Zwłaszcza na głowy włosy spełniają funkcję termoregulacyjną i ochronną, choć w przypadku ludzi jest już ona nieco ograniczona w porównaniu z innymi ssakami. Nie mniej jednak stan włosów odzwierciedla ogólną kondycję organizmu.

Ciekawostka: Włosami są również rzęsy oraz brwi. Pierwsze ochraniają oko przed zanieczyszczeniami, a drugie przed napływaniem potu z czoła.

Warto przeczytać




Konkurs

Konkurs

Chcesz zorganizować konkurs na łamach naszego portalu? Skontaktuj się z nami.

zobacz więcej konkursów »

Ogłoszenia

Stylizacja paznokci Wrocław

Profesjonalna stylizacja paznokci we Wrocławiu. Piękne paznokcie w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy

Tanie wczasy odchudzające

Jedyny w Polsce program autorski. Rewelacyjne ceny.

Makijaż profesjonalny - Wrocław

Makijaż Dzienny, Ślubny, Wieczorowy, Sylwestrowy, Do sesji zdjęciowych - Wrocław

Wizaż i Makijaż - Kraków

Profesjonalny make-up i wizaż. Kreatywny makijaż na każdą porę.

Wizażystka - Warszawa

Profesjonalny makijaż i wizaż. Bogata oferta i niecodzienny make-up.

Masaże, masażysta - Poznań

Masaż leczniczy, rehabilitacyjny, antycellulitowy i relaksacyjny w Poznaniu.

zobacz wszystkie ogłoszenia »


Nasi partnerzy