Zobacz więcej

Newsletter

Jeśli jako pierwsza(y) chcesz dowiadywać się o kobiecych nowinkach - koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

Niedobór witaminy D – co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Tagi: witamina D, suplement diety, dieta,

Zgodnie z wynikami analiz i opiniami specjalistów, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie niedobór witaminy D jest problemem powszechnym. Dotyka ludzi w różnym wieku i szacuje się, że może dotyczyć aż 90% europejskiej populacji. Tymczasem, suplementacja dobroczynnym składnikiem prowadzona jest na ogół tylko w pierwszym okresie życia. Potem zapomina się o uzupełnianiu poziomu cennej witaminy, której niedobory mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.

Coraz więcej lekarzy włącza się w kampanie informacyjne i edukuje pacjentów w zakresie profilaktyki niedoborów witaminy D. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na potrzebę odpowiedniego korzystania ze słońca i na znaczenie dobrze zbilansowanej diety. Jeśli naturalne źródła okazują się niewystarczające, pomocna może być również suplementacja farmakologiczna, którą w przypadku witaminy D, zalecają nawet zatwardziali zwolennicy naturalnej profilaktyki zdrowia.

Jakie są przyczyny niedoborów witaminy D?

W Polsce powszechny niedobór witaminy D to wynik przede wszystkim braku wystarczającej ilości promieniowania słonecznego.. Warunki klimatyczne w naszej szerokości geograficznej i brak słońca przez większą część roku sprawiają, że jesienią i zimą jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczne niedobory. By znajdująca się w naszym organizmie prowitamina D, mogła przekształcić się w aktywną witaminę, konieczne jest = promieniowanie UVB.

Jesienią i zimą wiele osób odczuwa zmęczenie, osłabienie organizmu i częste zmiany nastroju. W tym okresie warto jest sprawdzić poziom 25-hydroksywitaminy D we krwi. Zdaniem ekspertów o tej porze roku problem niedoboru witaminy D dotyczy wszystkich osób, które nie korzystają z suplementów witaminowych.

W miesiącach letnich niedobór witaminy D może być związany ze zbyt długim czasem przebywania w zamkniętych przestrzeniach biur i zakładów pracy. Wielu z nas brakuje czasu na zdrową aktywność na świeżym powietrzu, a jeśli już zdarza nam się wychodzić na słońce, stosowanie kremów z wysokim filtrem skutecznie blokuje działanie jego promieni. Ostrego słońca muszą też unikać osoby starsze, dzieci i kobiety ciężarne, co uniemożliwia im naturalną syntezę odpowiedniej ilości witaminy D. Ponadto, z wiekiem maleje efektywność owej syntezy, co jeszcze bardziej przyczynia się do występowania niebezpiecznych niedoborów.

Jak można poradzić sobie z niedoborem witaminy D?

Witamina D nazywana jest witaminą słońca, bo jej głównym źródłem jest właśnie promieniowanie słoneczne. Latem, by podnieść niski poziom witaminy D należy przebywać na słońcu między godziną 10 a 15 przez co najmniej 15 minut. W tym czasie powinniśmy eksponować nie mniej niż 18% powierzchni skóry.

W Polsce w okresie od września do kwietnia skórna synteza witaminy D praktycznie nie zachodzi, dlatego konieczna jest jej dodatkowa suplementacja. Warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w tłuste ryby morskie, takie jak węgorz, makrela, śledź czy łosoś. Witaminy D można szukać również w jajach oraz mleku, jednak w produktach tych jej zawartość jest o wiele niższa.
Z uwagi na trudności z dostarczaniem odpowiedniej ilości witaminy D specjaliści rekomendują stosowanie suplementów diety. Zalecana osobom dorosłym dawka to od 800 do 2000 j.m. na dobę. Osoby otyłe powinny przyjmować jej więcej.Konkurs

Konkurs

Chcesz zorganizować konkurs na łamach naszego portalu? Skontaktuj się z nami.

zobacz więcej konkursów »

Ogłoszenia

Stylizacja paznokci Wrocław

Profesjonalna stylizacja paznokci we Wrocławiu. Piękne paznokcie w atrakcyjnych cenach. Zapraszamy

Tanie wczasy odchudzające

Jedyny w Polsce program autorski. Rewelacyjne ceny.

Makijaż profesjonalny - Wrocław

Makijaż Dzienny, Ślubny, Wieczorowy, Sylwestrowy, Do sesji zdjęciowych - Wrocław

Wizaż i Makijaż - Kraków

Profesjonalny make-up i wizaż. Kreatywny makijaż na każdą porę.

Wizażystka - Warszawa

Profesjonalny makijaż i wizaż. Bogata oferta i niecodzienny make-up.

Masaże, masażysta - Poznań

Masaż leczniczy, rehabilitacyjny, antycellulitowy i relaksacyjny w Poznaniu.

zobacz wszystkie ogłoszenia »


Nasi partnerzy