Strona główna » Zmiany hormonalne u kobiet

Zmiany hormonalne u kobiet

przez Redakcja

Kobiecy organizm jest bardzo skomplikowaną maszyną, która produkuje i wykorzystuje do właściwego działania różne składniki. Jednym z nich są hormony, których poziom zmienia się wraz z wiekiem i stanem zdrowia kobiety.

Hormony damskie i męskie

Ludzki organizm produkuje ponad setkę różnych hormonów, a każdy z nich pełni inne funkcje. Bardzo łatwo jest zauważyć różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną, które zależne są od gospodarki hormonalnej: głos, sylwetka, a nawet… sposób myślenia!

Kilka hormonów dominuje jednak tylko u kobiet: estrogeny, progesteron, prolaktyna. W damskim organizmie znajdują się także androgeny, które są uznawane za typowo męskie hormony – niemniej jednak są one niezbędne także kobietom (w odpowiednich stężeniach) i pełnią ważne funkcje.

Okres przemiany dziewczynki w kobietę

Po raz pierwszy hormony zaczynają intensywnie działać w przełomowym momencie w życiu, czyli w czasie metamorfozy z dziewczynki w dorosłą kobietę. Estrogeny i androgeny kształtują sylwetkę, poszerzają biodra, powiększają piersi, wpływają także na… apetyt na seks.

Na cykl miesiączkowy ma także wpływ progesteron, który jest niezbędny do wystąpienia owulacji. Gdy w organizmie jest za mało kobiecych hormonów, pojawiają się problemy z miesiączkowaniem.

Kobieta gotowa do wydania na świat potomstwa

Prolaktyna ma kluczowe znaczenie, kiedy staramy się o potomstwo. Hormon ten podtrzymuje właściwe funkcjonowanie ciałka żółtego, a ono z kolei produkuje progesteron.

Progesteron przygotowuje macicę kobiety do zapłodnienia: umożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej oraz wspomaga w utrzymaniu ciąży. Niedobór progesteronu w organizmie tego hormonu w czasie ciąży może spowodować poronienie.

Sama prolaktyna jest także odpowiedzialna za powiększenie gruczołów mlecznych przyszłej mamy – bez tego hormonu niemożliwe jest karmienie piersią.

Menopauza, czyli mniej damskich hormonów w organizmie

Okres okołomenopauzalny to czas, kiedy komórki jajowe już się uodparniają na działanie hormonu folikulotropowego, przez co przestają produkować estrogeny i progesteron. Ich brak powoduje zanikanie miesiączki oraz zdolności kobiety do stania się matką.

Ponadto niedobór damskich hormonów objawia się w sposób bardzo nieprzyjemny: pojawiają się fale gorąca, zimne poty, huśtawki nastrojów, suchość pochwy. Sposobem na załagodzenie tych dolegliwości jest podjęcie hormonalnej terapii zastępczej, czyli przyjmowanie brakujących hormonów.

Terapię należy wspomagać odpowiednią suplementacją: w czasie zmian hormonalnych (również w czasie ciąży czy antykoncepcji hormonalnej) naturalnie zwiększa się zapotrzebowanie na różne mikroelementy.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej