Zapewne zdążyłaś się przekonać, że miesiączka i towarzyszące jej dolegliwości potrafią być prawdziwym utrapieniem i „ukraść” Ci nawet tydzień z każdego miesiąca. To aż ćwierć Twojego dojrzałego życia, dlatego nie powinnaś na to pozwolić. Dowiedz się, jak stawić czoła „wrogowi” i wygrać z uciążliwymi bólami menstruacyjnymi.
Menstruacja jest zjawiskiem fizjologicznym pojawiającym się cyklicznie co 28-30 dni. Pod wpływem działania hormonów (estrogenu i progesteronu) zmienia się grubość błony śluzowej wyścielającej macicę, aby po zapłodnieniu zarodek mógł się w niej zagnieździć. Jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia, śluzówka złuszcza się, czemu towarzyszy krwawienie. U niektórych kobiet proces ten odbywa się bez dodatkowych objawów, u innych jednak są one wyjątkowo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Najbardziej typowe z nich to bóle podbrzusza, bóle krzyża, mdłości, rozdrażnienie i melancholia. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, poznaj 10 sposobów na przetrwanie „tych” dni [1].
1. Błonnik
Pewnie doskonale wiesz, że błonnik odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i smukłej sylwetki. Nie zapominaj o tym w czasie menstruacji! Wysokobłonnikowe produkty pozwolą Ci pozbyć się wzdęć, które bardzo często towarzyszą miesiączce. Komponując dania, dbaj o to, by zawierały one duże ilości roślin strączkowych (takich jak fasola, groch czy ciecierzyca), świeże warzywa, owoce i orzechy. Pamiętaj jednak, że te ostatnie są bardzo kaloryczne, dlatego ogranicz ich spożycie do jednej garści, którą możesz dodać do porannego musli lub ulubionej sałatki [2].
2. Ćwiczenia
Ćwiczenia rozciągające kojarzą Ci się z relaksem i odprężeniem? To bardzo dobrze, bo tego właśnie potrzebujesz! Wybierz zestaw, który skupia się na rozciąganiu mięśnia lędźwiowo-biodrowego – to właśnie on odpowiada za skurcze menstruacyjne. Ćwiczenia warto wykonywać przy spokojnej muzyce, która dodatkowo zapewni Ci odprężenie psychiczne – jak pewnie sama wiesz, w „te” dni jest Ci to szczególnie potrzebne [3].
3. Leki przeciwbólowe
Walkę z dolegliwościami miesiączkowymi możesz także prowadzić przy pomocy leków przeciwbólowych np. ibuprofenu lub paracetamolu. Pamiętaj jednak, aby nie łączyć ze sobą różnych substancji przeciwbólowych, ponieważ może to nasilać działania niepożądane
4. Leki rozkurczowe
Najbardziej dotkliwy objaw menstruacji stanowią bóle miesiączkowe, które lokalizują się w dolnej części brzucha. Aby im zapobiec, wybierz lek o działaniu rozkurczającym, taki jak Buscopan. Jego główny składnik, hioscyna, rozluźni napięcie mięśni gładkich, a Ty z pewnością poczujesz ulgę [4].
5. Magnez
Regularnie uprawiasz sport? Często towarzyszy Ci stres? Najprawdopodobniej zatem cierpisz na niedobory magnezu, który w czasie miesiączki jest bardzo potrzebny, ponieważ zmniejsza ból i łagodzi objawy PMS. Makroelement ten znajdziesz m.in. w gorzkiej czekoladzie, rybach, awokado, kaszy i pełnoziarnistym pieczywie [5].
6. Zioła
Kurację ziołami najlepiej rozpocząć nawet kilka dni przed miesiączką. Najlepsze będą napary z brzozy, głogu czy melisy [6].
7. Olejki
To kolejne dary natury, z których warto skorzystać podczas okresu. Delikatny masaż lub kąpiel z kilkoma kroplami olejku rumiankowego, geraniowego, szałwiowego bądź cynamonowego nie tylko rozluźni mięśnie podbrzusza, ale także pozwoli zrelaksować się po ciężkim dniu [7].
8. Wapń
Kolejnym makroelementem pomocnym w walce z bólem menstruacyjnym jest wapń, który podobnie jak magnez łagodzi napięcie mięśni i zapobiega uciążliwym wzdęciom. Znajdziesz go w jajkach, kefirze, jarmużu, szczypiorku i morelach [8]
9. Woda
Podczas „tych” dni nie zapominaj o piciu wody. Odpowiednio nawodniony organizm skuteczniej radzi sobie z zaparciami i zawrotami głowy, dzięki czemu na pewno poczujesz się lepiej [9].
10. Żelazo
W czasie miesiączki tracisz sporo krwi, dlatego możesz czuć się osłabiona, rozdrażniona i miewać zawroty głowy. Aby wyrównać poziom erytrocytów (czerwonych krwinek transportujących tlen w organizmie), uwzględnij w swoim jadłospisie pokarmy bogate w żelazo, czyli m.in. tofu, szpinak, rośliny strączkowe, czarne porzeczki i awokado. Jego duże ilości znajdują się także w gorzkiej czekoladzie, dlatego niewielki „grzeszek” w postaci jednej kosteczki 70-procentowej wersji tego smakołyku będzie jak najbardziej usprawiedliwiony [10].
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.
„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.
[1] http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140281,21594435,miesiaczka-okres-menstruacja-co-to-jest-i-jak-przebiega.html
[2] https://tipy.interia.pl/artykul_27265,w-jaki-sposob-mozna-zlagodzic-bolesna-miesiaczke.html
[3] https://tipy.interia.pl/artykul_8229,jak-lagodzic-bole-menstruacyjne-za-pomoca-cwiczen-rozciagajacych.html
[4] https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=372
[5] https://tipy.interia.pl/artykul_27265,w-jaki-sposob-mozna-zlagodzic-bolesna-miesiaczke.html
[6] https://tipy.interia.pl/artykul_19136,jakie-ziola-na-napiecie-przedmiesiaczkowe.html
[7] https://tipy.interia.pl/artykul_19136,jakie-ziola-na-napiecie-przedmiesiaczkowe.html
[8] https://tipy.interia.pl/artykul_27265,w-jaki-sposob-mozna-zlagodzic-bolesna-miesiaczke.html, https://dietetycy.org.pl/alternatywne-zrodla-wapnia/
[9] http://jakowisko.pl/bole-miesiaczkowe-sprawdz-je-zlagodzic/
[10] https://tipy.interia.pl/artykul_27265,w-jaki-sposob-mozna-zlagodzic-bolesna-miesiaczke.html