Zastrzyki podawane są pacjentom w celach leczniczych, lecz znajdują również zastosowanie w profilaktyce różnego rodzaju schorzeń. Oto 4 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o zastrzykach.
Nie tylko leczenie
Zastrzyki kojarzone są głównie z leczeniem różnego rodzaju chorób. Podanie domięśniowo dawki leku pozwala bowiem na szybkie jego działanie, a co więcej, podany w ten sposób preparat jest przez organizm najlepiej przyswajany. Niemniej jednak zastrzyki stosowane są również w celu:
- zapobiegania ciąży,
- zapobiegania zakrzepicy,
- profilaktyki chorób stawów,
- poprawy wyglądu – zastrzyki znajdują zastosowanie także w medycyny estetycznej.
Zastrzyki można zakupić w aptekach, a następnie – przestrzegając odpowiednich procedur – przetransportować je do przychodni, gdzie zostaną pacjentowi zaaplikowane.
Z refundacją czy bez?
Prawidłowo wykonany zastrzyk jest w zasadzie bezbolesny, jednak dla większości osób iniekcja wciąż stanowi ostateczną metodę leczenia czy profilaktyki. O tym, kiedy należy zastosować zastrzyk, powinien zadecydować lekarz. Czasami jednak pacjenci sami decydują się na zakup gotowego roztworu w ampułko-strzykawce. Przykładowo, zakup Easy Go 1.8% w aptece internetowej nie stanowi większego problem, natomiast preparat ten może pomóc w walce ze zwyrodnieniem stawów. To, czy dany produkt kupimy z refundacją, czy też bez, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim refundację można uzyskać na leki, których zakup warunkowany jest posiadaniem recepty lekarskiej. Co więcej, produkt ten musi być stosowany w celu ratowania zdrowia lub życia. Nie można uzyskać refundacji na zastrzyk, który stosowany jest wyłącznie w celu poprawy urody bądź zapobiegania ciąży.
Kto może wykonywać zastrzyki?
Wokół tego, kto tak naprawdę może wykonywać zastrzyki, narosło w ostatnim czasie wiele mitów. Otóż faktem jest, że zastrzyk powinien być zaaplikowany przez pielęgniarkę lub lekarza, jednak w wielu sytuacjach samo możemy zrobić zastrzyk sobie lub komuś. Dobrym przykładem są pacjenci po operacjach, którzy samodzielnie aplikują zastrzyki przeciwzakrzepowe. W celu ratowania życia zastrzyk (z adrenaliną) może podać każdy. Niemniej jednak lekarz musi mieć kontrolę nad tym, jaka substancja jest wstrzykiwana pacjentowi. Dlatego też każdorazowe podanie leku należy w pierwszej kolejności skonsultować z medykiem.
Niebezpieczeństwa związane z aplikowaniem zastrzyków
Pacjenci rzadko mogą usłyszeć o zagrożeniu, jakie niesie za sobą przyjmowanie zastrzyków. Najniebezpieczniejszym skutkiem ubocznym jest reakcja alergiczna, która może przerodzić się we wstrząs analifaktyczny. Należy zadbać o prawidłową higienę, a więc sterylność igieł, gdyż możemy za ich pomocą wprowadzić do organizmu niebezpieczne patogeny. Przy zastrzykach dożylnych istnieje ryzyko wprowadzenia powietrza do krwi, co powoduje zator powietrzny. Aplikując zastrzyk w nieodpowiednim miejscu, wstrzykiwana substancja może nie zostać przyswojona w takim stopniu, w jakim powinna. Dlatego też zawsze należy skonsultować z lekarzem, w jaki dokładnie sposób aplikować zastrzyk.
Materiał zewnętrzny