Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. Dlatego, żeby odpowiednio i skutecznie sobie z nim poradzić, warto spróbować określić, jaki jest jego powód. Jest to bardzo ważne również ze względu na to, że ból brzucha może okazać się oznaką poważnej choroby. Najłatwiej rozpoznać, czego symptomem są dolegliwości tej części ciała poprzez obserwowanie towarzyszących mu objawów. Rozpoznanie przyczyny jest także o tyle istotne, że daje nam wiedzę, co do możliwości zastosowania silnych leków na ból brzucha lub konieczności niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza.
Najczęstsze przyczyny bólu brzucha
Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z bólem brzucha jest grypa żołądkowa. Tę chorobę rozpoznajemy po skurczach i bólach brzucha, mdłościach, biegunce, wymiotach, gorączce i osłabieniu całego organizmu. Ponad 70% przypadków nawracających bóli brzucha ma swoją przyczynę w tak zwanym zespole nadwrażliwości jelita grubego. Pozostałe objawy tej jednostki chorobowej obejmują zamiennie biegunkę i zaparcia, śluz w kale, wzdęcia oraz gazy. Zapalenie uchyłków jelita grubego kojarzy się z: konwulsyjnymi bólami brzucha, bólem wzmagającym się podczas uciskania wrażliwego miejsca, nudnościami, gorączką, dreszczami, biegunką lub zaparciami, a także charakterystycznymi, ołówkowymi stolcami. Przy silnych bólach w górnej części brzucha, wymiotach, biegunce, braku apetytu, zgadze i gazach możemy spodziewać się owrzodzenia żołądka lub zapalenia żołądka. Ostatnimi czasy, przyczyną nieprzyjemnych przypadłości związanych z układem trawiennym jest brak tolerancji laktozy. Objawy, czyli bóle i skurcze, wzdęcia, gazy, biegunka czy uczucie nieustającego przelewania się w brzuchu, występują tuż po wypiciu mleka krowiego. Kolejną przyczyną może być kolka żółciowa, która daje następujące objawy: silny ból po środku brzucha, przechodzący na prawą stronę, a niekiedy również na plecy, skurcze brzucha, mdłości, wymioty i gazy. Intensywny ból w dole pleców, promieniujący do brzucha i pachwin, częste oddawanie ciemnego lub zabarwionego krwią moczu o nieprzyjemnym zapachu i towarzyszący mu ból lub wręcz przeciwnie – zatrzymanie tej czynności, nudności, wymioty, nadmierna potliwość, to może być atak kolki lub kamicy nerkowej. Ból brzucha, skurcze, biegunka, ropa lub krew w kale, gorączka oraz szybka utrata masy ciała często kojarzone są z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Silny ból brzucha po prawej stronie, odczuwalny z dnia na dzień coraz bardziej, osłabienie, gorączka, nudności, wymioty, niekiedy ciemny mocz, zżółknięte białka oczu i pożółkła skóra mogą oznaczać bardzo poważną chorobę – zapalenie wątroby lub nowotwór trzustki.
Jak radzić sobie z bólem brzucha?
W części ze wskazanych powyżej przypadków (zespół nadwrażliwości jelita grubego, zapalenie uchyłków jelita grubego oraz owrzodzenie lub zapalenie żołądka) podstawowym postępowaniem w radzeniu sobie z bólami brzucha jest zmiana trybu życia. Przede wszystkim należy unikać papierosów i alkoholu. Powinno się również spożywać pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty i pić dużo wody. Ze względu na to, że do częstych przyczyn bóli brzucha należy stres, zaleca się unikanie sytuacji nerwowych. W pozostałych przypadkach konieczne jest zgłoszenie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub jeżeli ból jest bardzo silny – powinno się wezwać pogotowie lub udać się na ostry dyżur. W sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie atak kolki lub kamicy nerkowej bądź też znamy inną przyczynę, która nie wyklucza stosowania środków medycznych, można zażyć silny lek na ból brzucha.