W świecie sportu kreatyna jest jednym z bardzo popularnych suplementów. Osoby aktywne fizycznie stosują ją w celu poprawy swojej masy mięśniowej oraz wzrostu efektywności treningu. Jeżeli Ty również regularnie ćwiczysz, sprawdź, czy kreatyna faktycznie może Ci pomóc w szybszej regeneracji mięśni.
Co to jest kreatyna?
Kreatyna jest naturalnie występującą substancją w organizmie, która odgrywa ważną rolę w procesie produkcji energii. Jest zbudowana z trzech aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. W organizmie kreatyna jest przechowywana w mięśniach i ścięgnach. Dostarcza energię do intensywnych skurczów mięśniowych.
Kreatynę można dostarczać w codziennej diecie, jednak nie jest to takie proste. Żeby dostarczyć sobie 5 gramów kreatyny, trzeba zjeść aż kilogram mięsa wieprzowego, wołowego, drobiu czy ryb. Dlatego kreatynę można również przyjmować w formie suplementów, takich jak proszek lub tabletki.
W jakim celu warto stosować kreatynę?
Kreatyna ma wiele zastosowań. Co ważne dla sportowców – pomaga w szybszej regeneracji mięśni podczas treningu. Do czego jeszcze jest potrzebna kreatyna?
- Zwiększa siłę i masę mięśniową, umożliwiając wykonywanie coraz intensywniejszych treningów.
- Poprawia wydolność fizyczną, zwiększając poziom fosfokreatyny w mięśniach. Przekłada się to na wzrost wytrzymałości podczas wysiłku fizycznego o dużej intensywności.
- Zmniejsza odczucie zmęczenia, pozwalając wykonać większą liczbę powtórzeń czy serii i uzyskać jeszcze lepsze wyniki.
Czy kreatyna regeneruje mięśnie podczas treningu?
Już wiemy, że tak, kreatyna może przyczynić się do szybszej regeneracji mięśni. Mięśnie w trakcie treningów ulegają uszkodzeniu, a dzięki suplementacji kreatyny, mogą sprawniej się odbudować i odzyskać pełnię sił. Co za tym idzie, kreatyna pozwala na coraz dłuższe i intensywniejsze treningi.
Trzeba dodać, że poprawa siły i wytrzymałości nie następuje od razu. Należy regularnie przyjmować kreatynę, aby osiągać coraz lepsze efekty w dyscyplinach wytrzymałościowych i szybkościowych.
Dlaczego regeneracja mięśni jest ważna?
Regeneracja mięśni odgrywa kluczową rolę w osiąganiu postępów treningowych. Intensywne treningi powodują mikrourazy, które wymagają odpowiedniej regeneracji. W przeciwnym razie mięśnie nie będą mogły się odbudować, wzrastać i stawać się silniejsze. Co więcej, brak odpowiedniej regeneracji może prowadzić do przetrenowania, obniżenia wydolności, a nawet kontuzji. Dlatego właśnie dbanie o regenerację mięśni jest niezwykle istotne dla efektywności treningowej.
Po intensywnym treningu jesteśmy zmęczeni i marzymy o prysznicu. Jednak warto odczekać 20 minut, aby ciało zdążyło się ochłodzić i dopiero wziąć kąpiel, zastosować antyperspiranty i być gotowym na dalsze aktywności. Te 20 minut można wykorzystać np. na ćwiczenia rozciągające.
Rodzaje suplementów z kreatyną
Najpopularniejsze rodzaje suplementów z kreatyną to:
- Monohydrat kreatyny – jest to najczęściej stosowany i dobrze zbadany rodzaj kreatyny. Monohydrat kreatyny charakteryzuje się wysoką biodostępnością i skutecznością.
- Kreatynowy jabłczan – jest to forma kreatyny połączona z kwasem jabłkowym. Niektóre badania sugerują, że kreatynowy jabłczan może być bardziej przyswajalny przez organizm.
- Etyloester kreatyny – jest to forma kreatyny, która jest chemicznie zmodyfikowana w celu poprawy przyswajalności. Jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby potwierdzić skuteczność tego rodzaju suplementu.