Problemy z chrapaniem częściej przydarzają się mężczyznom w średnim wieku, cierpiącym na nadwagę. Ale chrapać mogą wszyscy! Chrapanie to dźwięk, jaki wydają Twoje struny głosowe, kiedy światło pomiędzy tylną częścią języka i podniebienia jest zbyt wąskie. Bardzo często ignoruje się chrapanie. A jest to poważny problem, który może nawet prowadzić do bezdechu sennego. Sposoby na chrapanie? Sprawdź je!
Dlaczego chrapiesz?
Chrapanie to dolegliwość, która często nie przeszkadza Tobie, a osobom w Twoim otoczeniu. Z reguły, chrapiesz, kiedy śpisz, a więc nie słyszysz wydawanych przez siebie dźwięków. Problemy z chrapaniem mogą być związane z zatkanym nosem, krzywą przegrodą nosową, zwężonymi drogami oddechowymi lub przerostem migdałków. Statystyki pokazują, że chrapie około połowa mężczyzn na świecie i ok. 30% populacji kobiet. Częściej przydarza się ono osobom po 30. roku życia. Predyspozycje do chrapania mają także osoby z nadwagą. Ale tak naprawdę chrapać może równie dobrze szczupły nastolatek.
Chrapanie to nic innego jak dźwięk wydawany przez Twoje struny głosowe. Jest to dźwięk, jaki powoduje strumień powietrza przedostający się przez Twoje drogi oddechowe. Kiedy przestrzeń pomiędzy tylną częścią języka i podniebieniem jest zbyt wąska, zaczynasz wydawać z siebie podczas snu charczące dźwięki.
Co więcej, chrapanie może być szkodliwe. Zwężenie dróg oddechowych może nawet powodować bezdech senny, który może być bardzo groźny i grozić niedotlenieniem organizmu.
Preparaty na chrapanie − plastry, spray czy tabletki?
Czy istnieje skuteczny lek na chrapanie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Najbardziej skutecznym sposobem leczenia chrapania jest interwencja chirurgiczna. Wycięcie języczka, usunięcie przerośniętej części gardła, przerośniętego migdałka lub migdałków może przynieść pożądane efekty. W leczeniu chrapania stosuje się także wszczepienie implantów, które nie dopuszczają do zwężania się światła w drogach oddechowych podczas snu. Mniej inwazyjnym zabiegiem jest usuwanie miękkich tkanek gardła za pomocą fali radiowej. Zabieg jednak przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Plastry na chrapanie poleca się w szczególności osobom, które mają problem z zatkanym nosem. Często dotyczy to alergików (osób z katarem siennym). Możesz je także zastosować w czasie kataru towarzyszącego przeziębieniu. Plastry przykleja się do skrzydełek nosa, co pomaga w łatwiejszym przepływie powietrza przez nos. Możesz też zastosować spray na chrapanie, które aplikuje się bezpośrednio do gardła. Są one często skomponowane na bazie mentolu. Nawilżają śluzówkę gardła i ułatwiają oddychanie.
Z kolei tabletki na chrapanie często są po prostu lekami przeciwhistaminowymi, czyli takimi, które są stosowane w leczeniu alergii. Przed przyjmowaniem takich leków najlepiej skonsultować się z lekarzem. Wyżej wymieniony preparaty na chrapanie możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/kategorie/problematyczne-dolegliwosci/chrapanie.
Skuteczny lek na chrapanie? To także domowe sposoby
Czasami wystarczy tylko zmienić pozycję. Najczęściej chrapią osoby, które śpią na plecach. Kiedy śpisz, Twoje mięśnie gładkie, w tym migdałki, ściany gardła, rozluźniają się. Przy leżeniu na plecach, te narządy mogą przesuwać się w dół i tamować przestrzeń w drogach oddechowych. Ale jeżeli śpisz na boku lub na brzuchu, taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Czasem więc wystarczy przewrócić chrapiącego lekko na bok, a chrapanie ustanie.
Do chrapania przyczyniają się także alkohol i nadwaga. W związku z tym, przed snem staraj się unikać picia alkoholu. Ma on działanie rozluźniające na Twoje mięśnie. Zrzucenie zbędnych kilogramów, także powinno pomóc.
Pamiętaj, że nie warto ignorować problemów z chrapaniem. Choć wydaje się to tylko problem natury „estetycznej”, jest to tak naprawdę zjawisko, które może prowadzić do poważnych powikłań, jakim jest bezdech senny. Istnieje wiele sposób na chrapanie. Zarówno domowych, jak i farmakologicznych. Jeżeli chcesz znaleźć preparaty na chrapanie, możesz odwiedzić na przykład aptekę stacjonarną lub aptekę internetową.