Strona główna » Czas na kwas

Czas na kwas

przez Redakcja

Wraz z końcem lata i początkiem jesieni rozpoczyna się sezon na peelingi chemiczne (tzw. kwasy). Mają one na celu odbudowę i regenerację skóry oraz zniwelowanie skutków fotostarzenia wywołanych intensywną ekspozycją na światło słoneczne.

Efekty jakie można uzyskać przy serii zabiegów to: rozjaśnienie przebarwień, zwężenie porów, zmniejszenie ilości zmarszczek, nawilżenie i ujędrnienie skóry, regulacja wydzielania sebum oraz zmniejszenie zmian trądzikowych. Do peelingów chemicznych zaliczamy kwasy. Te najczęściej stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej dzielą się na: AHA (alfa hydroksykwasy), BHA (beta hydroksykwasy), AKA (alfaketonokwasy).

Kwas glikolowy (AHA) stosowany jest w różnych stężeniach (25% – 70%). Wyższe stężenia mogą być używane wyłącznie przez lekarzy. Kwas glikolowy pozyskuje się z trzciny cukrowej. Posiada najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich kwasów AHA, dzięki czemu wykazuje aktywność nawet w głębszych warstwach skóry. Wskazania do peelingu kwasem migdałowym to: skóra szara, ziemista, trądzikowa, szorstka, starcza, pozbawiona jędrności, przebarwienia, zaskórniki i grudki, skóra wymagająca regeneracji.

Kwas pirogronowy (AKA) występuje w naturze w jabłkach, sfermentowanych owocach. W gabinetach stosowany jest w stężeniach 40% – 60%. Posiada działanie sebostatycze i dermoplastyczne, dzięki czemu znajduje zastosowanie w zabiegach dla skór trądzikowych, z nadmiernym łojotokiem oraz trądzikiem różowatym. W wyższych stężeniach ma działanie odmładzające i zmniejszające blizny potrądzikowe.

Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Stosowany jest głównie przy takich problemach skórnych jak: trądzik, przebarwienia, fotoaging, zmarszczki, suchość skóry. Jako jedyny nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne, dlatego może być stosowany przez cały rok,  także bezpośrednio przed i po opalaniu. Doskonały również dla skór bardzo wrażliwych.

Kwas salicylowy (BHA) to jedyny kwas BHA stosowany w kosmetyce. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, więc jest przeznaczony głównie dla skór trądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum, a dzięki działaniu złuszczającemu przyśpiesza odnowę naskórka.

Kwas trójchlorooctowy (TCA) stosowany jest wyłącznie przez lekarzy w stężeniach 10%-50%. Wywołuje efekt zbielenia skóry, tzw. efekt Frost. Po zabiegu skóra intensywnie łuszczy się, co może trwać kilka dni. Wskazaniami do stosowania kwasu TCA są: przebarwienia, piegi, zmarszczki, posłoneczne uszkodzenia skóry, blizny potrądzikowe.

Zabiegi chemiczne należy wykonywać w seriach. To, ile zabiegów należy zrobić zależy od tego, jaki kwas ma być zastosowany oraz jaki problem chce się wyeliminować. Ważne jest aby przestrzegać wszystkich zaleceń przekazanych przez kosmetyczkę lub dermatologa. Prawidłowa pielęgnacja domowa przyspiesza efekty i pomaga na dłużej je utrzymać.

Autor: Katarzyna Litwinowicz – Dom Urody i Zdrowia – Wrocław

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej