Strona główna » Czy stres może być przyczyną zaparć?

Czy stres może być przyczyną zaparć?

przez Redakcja
Zaparcia a stres

Czy wiesz, że czynniki psychologiczne mogą w dużej mierze wpływać na wystąpienie zaparć? Dowiedz się, dlaczego tak jest i w jaki sposób radzić sobie z zaparciami na tle nerwowym.

Zaparcia i stres

Dotychczasowe badania naukowe jednoznacznie udowadniają, że stres i zaburzenia nastroju mogą mieć wpływ na wystąpienie zaparć. Przewlekły stres zmienia neuronalne połączenia, które odpowiadają za funkcjonowanie jelit. W ten sposób czynniki psychologiczne bezpośrednie oddziałują na pracę Twoich jelit. Dlatego też, jeśli jesteś narażony lub narażona na wiele stresujących sytuacji, masz depresję lub problemy emocjonalne, zwiększa się u Ciebie ryzyko zaparć.

Warto w tym miejscu zauważyć, że przewlekłe przeżywanie negatywnych emocji takich jak smutek, złość czy lęk sprawia, że aktywują się hormony stresu. W wyniku ich działania zmniejsza się produkcja soków trawiennych i ruchów robaczkowych jelit. To z kolei prowadzi do spowolnienia lub wstrzymania procesów trawiennych, co również prowadzi do zaparć. Ponadto zaparcia z powodu stresu mogą powstać np. w przypadku lęku przed wypróżnianiem w obcych miejscach lub świadomym powstrzymywaniu wypróżnień.

Co jednak ciekawe, zależność stresu i zaparć może przybrać także odwrotną formę. Wtedy to źle funkcjonujące czy nieopróżniane jelita mogą stać się powodem negatywnych emocji i stresu. Chodzi tu o mechanizm, w których fizyczny dyskomfort wpływa na obniżenie samopoczucia psychicznego. Przewlekłe zaparcia wiążą się przecież z dolegliwościami bólowymi czy uczuciem niepełnego wypróżnienia, co z pewnością może utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Zaparcia ze stresu – jak sobie z nimi radzić?

Do najpopularniejszych metod na zaparcia ze stresu należą np. zmiana diety czy aktywność fizyczna. Tym razem do problemu podejdziemy w nieco inny sposób i skupimy się głównie na psychologicznych sposobach na stres i zaparcia. Przede wszystkim musisz nauczyć się relaksować. Postaraj się chociaż od czasu do czasu się wyłączyć i odciąć od źródeł stresu. Dobrą metodą jest także słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Jeśli chcesz, spróbuj sił w jodze lub innej terapii ciała i umysłu. Zasadniczym zadaniem technik medytacyjnych jest wyciszenie oraz znalezienie równowagi między strefą fizyczną i psychiczną, co z oczywistych względów sprzyja zniwelowaniu stresu. Świetnym początkiem na relaksację może być jednak po prostu gorąca kąpiel. Wiele korzyści przynosi też rozmowa – nie zawsze musi być to od razu psycholog, czasem wystarczy bliska osoba lub ktoś z zewnątrz, kto pozwoli rzucić nowe światło na stare sprawy.

Xenna Balance

Nie można zapomnieć o jeszcze jednym sposobie na zaparcia ze stresu, czyli Xenna Balance. To wyjątkowy produkt przeznaczony dla dorosłych i młodzieży. Xenna saszetki należy rozpuścić w wodzie, działanie Xenna Balance będzie odczuwalne już po upływie około 24–48 godzin. Trzeba dodać, że Xenna saszetki zawierają specjalną substancję czynną, która wchłania się dopiero w jelitach – czyli w miejscu swojego faktycznego działania. Jeśli doskwierają Ci zaparcia ze stresu, koniecznie spróbuj preparatu Xenna Balance.

Materiał sponsorowany

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej