Jeśli masz nietolerancję laktozy lub nietolerancję czy też alergię na białka mleka, to dieta bez laktozy jest dla Ciebie stworzona. Laktoza jest rodzajem węglowodanów złożonych, które są zbudowane z glukozy i galaktozy.
W takiej też postaci po trawieniu, zostaje ostatecznie wchłonięta przez nasz organizm. Laktoza to składnik mleka i produktów mlecznych. Gdy brakuje enzymu laktazy do jej strawienia w jelicie cienkim, to przechodzi do jelita grubego i dopiero w tym miejscu zaczyna się jej rozkładanie przez florę bakteryjną do kwasu mlekowego, wodoru, dwutlenku węgla, metanu i wodorotlenków. Proces ten prowadzi do powstania gazów, które z kolei przyczyniają się do wzdęcia, kruczenia, przelewania, wiatrów, bólów brzucha, a także do uczucia napięcia, pełności oraz do biegunki.
Trzeba pamiętać, że nie u wszystkich objawy mogą być tak samo nasilone. Wszystko uzależnione jest od stopnia niedoboru laktazy. Do nietolerancji laktozy prowadzą dwa zjawiska: niedobór laktazy, czyli hipolaktazja – zbyt mała ilość laktazy lub jej obniżona aktywność w jelicie cienkim oraz zespół nieprawidłowego wchłaniania laktozy – upośledzenie wchłaniania laktozy przez jelito cienkie.
Niedobór laktazy postępuje wraz z wiekiem, natomiast zespół złego wchłaniania laktozy narasta w sposób stopniowy, wskutek zaburzeń wydzielania enzymów trawiennych, infekcji wirusowych, celiakii, alergii pokarmowych, chorób pasożytniczych i chorób zapalnych jelit. U osób cierpiących na nietolerancję laktozy, drogą do złagodzenia objawów jest wprowadzenie diety bez laktozy. Trzeba jednak wiedzieć, że dieta eliminacyjna w nietolerancji laktozy obejmuje naprawdę szeroki obszar produktów, w których mleko bywa ukryte.
Chcąc zastosować dietę bez laktozy, najlepiej zdecydować się na catering dietetyczny, który indywidualnie dopasuje cały jadłospis pod naszą osobę lub zdobyć wiedzę i samodzielnie konstruować dania. Należy tutaj być jednak czujnym, ponieważ przemysł spożywczy oferuje różnorodne produkty, które nieraz mogą nas naprawdę zmylić. Jeśli zamierzamy uniknąć laktozy w 100%, powinniśmy unikać między innymi: mleka krowiego, koziego, owczego, mleka odtłuszczonego, mleka w proszku, jogurtów, kefirów, maślanek, śmietany, serwatki, żółtych serów i serów pleśniowych, mozzarelli, serów białych, śmietanek do kawy itp.
Lista produktów, które należy unikać lub z których trzeba całkowicie zrezygnować jest bardzo długa. Pamiętajmy jednak o tym, że to od stopnia nietolerancji laktozy uzależnione jest występowanie niepożądanych reakcji ze strony naszego układu pokarmowego po zjedzeniu konkretnych produktów. Może być tak, że np. niedobór enzymu sprawi, że nie poczujemy się komfortowo po spożyciu szklanki mleka, jednak po zjedzeniu plasterka żółtego sera nie odczujemy żadnych skutków. Z tego też względu dieta bez laktozy powinna być zindywidualizowana i odpowiednio dobrana pod kątem aktualnego problemu.