Każdy, kto decyduje się na podjęcie leczenia ortodontycznego zastanawia się jak długo potrwa ten proces. Okres noszenia aparatu ortodontycznego wiąże się ze znacznymi zmianami w życiu pacjenta, od zmian w wyglądzie zewnętrznym poprzez zmianę diety aż do zmiany w organizacji czasu – leczenie ortodontyczne wymaga regularnych wizyt u lekarza ortodonty.
Nie ma więc nic dziwnego w fakcie, że osoba decydująca się na założenie aparatu zastanawia się jak długo potrwa okres leczenia.
Ile wynosi średni czas leczenia ortodontycznego?
Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.Czas trwania leczenia ortodontycznego jest zależny od stopnia zaawansowania wady zgryzu, wieku pacjenta, a także stosowania się do zaleceń lekarza ortodonty. Generalnie można przyjąć, że średni czas noszenia aparatu stałego to 2 lata +/- 6 miesięcy. Jest to jednak bardzo uśredniony zakres czasowy. W praktyce czas leczenia waha się od około roku w przypadku młodzieży do nawet 3-4 lat w przypadku osób dorosłych.
Co wpływa na długość leczenia?
Długość leczenia zależy od kilku czynników, na które możemy mieć wpływ w większym bądź mniejszym stopniu. Najważniejszym z nich jest rodzaj wady z jaką udajemy się do lekarza ortodonty. W przypadku niezbyt skomplikowanych wad uzębienia długość leczenia oscyluje z reguły w dolnej granicy podanego wcześniej przedziału czasowego. Jeżeli natomiast wada jest na tyle skomplikowana, że wymaga ingerencji chirurgicznej czas ten może wydłużyć się nawet do 3-4 lat. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na to, ile trwa leczenie ortodontyczne jest wiek pacjenta. W przypadku młodzieży czas ten jest wyraźnie krótszy niż w przypadku osoby dorosłej. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż uzębienie osoby dorosłej jest w pełni ukształtowane, a co za tym idzie podatne na modyfikacje.
Ważnym czynnikiem determinującym czas leczenia ortodontycznego jest stosowanie się do zaleceń naszego ortodonty. Jest to również czynnik, na który mamy decydujący wpływ. Decydując się na założenie aparatu należy pamiętać, że nasz lekarz ortodonta dając nam zalecenia, które powinniśmy wypełniać, chce przede wszystkim przeprowadzić nasze leczenie w sposób możliwie najskuteczniejszy. Wypełniając jego polecenia znacznie ułatwiamy mu pracę, a także nie doprowadzamy do niepotrzebnych komplikacji, które mogą przyczynić się do wydłużenia czasu leczenia.
Podejmując decyzję o poddaniu się leczeniu ortodontycznemu i szacując jego czas należy jednak bezwzględnie pamiętać, że każdy człowiek jako organizm żywy reaguje na każdego rodzaju ingerencję w sposób całkowicie indywidualny. Dlatego często czas leczenia podobnej wady uzębienia u dwóch różnych osób jest inny.
Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony borczyk.pl
2 komentarze
Zależy kto jaką ma wadę. Ja nosiłam aparat przez 6 LAT! Masakra, dodatkowo 2 lata zdejmowany na noc (retencyjny), aparatu zdejmowanego nie noszę od 2 lat, a dolne zęby jakby trochę się poprzesuwały. Jeżeli macie małą wadę to nie warto, bo po zdjęciu aparatu i tak zęby nie będą idealne. Z małą wadą to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Ja nosiłam 2,5 roku i zdjęłam na żądanie bo nie widziałam już sensu dalszego noszenia. Teraz noszę wkładkę która zapobiega powrocie zębów do stanu poprzedniego.