Przed nami ostatnie chwile, żeby przygotować ciało na lato. Co więcej, okres zimowy jest korzystnym czasem, aby przeprowadzić wiele zabiegów, ponieważ nie jesteśmy narażeni na wysokie temperatury oraz promieniowanie słoneczne, więc wszelkie rany goją się lepiej. Dlatego chcielibyśmy przedstawić w dzisiejszym wpisie bezbolesny i nieinwazyjny sposób walki z żylakami, jakim jest skleroterapia. To prosty i niesamowicie efektywny zabieg, który pozwoli cieszyć się pięknymi nogami w wakacje.
Jakie są przyczyny żylaków?
Żylaki to powszechny problem, dotyczący zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jego istotą są poszerzone żylne naczynia umiejscowione powierzchownie, tuż pod skórą, które na skutek nieprawidłowego przepływu krwi ulegają deformacji i skręceniu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż żyły kończyn dolnych to naczynia, które transportują krew w kierunku niezgodnym z grawitacją – w kierunku od stóp do serca. Z nóg krew zbierana jest przez żyły powierzchowne, następnie dzięki żyłom przeszywającym trafia do żył głębokich, które wzmagane pracą mięśni łydek i ud, transportują krew do góry.
W sytuacji, gdy dużą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, nie uprawiamy regularnie sportu, nosimy nieodpowiednie obuwie, to żyły mają utrudnione zadanie i ciężko im pokonać siły grawitacji. Wtedy borykamy się z uczuciem ciężkości nóg, opuchlizną i bólami łydek. Po jakimś czasie mogą pojawić się pajączki naczyniowe, a następnie zdeformowane, powiększone naczynia żylne o krętym przebiegu, czyli żylaki.
Na czym polega skleroterapia?
Skleroterapia to zabieg polegający na wstrzyknięciu do zmienionych naczyń specjalnej substancji, która spowoduje zwłóknienie naczynia, czyli jego zamknięcie. Daje to natychmiastowy efekt oraz nie stwarza konieczności pozostawania w szpitalu czy poddaniu się znieczuleniu. Od razu po zabiegu możemy wyjść do domu i cieszyć się natychmiastowym efektem, który utrzymuje się przez kilka lat. Nie ma znaczenia, czy pajączki naczyniowe znajdują się na kostkach, udach, czy pod kolanami. Zabiegowi można się poddać, gdy występują u nas:
- drobne żylaki,
- pajączki,
- nieestetyczne zmiany,
- żylaki w okolicy owrzodzenia skóry,
- inne zmiany dermatologiczne.
Przed zabiegiem ważna jest konsultacja i omówienie przebiegu procedury z lekarzem.
Jak zredukować ryzyko pojawienia się żylaków?
Żylaki częściowo rozwijają się z powodu naszych predyspozycji genetycznych, przebytych ciąż, stojącej pracy. Ale proces ten wzmagany jest paleniem papierosów, nadmiernymi kilogramami, niewygodnym obuwiem na wysokim obcasie, brakiem aktywności fizycznej, stosowaniem leków hormonalnych (np. doustna antykoncepcja u osób predysponowanych). Dlatego aby uniknąć poszerzonych naczyń żylnych lub utrzymać przez dłuższy czas pozytywny efekt po zabiegu skleroterapii, należy zadbać o odpowiedni styl życia, na który składają się:
- regularne przerwy w pracy, podczas których będziemy aktywować mięśnie ud i łydek, wykonując takie proste ćwiczenia jak szybkie wspięcia na palce,
- odpoczynek w trakcie i po pracy z uniesionymi wysoko nogami,
- regularna aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu – może to być nawet szybki spacer,
- redukcja masy ciała w przypadku nadmiernych kilogramów,
- rezygnacja z palenia papierosów,
- noszenie wygodnego obuwia i spodni lub rajstop,
- rozważenie noszenia pończoch uciskowych, które poprawiają przepływ krwi w żyłach.