Strona główna » Jak chronić skórę przed słońcem jesienią i zimą i dlaczego to takie ważne?

Jak chronić skórę przed słońcem jesienią i zimą i dlaczego to takie ważne?

przez Redakcja
Jak chronić skórę przed słońcem jesienią i zimą i dlaczego to takie ważne?

Większość z nas pamięta o ochronie skóry przed słońcem tylko w miesiącach letnich. Jednak część promieniowania UV, która jest emitowana przez Słońce, dociera do skóry przez cały czas, bez względu na porę roku – także jesienią oraz zimą – i może być równie szkodliwa dla Twojej skóry, co nadmiar słońca w lecie. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego należy chronić skórę przez cały rok i jak to robić.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są główne rodzaje promieniowania słonecznego docierającego do skóry,
  • jak prawidłowo chronić skórę przed promieniowaniem UV jesienią i zimą
  • jak należy obserwować zmiany skórne pojawiające się pod wpływem słońca.

Słońce jest jednym z głównych czynników stymulujących pojawianie się różnych zmian skórnych wymagających badania i obserwacji. Czytaj dalej, aby przekonać się, dlaczego tak ważna jest całoroczna ochrona Twojej skóry przed słońcem i co robić, aby ustrzec się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV.

Jakie są główne rodzaje promieniowania słonecznego i jaki jest wpływ promieniowania UV na skórę?

Promieniowanie ultrafioletowe (ultraviolet radiation – UVR) stanowi część promieniowania emitowanego przez Słońce i składa się z fal o trzech długościach: UVC (200-290 nm), UVB (290-320 nm) oraz UVA (320-340 nm). Ozon zawarty w ziemskiej atmosferze pochłania 100% promieni UVC i około 90% promieni UVB, jednak nie pochłania promieni UVA. Dlatego też promieniowanie UVA i UVB mają największe znaczenie dla Twojego zdrowia, a w szczególności – dla zdrowia Twojej skóry1.

Promieniowanie UVA odgrywa największą rolę w procesie starzenia się skóry ze względu na zdolność przenikania do jej głębszych warstw w porównaniu z promieniami UVB. Ich działanie jest bardzo podstępne – po ekspozycji na UVA nie poczujesz bolesnych następstw promieniowania, w tym np. oparzeń lub pieczenia skóry – promienie UVA bezboleśnie oddziałują na komórki położone głęboko w skórze i je uszkadzają. Co istotne, natężenie promieniowania UVA utrzymuje się na stałym poziomie niezależnie od pory dnia i pory roku. Twoja skóra jest więc narażona na negatywne skutki tego promieniowania zarówno w lecie, jak i w zimie. Pamiętaj również, że UVA przenikają przez chmury, szyby samochodowe i okna, tak więc nawet w pochmurne dni lub w zamkniętych pomieszczeniach Twoja skóra nie jest chroniona przed promieniowaniem UVA.

Promienie UVB w naszej szerokości geograficznej docierają do powierzchni skóry jedynie w miesiącach wiosenno-letnich i biorą wówczas udział w niezwykle ważnym procesie, jakim jest synteza witaminy D. W porównaniu do UVA natężenie promieniowania UVB jest zmienne w czasie i największe w godzinach okołopołudniowych. Promienie UVB są zatrzymywane przez chmury i szyby, jednak mają zdolność do przenikania przez wodę. To promienie UVB nadają Twojej skórze opaleniznę, ale też powodują oparzenia, gdy przesadzisz z opalaniem.

Pamiętaj! Każda ekspozycja na promieniowanie UV, zarówno UVA jak i UVB, zwiększa ryzyko powstawania nowych zmian barwnikowych – tzw. pieprzyków, a także przebarwień oraz nowotworów skóry. Mając na uwadze to, że UVA docierają do powierzchni skóry również jesienią i zimą, konieczna jest całoroczna ochrona Twojej skóry przed promieniowaniem słonecznym2.

Jak wygląda prawidłowa ochrona przed słońcem jesienią i zimą?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w miesiącach jesienno-zimowych należy położyć szczególny nacisk na jak najlepszą ochronę przed słońcem, głównie przed promieniowaniem UVA. Co ważne, natężenie tego promieniowania jest tym wyższe, im wyżej się znajdujesz, czyli w górach jest zdecydowanie większe niż nad morzem. Jeżdżąc na nartach, jesteś więc szczególnie narażony na odbite od śniegu promieniowanie UVA docierające do Twojej skóry. Z tego względu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, stosuj kremy z filtrami UV. Większość z nich zawiera zarówno filtry przeciw promieniom UVB (oznaczone symbolem SPF), jak i UVA (oznaczone symbolem PA i plusami: PA+, PA++, PA+++, PA++++). Im więcej plusów, tym silniejsza ochrona przeciw promieniowaniu UVA.

Jak należy obserwować zmiany skórne pojawiające się pod wpływem promieniowania UV?

Promieniowanie UV emitowane przez słońce jest jednym z głównych czynników powodujących powstawanie pieprzyków, plam i przebarwień oraz nowotworów skóry. Samoobserwacja własnej skóry jest pierwszym i kluczowym elementem szybkiego rozpoznania niebezpiecznych zmian przednowotworowych i nowotworów skóry. Pomocą w samobadaniu i rozpoznaniu podejrzanych zmian może się stać aplikacja SkinVision, którą możesz zainstalować w swoim telefonie. W aplikacji SkinVision zeskanujesz każdą zmianę na swojej skórze i przekonasz się, czy potrzebne jest podjęcie jest dodatkowych działań, w tym bezpośredniego zbadania zmiany przez dermatologa. Aplikacja nie zastąpi oczywiście bezpośredniego badania dermatoskopowego przez lekarza w gabinecie, ale jest doskonałym narzędziem wczesnej diagnostyki i pozwoli Ci samodzielnie, jeszcze przed wizytą u lekarza, wstępnie ocenić zmiany skórne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Novartis.

PL2202030099

Referencje:

  1. Narbutt J, Wolska H, Kaszuba A, et al. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1: Ultraviolet radiation and sunscreens. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(1):19-29. doi:10.5114/dr.2018.74163.
  2. Narbutt J, Wolska H, Kaszuba A, et al. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 2: Sunscreen use. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018;105(1):30-40. doi:10.5114/dr.2018.74164.

Zobacz także

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej