Strona główna » Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

przez Redakcja
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, nazywane w skrócie AZS, to przewlekła, alergiczna choroba, często pojawiająca się już u noworodków i niemowląt. Schorzenie ma dość trudny przebieg ze względu na towarzyszące stanowi zapalnemu dolegliwości, które mogą znacząco wpływać na codzienne życie i samopoczucie pacjenta. Dodatkowo często po długich etapach bezobjawowych symptomy zaczynają nawracać. Jak zatem leczyć atopowe zapalenie skóry?

Przy AZS głównym objawem są zmiany skórne oraz towarzyszący im wzmożony świąd. Liczne krostki i plamki, zaczerwienienia, obrzęki, rumienie i pęcherze ropne sprawiają, że pacjent odczuwa bardzo silne swędzenie, ból i pieczenie. Zwykle objawy lokalizują się na łokciach, kolanach, nadgarstkach, policzkach, stopach i dłoniach, a drapanie zmian tylko pogarsza ich stan. Skóra chorego silnie się w tych miejscach łuszczy, jest przesuszona i pojawiają się charakterystyczne dla liszaju zgrubienie i szorstkość.

Terapia AZS

Terapia AZS przeprowadzana jest pod nadzorem dermatologa. Leczenie podzielić można na objawowe i przyczynowe. Pierwsze z nich polega na redukowaniu symptomów choroby. Tu sprawdzają się z pewnością maści, żele i kremy na atopowe zapalenie skóry. Działają one bezpośrednio na zmienione miejsca, łagodząc ból i świąd oraz minimalizując obrzęki i stany zapalne, co w efekcie wpływa na znaczne poprawienie komfortu życia pacjenta. Kremy na atopowe zapalenie skóry, choć posiadają właściwości przeciwzapalne, są w pełni bezpieczne i z reguły nie wywołują żadnych negatywnych reakcji ubocznych, dlatego zalecane są również w przypadku najmłodszych dzieci. Dodatkowo dobrze nawilżają i odbudowują zniszczony naskórek. Atopowe zapalenie skóry przy bardziej intensywnych objawach wymaga zastosowania sterydów, antybiotyków i leków przeciwhistaminowych. Często jedyną skuteczną formą AZS jest fototerapia. Trzeba również pamiętać, że skóra przy tej dolegliwości wymaga szczególnego traktowania również w kwestii higieny i pielęgnacji. Tradycyjne kosmetyki zupełnie się tu nie sprawdzą, pogarszając jedynie stan choroby. Pacjentowi zaleca się emolienty, czyli preparaty o silnych właściwościach natłuszczających. Produkty tego typu to oliwki, emulsje, balsamy i kremy na atopowe zapalenie skóry, mogące służyć zarówno do nawilżania, jak i do mycia. Emolienty wytwarzają warstwę, która chroni przed utratą wilgoci. Doskonale łagodzą i poprawiają stan skóry, zmiękczając ją i wygładzając.

Leczenie przyczynowe AZS

Jednocześnie AZS wymaga leczenia przyczynowego, czyli wykluczenia głównego źródła wywołującego zmiany na skórze. Najczęściej chodzi tu o alergeny, dlatego zwykle zleca się testy alergiczne, pozwalające ustalić przyczyny reakcji uczuleniowej u pacjenta. Zazwyczaj są nimi czynniki pokarmowe (np. mleko krowie), które jak najszybciej trzeba wyłączyć z codziennego jadłospisu. Poza tym alergenem takim mogą być również m.in. pyłki, roztocza, sierść, leki, środki chemiczne czy zawarte np. w biżuterii metale. Często konieczna jest zmiana trybu życia i unikanie stresu. Warto pomyśleć również o niedrażniącej skórę odzieży i usunięciu z mieszkania elementów, na których gromadzi się kurz.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej