Jakość naszej cery jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Jednak – nawet kobiety z najpiękniejszą cerą doświadczają skutków starzenia się, wizyt w solarium czy wszechobecnej klimatyzacji. Jak dbać o cerę, by długo pozostała świeża, promienna i piękna?
Przede wszystkim profilaktyka
Nasz tryb życia ma ogromny wpływ na to, jak wygląda cera. Skórze twarzy szczególnie nie służą nieprzespane noce, brak kontaktu ze świeżym powietrzem, palenie papierosów oraz częste wizyty w solarium. Niekorzystnie na cerę wpływa także zbyt częste stosowanie makijażu. Choć przemysł kosmetyczny ciągle pracuje nad tym, by dostarczać kobietom optymalnie działające specyfiki – skóra twarzy musi po prostu od czasu do czasu odpocząć od podkładów, pudrów, etc.
Co jeszcze istotne, trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli będziemy pić regularnie około 1.5 – 2 litrów wody dziennie, na pewno zauważymy różnicę po paru tygodniach. Na cerę bardzo dobrze wpływa też witamina E – nazywana „witaminą młodości”. Można ją znaleźć w orzechach włoskich i laskowych lub w oliwie z oliwek. Dużo witaminy E zawiera także… tradycyjne masło śmietankowe. Warto więc zadbać o suplementację lub spożywanie artykułów, które ją zawierają.
Co możemy zrobić same w domu, by pomóc naszej zmęczonej i mało promiennej cerze, gdy zadbamy już o wyżej wspomniane podstawy? Polecamy trzy rozwiązania: domowe peelingi, rollery do masażu cery oraz dietę, bogatą w witaminę A.
Domowy peeling
Złuszczanie martwego naskórka to jeden z ważniejszych zabiegów, gdy mówimy o trosce o cerę dojrzałą. Szczególnie polecamy uwadze czytelniczek peelingi z kawy, z migdałów oraz z płatków owsianych i miodu. Nie można też zapominać o aloesie i jego zbawiennym wpływie na wszelkie podrażnienia, zadrapania czy krostki. Podstawową zaletą tych domowych zabiegów jest fakt, że są zdecydowanie tańsze niż (często inwazyjne) zabiegi w salonie kosmetycznym. Internet jest pełen popularnych, domowych sposobów na poprawę jakości dojrzałej cery. Stosowanie naturalnych rozwiązań jest też bardzo wskazane dla tych wszystkich kobiet, które mają wrażliwą skórę twarzy – nowoczesne preparaty, choć tworzone z wielką troską – niosą zawsze pewne ryzyko reakcji alergicznej.
Masaż przy pomocy rollera do twarzy
Jak zadbać o krążenie, gdy zmagamy się z pękającymi naczynkami na skórze twarzy? Warto rozważyć inwestycję w roller do twarzy. Jest to sprawdzone rozwiązanie, pozwalające uzyskać stosunkowo szybko dobre efekty. Szczególnie poleca się je tym spośród Pań, które walczą z workami pod oczami. Typowy masaż takim instrumentem nie trwa zbyt długo, a przynosi skórze bardzo dużą ulgę. Wałek, przeznaczony do masażu twarzy nie jest dużym wydatkiem, a do tego – wygląda niezwykle estetycznie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wersję, jaką jest roller jadeitowy, ze względu na dużą trwałość takiego artykułu.
Masaż skóry twarzy, jaki można wykonać, gdy wybierzemy już odpowiadający nam model wałka, poprawi krążenie pod cerą oraz będzie działał bardzo energetyzująco. Tego typu zabiegi najlepiej jest wykonywać wieczorem, gdy skóra jest już zmęczona. Typowy roller do twarzy ma dwie głowice – jedną większą, drugą mniejszą. Tę pierwszą wykorzystujemy do masowania policzków, tę mniejszą do stymulacji wszystkich trudno dostępnych rejonów naszej cery.
Dieta bogata w witaminę A
Nic tak dobrze nie wpływa na ogólną kondycję skóry i paznokci, jak picie dużych ilości świeżego soku z marchewki. Powszechnie znanym skutkiem tego typu diety jest żółknięcie skóry – wynika to z faktu, że wątroba pod wpływem wspomnianego soku zaczyna się oczyszczać, a te zanieczyszczenia wędrują do skóry. Jeżeli nam to nie odpowiada – możemy nieco złagodzić intensywność kuracji. Marchew jest bardzo bogata w witaminę A, która odpowiada właśnie między innymi za jakość naszego naskórka oraz paznokci.
Nasz krótki poradnik nie wyczerpuje naturalnie bogatej tematyki, jaką jest właściwa troska o stan cery. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się wskazać główne kierunki, w których należy podążać, gdy zależy nam na jej zdrowiu, młodości i długotrwałym pięknie.