Strona główna » Jak opanować stres i zdenerwowanie?

Jak opanować stres i zdenerwowanie?

przez Redakcja
stres

Do stresu zdążyliśmy się już teoretycznie przyzwyczaić. Tyle się mówi o jego wszechobecności, że większość z nas z pewną bierną akceptacją pochodzi do tego, że zewsząd atakuje nas napięcie, zdenerwowanie, lęk. Ze stresem można jednak sobie poradzić. I warto to robić, bo jego długofalowe skutki mogą być bardzo poważne.

Dobry czy zły stres?

Krótkotrwały stres może działać motywująco, pobudzać do działania. To prawda. Prawdą jednak jest także, że mało kto już doświadcza stresu okazjonalnie, raczej dla wielu z nas jest to stan permanentny, wynikający ze zbyt dużej liczby obowiązków, pracy w trudnych warunkach, próby godzenia życia zawodowego z prywatnym, rodziny z ambicjami. Niestety taki właśnie permanentny i długotrwały stres może wyrządzić nam ogromne szkody zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dlatego warto nauczyć sobie z nim radzić, przeciwdziałać mu, opanowywać nerwy i zdenerwowanie. Naprawdę sporej części napięć można zapobiec, część zminimalizować.

To bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ długotrwały stres utrudnia codzienne funkcjonowanie i prowadzi m.in.:

  • do problemów z życiem seksualnym.
  • chorób serca i układu krążenia,
  • obniżenia odporności,
  • pojawiania się chorób autoimmunologicznych,
  • zaburzeń psychicznych w tym depresji.

To tylko część ze szkód, jakie w naszym życiu mogą wywoływać nerwy, napięcia i stres.

Jak sobie poradzić ze stresem?

Wyeliminować stresu z życia się nie da, natomiast można próbować zapanować nad nerwami. Dzięki naturalnym i prostym rozwiązaniom możesz stosunkowo szybko się uspokoić, zrelaksować, pozbyć napięć. Jeśli choć niektóre z poniższych rozwiązań uzupełnią twoją rutynę, dość szybko zobaczysz naprawdę dużą różnicę w jakości swojego życia. Pamiętaj jednak, że permanentnego stresu nie należy lekceważyć i trzeba wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.

Stres można natomiast łagodzić z pomocą wielu różnych technik.

  • Aromaterapia – istnieją zioła, owoce i zapachy, które potrafią przynieść ogromną ulgę na skołatane nerwy; olejek z bergamotki nie bez powodu określany jest mianem „toniku na nerwy”: pomaga przy wyczerpaniu nerwowym, stresujących momentach w pracy, podczas wahań nastroju, okresu czy menopauzy. Łagodzi także stany depresyjne. Jego orzeźwiający zapach może być genialnym wsparciem zarówno w domu, jak i pracy – możesz dodać go do dyfuzora albo wykorzystać w formie rozcieńczonej do kąpieli lub na skórę.
  • Napary ziołowe – to znany doskonale od dawna sposób na nerwy. Zamiast kolejnej filiżanki kawy lub herbaty, staraj się codziennie pić melisę, lawendę. Świetnie sprawdza się także waleriana oraz chmiel.
  • Suplementacja magnezu – stres wypłukuje magnez z naszego organizmu, co jeszcze bardziej naraża nas na negatywne skutki stresu. Zanim jednak zaczniesz go suplementować, zrób badania krwi i upewnij się, że rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Magnez możesz także suplementować w formie transdermalnej, do stosowania bezpośrednio na skórę.
  • Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe to doskonały sposób na stres. Wybierz sport, który sprawia ci najwięcej przyjemności. Jeśli chcesz się głęboko rozluźnić wybierz jogę i spróbuj kilku asan. Możesz także wypróbować stretching. Świetnie sprawdzi się także medytacja połączona ze świadomą pracą nad oddechem.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej