Strona główna » Jak poprawić krążenie krwi w nogach i czym są spowodowane takie problemy?

Jak poprawić krążenie krwi w nogach i czym są spowodowane takie problemy?

przez Redakcja
Jak poprawić krążenie krwi w nogach

Istnieje wiele powodów, dla których mogą wystąpić u nas problemy z krążeniem – jednak zazwyczaj głównym „podejrzanym” w takiej sytuacji jest serce. Krew pełni kluczową funkcję w działaniu naszego organizmu i warto, abyśmy wiedzieli co zrobić, gdy pojawią się u nas pierwsze niepokojące objawy. Serce jednak nie zawsze jest powodem złego krążenia, szczególnie kiedy mówimy o krążeniu krwi w kończynach dolnych. Jak poprawić krążenie w nogach i co powinniśmy wiedzieć o tego typu dolegliwościach?

  1. Czym tak naprawdę są problemy z krążeniem kończyn dolnych?
  2. Jak usprawnić krążenie w nogach?
  3. Jak poprawić krążenie w nogach – ćwiczenia
  4. Kompresjoterapia – leczenie bez wysiłku?
  5. Podsumowanie

Czym tak naprawdę są problemy z krążeniem?

Serce podczas swojej pracy wykonuje niezwykle ważne zadanie – krew przez nie tłoczona transportuje tlen oraz substancje odżywcze do wszystkich komórek w naszym ciele. Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo jego sprawnego działania, nadal możemy mieć problemy z krążeniem, szczególnie w kończynach dolnych.

Jakie są najczęściej wymieniane przyczyny problemów z układem krwionośnym?

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Rozmaite substancje toksyczne dla organizmu, np. alkohol lub narkotyki
  • Niektóre leki
  • Otyłość
  • Palenie tytoniu
  • Nieodpowiednia dieta
  • Cukrzyca
  • Nadczynność, lub niedoczynność tarczycy
  • Wrodzone wady serca
  • Niewłaściwie funkcjonowanie zastawek żylnych
  • Brak aktywności fizycznej

To tylko część powodów, w związku z którymi krążenie krwi może ulec pogorszeniu. Pamiętajmy jednak, że jeśli zaczną dokuczać nam objawy wynikające z zaburzenia krążenia, niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem. W przypadku chorób układu krwionośnego, niezwykle istotna jest profilaktyka i podjęcie szybkich działań.

Jeśli zastanawiamy się, jak poprawić krążenie krwi w nogach – bo często właśnie na nich możemy zaobserwować pierwsze objawy problemów tego typu – przyjrzyjmy się bliżej symptomom, które mogą u nas wystąpić:

  • Mrowienie w nogach
  • Nienaturalnie zimne stopy
  • Uczucie „ciężkich nóg” szczególnie po całym dniu
  • Opuchlizna w okolicy kostek
  • Teleangiektazje – tzw. pajączki lub żyły siateczkowate
  • Żylaki
  • W niektórych przypadkach nawet otwarte owrzodzenia żylne, jeśli nie zareagujemy na powyższe symptomy

Nie ignorujmy początkowych sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. jeśli czujemy się zaniepokojeni którymś z wymienionych tutaj objawów, skonsultujmy się ze specjalistą. Problemy z krążeniem w kończynach dolnych, a właściwie Przewlekła Niewydolność Żylna (PNŻ) jest, jaka sama nazwa wskazuje, chorobą przewlekłą i nie możemy jej tak naprawdę wyleczyć. To, co możemy zrobić to zahamować jej rozwój, ponieważ nieleczona będzie przechodzić z czasem do kolejnych faz “ataku”.

Jak usprawnić krążenie w nogach?

Jednym ze znanych sposobów na poprawę jakości krążenia jest tzw. Hydroterapia. Jak sugeruje nazwa, proces ten związany jest z wodą – a dokładniej z ekspozycją naszego ciała naprzemiennie na wodę o wyższej i niższej temperaturze. To dosyć prosty i mechaniczny proces – naczynia krwionośne pod wpływem cieczy o skrajnych temperaturach będą się kurczyć i rozszerzać, co bezpośrednio wpłynie na usprawnienie przepływu krwi.

Nie wpadajmy jednak w skrajności – różnica temperatur podczas takiej kąpieli nie powinna być zbyt duża.

Jak poprawić krążenie w nogach – ćwiczenia

Spokojnie – aby zacząć dbać o swoje żyły, nie musimy od razu zabierać się za sporty ekstremalne. Na początek warto zwrócić uwagę aktywnością fizyczną, która pozwoli nam stopniowo pracować nad kondycją.

Warto zainteresować się:

  • Długimi, spokojnymi spacerami
  • Jazdą na rowerze
  • Bieganiem
  • Wchodzeniem po schodach

Jak widać, próg wejścia do świata lepszego zdrowia wydaje się być stosunkowo niski. Warto pamiętać o regularności ćwiczeń – tylko wtedy uzyskamy zauważalne efekty.

Kompresjoterapia – leczenie bez wysiłku?

Wiele metod leczenia i zapobiegania problemom żylnym wiąże się z podjęciem określonej aktywności – jednak w czasach pandemii może być nam ciężko znaleźć na nią czas. Warto wtedy wziąć pod uwagę metody pasywne – czyli takie, które korzystnie wpływają na jakość pracy krwiobiegu bez wysiłku z naszej strony – to szczególnie istotne, kiedy zmuszeni jesteśmy pozostać w domu.

Na rynku możemy znaleźć specjalistyczną bieliznę – produkty medyczne, które pozwolą zatroszczyć się o nasze nogi, gdy my będziemy zajęci zwykłymi, codziennymi czynnościami, czy pracą zdalną. Zasada działania takiego rozwiązania jest niezwykle prosta – odpowiednio wyprofilowany, stopniowany ucisk pobudza pracę układu krążenia i pomaga odprowadzić krew w kierunku serca. To wygodna i efektywna metoda nie tylko leczenia, ale także i zapobiegania rozmaitym schorzeniom tych delikatnych tkanek.

Problemy układu krążenia (PNŻ) stały się na tyle powszechne, że została stworzona medyczna klasyfikacja opisująca poziom zaawansowania tych dolegliwości – klasyfikacja CEAP. Skrót ten oznacza (C) – objawy kliniczne, (E) -etiologię, (A) – lokalizację anatomiczną oraz (P) – przyczyny patofizjologiczne. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, PNŻ jest choroba przewlekłą i nieleczona przechodzi do kolejnej fazy rozwoju. Etapy PNŻ najlepiej pokazuje sama klasyfikacja CEAP.

Warto więc zadbać o profilaktykę i działania hamujące jej rozwój jak najwcześniej.

Podsumowanie

Problemy z krążeniem występują coraz częściej, także u pacjentów w młodszym wieku – brak aktywności fizycznej, statyczny tryb życia, niezdrowa dieta, czy nawet używki sprzyjają rozwojowi tych dokuczliwych schorzeń.

Jeśli odpowiednio zadbamy o zdrowie, stosując właściwą profilaktykę, istnieje spora szansa, że pytanie „jak poprawić krążenie w nogach?”, znane nam będzie wyłącznie z opowieści pacjentów z takimi dolegliwościami.

Grafika: canva.com

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej