Nasza skóra najintensywniej regeneruje się w nocy. Kiedy śpimy zachodzą w niej ważne procesy odbudowy i naprawy. Skóra w tym czasie pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń z całego dnia. Jest też najlepiej przygotowana do przyswajania substancji odżywczych z kosmetyków pielęgnacyjnych. W nocy wchłaniają się one szybciej i lepiej. Aby jednak te cenne składniki mogły dotrzeć do komórek naszej skóry, nic nie może stać im na przeszkodzie. Dlatego niezwykle ważnym etapem wieczornej rutyny pielęgnacyjnej jest dokładne oczyszczanie twarzy. To nie tylko sposób na zdrową i promienną cerę, ale również idealny czas na relaks i wyciszenie przed snem.
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne?
Nawet najlepszy kosmetyk pielęgnacyjny nie przyniesie nam oczekiwanych efektów, jeśli nałożymy go na niedokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Wtedy nawet bardzo dobry krem do twarzy może zapchać nam pory. Zdaniem specjalistów to właśnie ten etap, czyli oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Dlaczego? Otóż każdego dnia na skórze gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, jak kurz, brud czy zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Są one źródłem wolnych rodników, które uszkadzają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Sprzyja to utracie jędrności skóry, odwodnieniu a także szybszemu powstawaniu zmarszczek.
Źle oczyszczona skóra jest bardziej skłonna do powstawania wyprysków i zaskórników. Pojawia się problem z zatkanymi porami i nadmierną produkcją sebum. Co ważne, nieodpowiednio oczyszczona skóra twarzy nie jest w stanie wchłonąć składników odżywczych z naszych ulubionych kremów, maseczek czy olejków. Gorzej odżywiona i słabo dotleniona skóra twarzy traci swój zdrowy wygląd. Staje się szara i ziemista i do tego łatwiej ulega podrażnieniom i stanom zapalnym. Dlatego aby skóra była gładka i promienna, powinniśmy każdego dnia poświęcić kilka minut na jej dogłębne oczyszczenie.
Dokładne oczyszczanie skóry w trzech krokach
Zastanawiasz się jak dobrze oczyścić twarz aby cieszyć się gładką i zdrową skórą? Jaka metoda mycia twarzy będzie najlepsza? Na to pytanie trudno udzielić jednej odpowiedzi. Istnieje bowiem wiele metod prawidłowego oczyszczania twarzy. Można tu wymienić chociażby oczyszczanie dwuetapowe lub metodę OCM. Każdy z tych sposobów jest skuteczny o ile wykonywany jest starannie i odpowiada potrzebom naszej skóry.
Gdy Twoja cera ma szczególne wymagania, na przykład jest skłonna do wyprysków, warto wtedy sięgnąć po dodatkowe akcesoria myjące jak na przykład specjalne rękawice, gąbki Konjac lub szczoteczki myjące. Z ich pomocą dokładniej oczyścisz skórę z pozostałości makijażu, kurzu i nadmiaru sebum. Do oczyszczania twarzy warto wybierać delikatne produkty, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej naskórka i są dopasowane do Twojego rodzaju cery. Dodatkowo jeśli wybierzesz produkt o miłym zapachu i przyjemnej konsystencji, ten etap wieczornej rutyny stanie się dla Ciebie wyczekiwanym czasem relaksu i odpoczynku po całym dniu.
Poniżej znajdziesz trzy ważne kroki, które są niezbędne dla dokładnego oczyszczenia skóry twarzy.
Krok 1 – demakijaż
Przed przystąpienie do oczyszczania twarzy, dokładnie umyj ręce. Jeśli się malujesz, w pierwszej kolejności wykonaj demakijaż. Do tego celu możesz użyć płynu micelarnego, mleczka oczyszczającego lub olejku do demakijażu. Pamiętaj aby wykonać dokładny demakijaż oczu, usunąć warstwę podkładu, pudru, a także pozostałości szminki na ustach. Staranny demakijaż twarzy to ważny krok przed właściwym myciem twarzy. Nie pomijaj go.
Krok 2 – mycie twarzy
Drugi krok to właściwe mycie twarzy. Warto połączyć go z kilkuminutowym masażem skóry. Na tym etapie wykonuj delikatne, koliste ruchy. W ten sposób dokładnie usuniesz z twarzy wszelkie zabrudzenia. Taki masaż dodatkowo działa rozluźniająco, pobudza syntezę kolagenu i elastyny i sprawia, że skóra staje się lepiej odżywiona i dotleniona. Do mycia twarzy wybieraj delikatne produkty myjące, które nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka. Dobrze sprawdzą się łagodne żele myjące lub pianki. W tym kroku możesz wspomóc się dodatkowymi akcesoriami jak gąbka Konjac lub szczoteczka soniczna do twarzy. Na koniec dokładnie opłucz twarz ciepłą wodą. Pamiętaj aby woda nie była zbyt gorąca, ani za zimna. Następnie delikatnie osusz twarz czystym ręcznikiem.
Krok 3 – tonizacja, czyli przywrócenie optymalnego pH skóry
Ostatni etap to tonizacja, czyli przywrócenie prawidłowego pH skóry. To ważny krok, który bezpośrednio przygotowuje skórę na przyjęcie kremu lub innego kosmetyku pielęgnacyjnego. Możesz do tego celu użyć delikatnego toniku bez alkoholu lub zastosować hydrolat rośliny. Tonizowanie dodatkowo koi i nawilża skórę.
Szczoteczka soniczna do twarzy – czy warto zainwestować w jej zakup?
Szczoteczka soniczna do twarzy to gadżet, który w ostatnim czasie stał się niezwykle popularnym produktem ułatwiającym codzienną pielęgnację skóry. Jej fenomen tkwi w delikatnych wibracjach sonicznych, które wspomagają usuwanie zanieczyszczeń nie tylko z powierzchni twarzy ale również z głębszych warstw naskórka. Co więcej, taka szczoteczka nie tylko pomaga odblokować pory i usunąć zanieczyszczenia, ale również masuje twarz, wykonując przy okazji delikatny peeling. Regularne używanie szczoteczki sonicznej zauważalnie poprawia kondycję skóry. Cera staje się promienna i gładka. Na twarzy pojawia się o wiele mniej wyprysków i zaskórników. Wyrównuje się koloryt skóry, a wszelkie przebarwienia stają się mniej widoczne.
Delikatny masaż złuszcza martwy naskórek i jednocześnie pobudza mikrokrążenie skóry. Dzięki temu, substancje odżywcze z kosmetyków o wiele lepiej się wchłaniają i działają. Skóra staje się też bardziej jędrna i odpowiednio napięta. A dla kogo szczególnie polecana jest szczoteczka soniczna do twarzy? Ten produkt znakomicie sprawdzi się u osób z cerą problematyczną, tłustą lub mieszaną, która ma skłonność do wyprysków. Szczoteczka do mycia twarzy jest też polecana dla kobiet z cerą dojrzałą. Delikatny masaż pobudza w skórze procesy odbudowy i regeneracji. Wyraźnie ją uelastycznia i ujędrnia. Pozwala tym samym opóźnić procesy starzenia się skóry. Szczoteczkę soniczną do mycia twarzy mogą stosować także posiadaczki cery suchej, normalnej i umiarkowanie wrażliwej. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania szczoteczki sonicznej? Ten rodzaj szczoteczki może nie do końca się sprawdzić w przypadku cery nadreaktywnej, atopowej lub alergicznej. Nie poleca się także szczoteczki sonicznej do twarzy w przypadku egzemy, łojotokowego zapalenia skóry czy przy zapaleniu mieszków włosowych.