Pierwszy dzień w szkole to nie lada stres nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Już wcześniej należy pomyśleć o tym, jak przygotować swoje dziecko do pierwszej klasy. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić i o czym należy pamiętać.
Rozmowa jest ważna
Nim dziecko rozpocznie naukę w pierwszej klasie trzeba z nim długo rozmawiać. Należy wysłuchać jego obaw, jednocześnie nie można ich bagatelizować. Nie można również straszyć dziecka tym, że w szkole czeka na niego szereg obowiązków. Rodzice powinni zachęcać dziecko do nauki, ale też służyć mu pomocą. Rzecz jasna w pierwszej klasie przerabia się podstawowe zagadnienia, a więc naukę pisania czy liczenia. Jednocześnie dziecko idąc do 1 klasy szkoły podstawowej, powinno być samodzielne.
Oznacza to, że powinno przynajmniej umieć zawiązać sznurówki, przebrać się na W-F-ie czy spakować swoje rzeczy do plecaka. Ale jak wiadomo z tym różnie bywa. Rodzice więc powinni kłaść nacisk właśnie na rozwój takich kompetencji. Jeżeli dziecko ma braki i nie radzi sobie choćby z podstawowymi literkami, to już na tym etapie rodzice powinni z dzieckiem dużo ćwiczyć. W żadnym wypadku nie mogą liczyć, że dziecko w szkole nadrobi wszystkie zaległości.
Czy podręczniki do pierwszej klasy rzeczywiście są przystosowane do nauki tak małych dzieci?
Podręczniki do pierwszej klasy szkoły podstawowej posiadają mniej tekstu pisanego, a więcej rysunków. Trzeba powoli oswajać dzieci z nauką. W edukacji wczesnoszkolnej nacisk kładziony jest nie tylko na naukę, ale i socjalizację dzieci w grupie, w tym naukę nawiązywania relacji. Dziecko uczy się większej samodzielności. Mały uczeń ma do dyspozycji w pierwszej klasie zeszyt ćwiczeń. Część z tych ćwiczeń będzie wykonywać rzecz jasna w domu jako zadanie domowe.
Jak odbywa się nauka w pierwszej klasie szkoły podstawowej?
Nauka w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest połączeniem nauki samodzielności, przerabiania bloków tematycznych, a także nauką nawiązywania kontaktów między uczniami. Nauczyciele łączą różne metody nauczania. Dzieci ćwiczą pamięć, ale też uczą się przez zabawę. Podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej są tak skonstruowane, że pozwalają ćwiczyć u dzieci umiejętność komunikacji, koncentracji, a potem też czytania ze zrozumieniem.