Pierwszy cieplejszy dzień i śpiew ptaków sprawia, że po ponurej, deszczowej zimie, wracają nam chęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiosenne weekendy to doskonały czas na wyjazdy, które pozwolą nam obudzić się z zimowego letargu. Jak zaplanować je z głową, aby nie dać się zaskoczyć zmienną o tej porze roku pogodą? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Kompletujemy strój
Wczesna wiosna charakteryzuje się chłodnymi porankami i wieczorami oraz o kilka, a czasami nawet kilkanaście stopni wyższą temperaturą w ciągu dnia. W takich warunkach ubiór na tzw. cebulkę to absolutna konieczność, jeśli planujemy spędzać czas na zewnątrz od rana do zmroku. Jeśli zamierzamy dużo chodzić, warto założyć bieliznę termoaktywną, która pomoże w odprowadzaniu potu na zewnątrz. Tego rodzaju bielizna nie posiada szwów, więc nawet przy długotrwałym marszu nie musimy obawiać się bolesnych otarć.
Wybierzmy również kurtkę o właściwościach przeciwwiatrowych oraz przeciwdeszczowych. Ważne, aby miała odpowiednie systemy wentylacji, dzięki czemu unikniemy zapocenia.
Pamiętajmy o tym, że pogoda wiosną bywa zdradliwa i nawet, gdy niebo jest bezchmurne, a słońce przyjemnie świeci, zimny wiatr może dać się we znaki. Bawełniana czapka lub opaska oraz chusta na szyję pozwolą nam zabezpieczyć się przed skutkami wychłodzenia w postaci przeziębienia.
Bardzo ważnym elementem naszego stroju są buty. Jeśli wybieramy się wycieczkę miejską, wystarczy nam klasyczne obuwie sportowe, które zapewni optymalną wygodę podczas spacerów. Natomiast planując wyjazd nawet w niewielkie góry koniecznie załóżmy buty trekkingowe, które nie tylko zabezpieczą nas przed niższymi temperaturami na wyższych odcinkach szlaku, ale również zapewnią stabilność i przyczepność na zróżnicowanym podłożu.
Podręczna apteczka
Nawet na krótki wyjazd zawsze zabierajmy ze sobą mała apteczkę. Powinny się w niej znaleźć następujące artykuły: bandaż elastyczny, gaza jałowa, woda utleniona, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, pęseta, węgiel aktywny, sól fizjologiczna, a także opcjonalnie pastylki na gardło. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, nie zapomnijmy spakować do apteczki również środków dedykowanych najmłodszym.
Zabierając ze sobą taki zestaw będziemy w stanie szybko zareagować w razie kontuzji czy pierwszych objawów przeziębienia, które nieleczone mogłyby zepsuć dalszą część naszego wyjazdu.
Przydatne akcesoria
Wybór akcesoriów, które weźmiemy ze sobą na wiosenny wyjazd, zależeć będzie od tego, jakim środkiem zamierzamy podróżować oraz jaka będzie forma naszej wycieczki. Inne gadżety zabierzemy na wycieczkę weekendową samolotem do europejskiej stolicy, a inne, gdy wyjeżdżamy do schroniska w górach. Zaproponowane poniżej akcesoria są jednak na tyle uniwersalne, że sprawdzą się niemal w każdej sytuacji i na pewno okażą się przydatne. Na pierwszym miejscu możemy wymienić ładowarkę do telefonu. Baterie współczesnych smartfonów przy aktywnym użytkowaniu często nie wytrzymują doby, więc zabranie zasilania pozwoli nam naładować telefon w razie potrzeby. Niekiedy jednak możemy nie mieć możliwości podłączenia ładowarki do prądu. Wówczas pomocny będzie powerbank, który trzeba uprzednio naładować, aby następnie, za pomocą kabla USB z odpowiednią końcówką, przekazać moc do telefonu.
Na wiosenny wyjazd przyda nam się dobry termos na kawę lub herbatę. Taki o pół litrowej pojemności będzie wystarczający, aby podczas wycieczki podarować sobie łyk ciepłego płynu.
Miłośnicy gadżetów elektronicznych z pewnością nie oprą się pokusie zabrania na wycieczkę drona z kamerą, dzięki któremu można uwiecznić wspomnienia z wyjazdu z lotu ptaka.
Choć pewnie każdy z nas utęsknieniem czeka na pierwsze wiosenne wyjazdy, to zanim w ekscytacji wybierzemy się w podróż, odpowiednio przygotujmy się na wycieczkę, dzięki czemu zapewnimy sobie nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo unikając tym samym niemiłych niespodzianek.