Strona główna » Jak rozpoznać niedobór koenzymu Q10?

Jak rozpoznać niedobór koenzymu Q10?

przez Redakcja

Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z wiekiem – już od 30. roku życia – jego naturalny poziom spada. Jakie są typowe i charakterystyczne objawy niedoboru koenzymu Q10 i jak z nimi walczyć?

Koenzym Q10, czyli ubichinon, jest organicznym związkiem chemicznym. Występuje w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych, a jego główne zadanie to udział w transporcie elektronów w łańcuchu oddechowym. W ludzkim organizmie substancja ta jest niezbędna do funkcjonowania każdej żywej komórki – przede wszystkim organów, które potrzebują dużo energii (takich jak mózg i serce), i mięśni szkieletowych. Koenzym Q10 w postaci syntetycznej jest składnikiem wielu kosmetyków i suplementów diety – ze względu na cenne, prozdrowotne właściwości.

Jak rozpoznać niedobór?

Po 30. roku życia następuje spadek syntezy tego składnika, dlatego wiele dorosłych osób boryka się z problemem niedoboru koenzymu Q10. Zapotrzebowanie na ten związek wzrasta również u osób uprawiających sport, ponieważ aktywność fizyczna pochłania duże jego ilości. Niedobór może się pojawić także w przypadku stresującego trybu życia – im więcej nerwowych sytuacji, tym więcej ubichinonu zużywa organizm. Istnieje także grupa osób, która cierpi na wrodzony niedobór tej substancji, wynikający z uszkodzenia genów.

Do typowych objawów niedoboru koenzymu Q10 należą:

  • przewlekłe zmęczenie;
  • obniżona odporność;
  • obniżony poziom sprawności fizycznej i wydolności organizmu;
  • spowolniony proces gojenia się ran;
  • problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, uczeniem się;
  • niższa wchłanialność i efektywność niektórych leków.

Jak uzupełnić braki ubichinonu?

W przypadku niedoboru warto uzupełnić jadłospis o produkty bogate w ubichinon. Jego najlepsze źródła to ryby: sardynki, makrela, łosoś, a także podroby, szpinak, produkty pełnoziarniste i brokuły. Warto także rozważyć suplementację. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Skład niektórych został wzbogacony o inne substancje – popularne połączenie to koenzym Q10 plus witamina E. Obecność witaminy E sprawia, że suplement ma dodatkowe właściwości antyoksydacyjne. Wybierając suplement, warto szukać takiego, w którym zastosowany został ubichinon naturalnego pochodzenia, powstały w wyniku fermentacji. Substancja w takiej formie występuje w ludzkim organizmie, dzięki czemu lepiej się wchłania.

Artykuł partnera

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej