Strona główna » Jak wygląda badanie mykologiczne w dermatologii?

Jak wygląda badanie mykologiczne w dermatologii?

przez Redakcja

Grzybica jest zaraźliwą chorobą zakaźną wywoływaną przez mikroskopijne grzyby. Schorzenie dotyka coraz więcej ludzi – w Polsce na różnego rodzaju grzybicę cierpi już co piąta osoba. Diagnostyka tej choroby opiera się w dużej mierze na badaniach mykologicznych.

Diagnostyka mykologiczna

Badania na obecność grzybów mogą dotyczyć wielu narządów i części ciała. Najczęściej wykonywane są na: stopach, dłoniach, paznokciach, pochwie, skórze i jej przydatkach oraz jamie ustnej. Materiał pobierany jest między innymi z: krwi, kału, płynów ustrojowych, płynu mózgowo-rdzeniowego oraz fragmentów skóry. W diagnostyce mykologicznej wykonuje się również wymazy. Dobrzy dermatolodzy w Krakowie oraz w innych miastach na podstawie prawidłowo wykonanych badań są w stanie szybko ocenić problem i podjąć działania zapobiegające jego rozwojowi. Mogą skorzystać również z metod pomocniczych, takich jak badanie ultrasonograficzne oraz tomografia komputerowa.

Pobranie materiału do badania mykologicznego

Przed wykonaniem badania musi zostać pobrany materiał. Wszystko odbywa się jeszcze przed rozpoczęciem terapii przeciwgrzybiczej, która może być przeprowadzona przez dobrego dermatologa w Krakowie lub w innym mieście. Skóra, z której będzie pobierany materiał musi być całkowicie czysta, a więc nie mogą się na niej znajdować żadne ślady kremów, maści oraz innych kosmetyków. Podobnie jest w przypadku paznokci – nie mogą być polakierowane i obcięte.

Badanie wykonuje się ze zeskrobanych fragmentów skrajnych miejsc na skórze – owłosionej oraz gładkiej. Ważne jest, aby pobrane włosy posiadały korzeń, natomiast materiał spod płytki paznokciowej powinien być pobrany z jej najgłębszej warstwy lub z miejsca, w którym grzyb już zaatakował paznokcia. Te materiały mogą być przechowywane nawet przez kilka dni. Inaczej jest w przypadku zmian na błonach śluzowych. Pobieranie odbywa się przy pomocy jałowego skalpela, po czym od razu następuje badanie laboratoryjne, które może przeprowadzić każdy dobry dermatolog w Krakowie, Warszawie, Poznaniu lub Wrocławiu. Następnie dokonywana jest ocena problemu oraz opracowanie skutecznych metod leczenia.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej