Zabieg ileostomii przeprowadzany jest, gdy usunięte zostaje całe jelito grube oraz odbyt. Uniemożliwia on naturalne gromadzenie się kału w odbytnicy, a także kontrolę jego wydalania poprzez zwieracze odbytu.W takiej sytuacji oczywiste jest, że musi zostać utworzona nowa droga wydalania stolca.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyłonienie końca jelita oraz umożliwienie spływu stolca do sztucznych zewnętrznych zbiorników, czyli worków stomijnych, naklejanych na skórę wokół przetoki. Jak wygląda życie po takim zabiegu?
Czym jest zabieg ilestomii?
Ileostomia to stworzenie wewnętrznego zbiornika i połączenie go z odbytem. W większości przypadków przeprowadzana jest na stałe, choć zdarzają się przypadki, iż kiedy pozostawione zostają zwieracze odbytu, dzięki którym możliwe jest odtworzenie naturalnej drogi wydalania poprzez uformowanie z końcowej części jelita cienkiego.
Przyczyny
Główną przyczyną zabiegu jest całkowite usunięcie jelita grubego, które w większości przypadków jest wynikiem zaostrzeń wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna. Innym powodem jest polipowatość rodzinna. Czasami konieczność usunięcia jelita grubego wynika z wrodzonych wad oraz chorób genetycznych. Wyłonienie ileostomii może być również spowodowane usunięcia fragmentu jelita cienkiego, wymuszonego chorobą nowotworową.
Dieta po ilestomii
Brak jelita grubego może powodować odwodnienia oraz zaburzenia elektrolitowe. Jelito cienkie po wykonaniu ileostomii zaczyna wchłaniać wodę, ale nie w takim stopniu jak jelito grube, dlatego przy zabiegu ileostomii konieczne jest picie dużej ilości płynów. Zalecane jest spożycie co najmniej 2 litrów dziennie oraz uzupełnianie elektrolitów. Spożywanie zbyt małej ilości wody doprowadza do szybkiego odwodnienie, osłabienia, złego samopoczucia, uczucia ciągłego zmęczenia. Dodatkowo może ono skutkować powstaniem zaparć czy biegunki. Wskazane jest więc spożywanie niegazowanej wody mineralnej, soków, ziołowych herbat czy naparów.
Poza tym ileostomicy nie muszą przestrzegać szczególnej diety. Z jadłospisu powinny być eliminowane te pokarmy, po których pacjęci czują się źle. To jakie pokarmy mogą powodować dyskomfort jest kwestią indywidualna. W diecie po ileostomii nie powinno być zbyt wiele błonnika, bo może on powodować biegunki. Zaleca się jednak by zrezygnować z trzech obfitych oposiłków w ciągu dnia na rzecz czterech czy pięciu mniejszych porcach. Ważne jest również uważne przeżuwanie pokarmu, gdyż ułatwia to jego trawienie.
Pielęgnacja po ilestomii
Po zabiegu należy szczególnie dbać o pielęgnację, gdyż zawartość jelita, które wydostaje się na zewnątrz ma w swoim składzie kwas żółciowy, a także sok trzustkowy. Substancje te mają działanie silnie podrażniające. Tym co jest konieczne przy ileostomii jest zabezpieczenie skóry, gdyż nie można dopuścić do nawet najdrobniejszych uszkodzeń. Chcąc zaopatrzyć ileostomię, należy korzystać z otwartych worków, które mają możliwość opróżniania.