Zabieg karboksyterapii staje się coraz popularniejszy. Karboksyterapia to zabieg medycyny estetycznej cechujący się bardzo wszechstronnym zastosowaniem – może być wykorzystany między innymi w celu likwidowania ceni pod oczami i usuwania rozstępów oraz cellulitu.
Karboksyterapia – na czym polega zabieg?
Karboksyterapia jest zabiegiem wykorzystującym działanie dwutlenku węgla. Przywykliśmy sądzić, że dwutlenek węgla może mieć na organizm głównie negatywny wpływ, jednakże w karboksyterapii zastosowanie tego gazu pozwala uzyskać bardzo dobre efekty polegające między innymi na odmłodzeniu cery, usunięciu problemów takich jak rozstępy czy cellulit oraz poprawie ogólnego stanu wszystkich warstw skóry.
Zabieg karboksyterapii polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który sprawia, że naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a to z kolei doprowadza do lepszego dotlenienia tkanek. Nieco inaczej karboksyterapia działa na komórki tłuszczowe. Komórki te poddane działaniu dwutlenku węgla ulegają lipolizie – tłuszcz rozpada się i może zostać usunięty z organizmu, dzięki czemu uzyskujemy efekt wyszczuplenia konkretnej okolicy.
Klinika medycyny estetycznej warszawa – dr Szczyt
Podczas zabiegu lekarz wprowadza pod skórę cienką igłę podłączoną do aparatu tłoczącego dwutlenek węgla. Tłoczenie gazu pod skórę wiąże się z uczuciem pompowania, ale nie jest to zabieg bolesny. Tak naprawdę najbardziej bolesnym elementem całego zabiegu jest ukłucie igły, a dalsze odczucia są już mniej negatywne.
Czas trwania zabiegu karboksyterapii jest uzależniony od obszaru, jaki podaje się działaniu dwutlenku węgla, ale zwykle jeden zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Podczas zabiegu nie ma konieczności podawania znieczulenia, a rekonwalescencja wygląda tak samo, jak przy każdym nieinwazyjnym zabiegu medycyny estetycznej.
Pacjenci, którzy chcą się poddać karboksyterapii, powinni sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że zabieg ten może pozostawić na skórze przejściowe ślady w postaci rumienia, siniaków czy wybroczyn. Rzadziej zdarzają się niewielkie stany zapalne, krwiaki lub infekcje, ale z zasady zabieg ten nie pozostawia na skórze trwałych nieestetycznych zmiana.
Wskazania do karboksyterapii
Karboksyterapia jest zabiegiem bardzo uniwersalnym, a wysoka skuteczność terapii sięgająca aż 97% (w przypadku rozstępów) sprawia, że na tę metodę decydują się pacjenci, którzy nie osiągnęli dobrych rezultatów poprzez zastosowanie innych sposobów.
Karboksyterapia jest polecana przede wszystkim pacjentom zmagającym się z łuszczycą, zwiotczałą skórą, różnego rodzaju bliznami – zarówno pourazowymi, jak i potrądzikowymi, a także rozszerzonymi naczynkami, zmarszczkami i wypadaniem włosów. Karboksyterapia daje też bardzo dobre efekty w usuwaniu nadmiaru tłuszczu oraz w zabiegach typowo leczniczych. Terapia dwutlenkiem węgla jest popularnie wykorzystywana między innymi w leczeniu zaburzeń krążenia i niewydolności serca.
Efekty karboksyterapii – jak długo się utrzymują?
Dzięki karboksyterapii możemy kompleksowo poprawić stan skóry. Działanie dwutlenku węgla pobudza naturalne mechanizmy obronne i regeneracyjne skóry, co sprawia, że naskórek i głębsze warstwy intensywniej się odnawiają. Dwutlenek węgla wręcz zmusza skórę do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu wzmocnieniu ulega całe „rusztowanie” skóry. Tak pobudzona do odnowy skóra jest odporniejsza na działanie siły ciążenia i bardziej elastyczna. Efekty utrzymują się na skórze około pół roku, a po upływie tego czasu najlepiej ponowić serię zabiegów. Trwałe rezultaty można osiągnąć jedynie w przypadku leczenia cellulitu, blizn oraz rozstępów.
Liczba zabiegów karboksyterapii
Liczba zabiegów karboksyterapii jest zawsze zależna od wyjściowego stanu skóry i zaawansowania problem pacjenta. Przyjmuje się, że do osiągnięcia spodziewanych rezultatów potrzeba serii 5-10 zabiegów, ale o ich ostatecznej liczbie zawsze decyduje lekarz. W przypadku delikatnych rozstępów lub drobnych zmarszczek wystarczająca może być seria 5 zabiegów, natomiast przy bardzo zaawansowanym cellulicie lub pokaźnych rozstępach może istnieć konieczność wykonania serii składającej się z więcej niż 10 zabiegów.
Materiał zewnętrzny