Kaszel mokry inaczej nazywa się produktywnym, ponieważ skutkuje on odkrztuszaniem plwociny zalegającej w płucach. Warto pamiętać, że kaszel mokry to reakcja obronna naszego organizmu, która pomaga oczyścić drogi oddechowe, dlatego nie należy go hamować. Najczęściej rozwija się on po kaszlu suchym w przebiegu infekcji układu oddechowego. Mokry kaszel u dziecka może być bardzo uciążliwy, dlatego stosuje się zarówno preparaty wykrztuśne, jak i domowe sposoby. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?
Kaszel mokry – objawy
Kaszel produktywny ma na celu odkrztuszenie wydzieliny i oczyszczenie dróg oddechowych. Kaszel mokry zazwyczaj nasila się rano, ponieważ w nocy nagromadziła się w płucach wydzielina1. Odkrztuszanie może być dosyć uciążliwe, dlatego stosuje się syrop na kaszel mokry, a także preparaty w kapsułkach i tabletkach. Jest to szczególnie ważne u maluchów, które nie zawsze umieją wypluć wydzielinę i zamiast tego ponownie ją połykają. Z tego powodu mokry kaszel u dziecka może objawiać się także podrażnieniem żołądka i wymiotami. Inne objawy to duszności, a nawet ból w klatce piersiowej.
W zależności od przyczyny wydzielina może mieć różne kolory2:
- żółta lub zielona – jest to wydzielina ropna i zazwyczaj świadczy o infekcji bakteryjnej,
- przezroczysta – najczęstsza w przypadku infekcji wirusowej lub astmy,
- z krwią – niebezpieczny objaw, które może mieć różne podłoże,
- z grudkami – może świadczyć o grzybicy dróg oddechowych lub mukowiscydozie.
Kaszel mokry – przyczyny
Kaszel mokry może być wywołany przez czynniki wirusowe, bakteryjne, a także grzybicze. Może również świadczyć o nowotworze płuc. Ropna wydzielina charakterystyczna jest dla infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, zapalenie płuc czy ropne zapalenie oskrzeli. Kaszel mokry z wydzielaniem bardzo dużej ilości gęstej wydzieliny zazwyczaj jest objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChP. Jeśli wydzieliny jest dosyć mało i ma ona przezroczystą barwę, możemy mieć do czynienia z infekcją wirusową3.
Zapalenie oskrzeli ostre i przewlekłe
Zapalenie oskrzeli obejmuje drzewo oskrzelowe. Objawami tej infekcji jest uciążliwy kaszel i gorączka. Ostre zapalenie oskrzeli zazwyczaj rozpoczyna się dosyć nagle i trwa około 7–10 dni. Jednakże produkcja śluzu i jego odkrztuszanie mogą utrzymywać się przez kolejne tygodnie. Z kolei przewlekłe zapalenie płuc występuje w ciągu co najmniej 3 miesięcy w roku, przez większości dni, co najmniej dwa lata z rzędu4.
Przeziębienie
Przeziębienie spowodowane jest w większości przypadków przez wirusy. Infekcja rozpoczyna się zazwyczaj w gardle, obejmując kaszel i drapanie w gardle, a następnie obejmuje również nos, powodując uciążliwe kichanie i niedrożność nosa5.
Zapalenie płuc
Objawy zapalenia płuc są podobne do zapalenia oskrzeli, jednak infekcja zlokalizowana jest głębiej w drogach oddechowych. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu. Najczęstszą przyczyną są bakterie lub wirusy.
Kaszel suchy czy mokry?
Wbrew pozorom dosyć łatwo odróżnić kaszel mokry od suchego. W przypadku kaszlu mokrego występuje odkrztuszanie wydzieliny, dlatego kaszel ma głęboki, „odrywany” dźwięk. Z kolei suchy kaszel charakteryzuje się trudnymi do opanowania napadami kaszlu, występuje uczucie łaskotania lub drapania w gardle, a chory nie odkrztusza wydzieliny. Może być chrapliwy lub szczekający.
Kaszel suchy pojawia się najczęściej na początkowym etapie infekcji, a po około 2–3 dniach zazwyczaj przechodzi w kaszel mokry.
Leczenie kaszlu
Co na mokry kaszel u dziecka i dorosłego? Na kaszel mokry zawsze podaje się środki wykrztuśne, a nie przeciwkaszlowe. Skutecznym preparatem jest Deflegmin kapsułki, ponieważ dzięki postaci o przedłużonym uwalnianiu substancja czynna leku jest uwalniana z kapsułki przez wydłużony czas6. Należy jednak pamiętać, że leki wykrztuśne stosujemy najpóźniej około 3h przed położeniem się spać.
Odkrztuszanie ułatwia także odpowiednie nawodnienie organizmu7. Aby wydzielina nie spływała do dróg oddechowych, podczas snu warto utrzymywać głowę wyżej niż reszta ciała. Można również stosować domowe sposoby, takie jak inhalacje, oklepywanie lub syrop z cebuli8.
Bibliografia:
- Swarnkar V., Abeyratne U.R., Chang A.B., Amrulloh Y.A., Setyati A., Triasih R., Automatic identification of wet and dry cough in pediatric patients with respiratory diseases. Ann Biomed Eng. 2013;41(5):1016-1028
- https://health.clevelandclinic.org/what-the-color-of-your-snot-really-means/ [dostęp: 02.12.2021]
- Mahashur A., Chronic dry cough: Diagnostic and management approaches. Lung India. 2015;32(1):44-49
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3993-bronchitis [dostęp: 02.12.2021]
- Irwin R.S., Madison J.M., The diagnosis and treatment of cough. N Engl J Med. 2000;343(23):1715-1721
- Charakterystyka produktu leczniczego Deflegmin kapsułki [dostęp 02.12.2021]
- Sanu A., Eccles R., The effects of a hot drink on nasal airflow and symptoms of common cold and flu. Rhinology. 2008;46(4):271-275.
- Bartak M., Lange A., Słońska-Zielonka A., Cymerys-Bulenda J., Homemade onion syrup. Why is it a great common cold remedy? W: Nauki przyrodnicze – flora i ochrona środowiska. Nyćkowiak Jędrzej, Leśny Jacek (). Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, 2020, Poznań, Młodzi Naukowcy, 143 p., ISBN 978-83-66392-59-5