Biegunka to dolegliwość, która polega na częstszym niż zwykle oddawaniu stolca oraz zmianie jego konsystencji. W przypadku, kiedy występuje przewlekle, może prowadzić do poważnych konsekwencji i świadczyć o chorobie. Nie powinna być więc bagatelizowana. Jednak nawet krótkotrwała i niewynikająca z obecności żadnej jednostki chorobowej biegunka potrafi być bardzo uciążliwa. Można sobie z nią radzić za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów, takich jak węgiel aktywowany.
Do biegunek dochodzi w wyniku zaburzeń motoryki jelit. Te mogą się objawiać większą częstotliwością wypróżnień oraz zwiększeniem ich objętości. Taki stan bywa konsekwencją wirusowej albo bakteryjnej infekcji jelit. Jego uciążliwość sprawia, że szukamy wtedy środków, które pomogą złagodzić objawy. Właśnie wtedy można sięgnąć po węgiel aktywowany. Jego cechą charakterystyczną jest to, że barwi kał na kolor czarny. Należy zachować ostrożność przy podawaniu go dzieciom, ponieważ w ich przypadku konieczne jest obserwowanie zmiany barwy stolca, co może świadczyć o procesach patologicznych. Podanie węgla mogłoby zaburzyć taką obserwację.
Jak działa węgiel aktywowany?
Węgiel aktywowany nazywany jest też węglem aktywnym albo węglem leczniczym. Jest to substancja organiczna, którą otrzymuje się najczęściej z miazgi drzewnej poddawanej karbonizacji, a następnie aktywowaniu. Jego cechą charakterystyczną są silne właściwości adsorpcyjne oraz duża powierzchnia wchłaniająca. Preparat po podaniu doustnym wykazuje właściwości przeciwbiegunkowe i zapierające.
Osłania też błonę śluzową przewodu pokarmowego. W jelitach nie jest wchłaniany do organizmu, ale wydalany wraz z kałem. Jego działanie lecznicze polega na wiązaniu gazów jelitowych, bakterii, toksyn, trucizn, białek oraz niektórych leków i usuwaniu ich z organizmu. Preparat nie wykazuje jednak działania wchłaniającego substancji będących pochodnymi sulfonylomocznika.
Kiedy stosować węgiel aktywowany?
Podanie preparatu z leczniczym węglem nie ogranicza się do leczenia biegunek. Ponieważ węgiel aktywowany wiąże niektóre leki, może być stosowany do odtruwania organizmu po ich przedawkowaniu. Wykazuje skuteczność między innymi w odniesieniu do salicylanów, paracetamolu, fenoli, alkaloidów, soli metali ciężkich, chlorochiny, ibuprofenu, nikotyny, chininy, a także wielu innych. Poza leczeniem biegunek i zatruć niektórymi lekami może być stosowany przy zatruciach pokarmowych, wzdęciach i zatruciach substancjami chemicznymi. Nie adsorbuje rozpuszczalników, alkoholi oraz substancji żrących.