Strona główna » Lek na uspokojenie na receptę

Lek na uspokojenie na receptę

przez Redakcja
Lek na uspokojenie na receptę

Lęk jest normalną emocją. To sposób, w jaki mózg reaguje na stres i ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Każdy od czasu do czasu odczuwa niepokój. Na przykład, możesz martwić się, gdy masz do czynienia z problemem w pracy, przed przystąpieniem do testu lub przed podjęciem ważnej decyzji. Jednak kiedy lęk jest chroniczny i nie daje za wygraną, warto udać się do lekarza po lek na uspokojenie na receptę.

Czy lęk to powód do niepokoju?

Okazjonalny niepokój jest w porządku. Zaburzenia lękowe są jednak inne. To grupa chorób psychicznych, które powodują ciągły i przytłaczający niepokój i strach. Nadmierny niepokój może sprawić, że będziesz unikać pracy, szkoły, spotkań rodzinnych i innych sytuacji społecznych, które mogą wywołać lub pogorszyć objawy.

Dzięki leczeniu wiele osób z zaburzeniami lękowymi może poradzić sobie ze swoimi uczuciami. Lek na uspokojenie na receptę może pomóc pacjentom powrócić do dawnego siebie.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Istnieje kilka rodzajów zaburzeń lękowych:

  • Uogólnione zaburzenie lękowe — odczuwasz nadmierne, nierealistyczne zmartwienie i napięcie bez większego powodu,
  • Zespół lęku napadowego — odczuwasz nagły, intensywny strach, który wywołuje atak paniki. Podczas ataku paniki możesz się pocić, odczuwać ból w klatce piersiowej i kołatanie serca (palpitacje). Czasami możesz mieć wrażenie, że się dusisz lub masz atak serca,
  • Zaburzenie lęku społecznego — nazywane również fobią społeczną, występuje wtedy, gdy odczuwasz przytłaczający niepokój i samoświadomość w codziennych sytuacjach społecznych. Obsesyjnie martwisz się, że inni Cię osądzą, zawstydzą lub wyśmieją,
  • Fobie specyficzne — odczuwasz silny lęk przed określonym obiektem lub sytuacją, np. wysokością lub lataniem. Strach wykracza poza to, co jest właściwe i może powodować unikanie zwykłych sytuacji,
  • Lęk separacyjny — małe dzieci nie są jedynymi, które odczuwają strach lub niepokój, gdy ukochana osoba wyjeżdża. Każdy może cierpieć na zespół lęku separacyjnego. W takim przypadku będziesz odczuwać niepokój lub strach, gdy bliska Ci osoba zniknie Ci z oczu. Zawsze będziesz się martwić, że ukochanej osobie może stać się coś złego.

Diagnoza zaburzeń lękowych

W przypadku wystąpienia objawów lekarz zbada pacjenta i zada pytania dotyczące historii medycznej. Może przeprowadzić testy, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować objawy. Żadne testy laboratoryjne nie mogą jednak konkretnie zdiagnozować zaburzeń lękowych.

Jeśli lekarz nie znajdzie żadnego fizycznego powodu Twojego samopoczucia, może skierować Cię do psychiatry, psychologa lub innego specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Lekarze ci zadadzą ci pytania i użyją narzędzi i testów, aby dowiedzieć się, czy możesz mieć zaburzenia lękowe.

Podczas diagnozowania lekarze wezmą pod uwagę czas trwania objawów i ich intensywność. Ważne jest, aby poinformować lekarzy, jeśli lęk utrudnia wykonywanie codziennych zadań w domu, pracy lub szkole.

Leczenie zaburzeń lękowych

Istnieje wiele metod leczenia zmniejszających i łagodzących objawy zaburzeń lękowych. Zazwyczaj osoby z zaburzeniami lękowymi przyjmują leki i chodzą na terapię. Leki na uspokojenie na receptę mogą pomóc pacjentom w przebrnięciu przez najtrudniejszy czas w ich historii choroby.

Znalezienie odpowiedniego leczenia może zająć trochę czasu. Jeśli cierpisz na więcej niż jedno zaburzenie lękowe, możesz potrzebować kilku rodzajów leczenia. Dla większości osób z zaburzeniami lękowymi najlepsze jest połączenie leków i terapii. Dzięki odpowiedniej opiece i leczeniu możesz nauczyć się radzić sobie z objawami.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej