Niskie libido może wynikać z fizycznego przemęczenia organizmu zbyt ciężkim treningiem. Długotrwałe zmniejszenie ochoty na seks często wynika z chorób lub zaburzeń hormonalnych. Jakie są inne przyczyny spadku libido? Jak zwiększyć ochotę na seks?
Czym jest libido?
Libido jest wewnętrznym popędem seksualnym o zmiennej intensywności. Potrzeba zaspokojenia warunkowana jest przez cykl miesiączkowy (w przypadku kobiet), zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, poziom stresu, zmęczenie, a nawet dietę. W przypadku obniżenia libido obserwuje się zmniejszenie chęci do współżycia seksualnego oraz spadek zainteresowania tematami związanymi z seksem. Nie oznacza to jednak braku potrzeby zaspokajania popędu lub odczuwania satysfakcji ze współżycia. Problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Przyczyny spadku libido
Przyczyn spadku libido jest wiele i mogą one mieć podłoże zarówno organiczne, jak i psychogenne. Na obniżenie popędu bardzo często wpływają niewyjaśnione nieporozumienia między partnerami i częste kłótnie. Przyczyn upatruje się również w nieuzyskiwaniu satysfakcji seksualnej, co prowadzi do stopniowego zniechęcenia. Wśród pacjentów z problemem spadku libido często są też osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia i niedbające o dietę.
Jeśli chodzi o organiczne czynniki obniżające libido, wskazuje się na:
- choroby takie jak nieustabilizowana cukrzyca, depresja, problem nietrzymania moczu, nieustabilizowane choroby tarczycy;
- osłabienie odporności po przebytej chorobie, infekcji;
- stres (długotrwały i o silnym natężeniu);
- zaburzenia hormonalne (niezależne od miesiączkowania) – podwyższony poziom prolaktyny, obniżony poziom testosteronu lub niedobór estrogenów.
W przypadku kobiet ogromny wpływ na poziom libido ma cykl miesiączkowy i występujące wahania hormonalne. Największy popęd seksualny przypada na pierwszą fazę cyklu, kiedy w organizmie dochodzi do zwiększenia stężenia estrogenów. Po owulacji z kolei, kiedy poziom estrogenów spada, a wzrasta progesteron, znacznie zmniejsza się odczuwalność popędu. Na duży spadek libido przed owulacją wpływ ma również zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Sposoby na pobudzenie libido
Do najprostszych sposobów pobudzenia libido należy zbilansowana, bogata w witaminy i składniki odżywcze dieta. W połączeniu z regularną aktywnością fizyczną dodaje więcej energii, rozładowuje napięcie nerwowe, niweluje zmęczenie i tym samym zwiększa ochotę na współżycie.
Jeśli przyczyną spadku libido są bariery w relacji z partnerem, warto skonsultować się z psychologiem lub seksuologiem. Terapia seksualna dla par w wielu przypadkach poprawia życie intymne partnerów.
Jeśli przyczyny spadku libido nie wynikają z relacji pary lub stylu życia, zalecane jest wykonanie badań hormonalnych. Jakie hormony odpowiadają za libido? Diagnostyka powinna obejmować badanie poziomu TSH, Ft3, Ft4, prolaktyny, estrogenu i testosteronu. Wyniki należy skonsultować z endokrynologiem lub ginekologiem. Ewentualne wykrycie zaburzeń hormonalnych lub choroby tarczycy po ustabilizowaniu przyniesie odczuwalny efekt w postaci zwiększenia libido.