Zmarszczki wokół ust znacznie zmieniają wyraz twarzy. Bruzdy marionetki nadają jej smutny charakter, a zmarszczki palacza czy bruzdy nosowo-wargowe sprawiają, że twarz wygląda groźniej. Jakie zabiegi skutecznie likwidują zmarszczki wokół ust, a które można polecić jako element profilaktyki?
Rodzaje zmarszczek wokół ust
Wokół ust najczęściej powstają trzy rodzaje zmarszczek. Pierwszym z nich są linie marionetki, inaczej nazywane zmarszczkami smutku, które powstają poniżej kącików ust i biegną pionowo w dół. Pomiędzy skrzydełkami nosa a kącikami ust uwidaczniają się bruzdy nosowo-wargowe, które zazwyczaj po 40 roku życia ulegają pogłębieniu. Trzecim rodzajem są zmarszczki palacza, czyli pionowe linie zlokalizowane nad górną wargą.
Co przyczynia się do powstawania zmarszczek wokół ust? – Za główną przyczynę zmarszczek uważa się przede wszystkim procesy starzenia się skóry. Ten typ zmarszczek nazywamy grawitacyjnymi i najczęściej powstają one w okolicy 40 roku życia. Wcześniej ujawniają się zmarszczki powstające na skutek mimiki, ale nawet złe ułożenie skóry podczas snu również może je pogłębiać, szczególnie bruzdy nosowo-wargowe. Ponadto jednym z najważniejszych winowajców powstawania zmarszczek jest szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, które odpowiada za tzw. przedwczesne starzenie się skóry – wyjaśnia dr Katarzyna Mudel z kliniki medycy estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
O ile przyczyną pierwszych zmarszczek wokół oczu czy na czole zazwyczaj jest mimika, to na powstawanie i pogłębianie się zmarszczek wokół ust najczęściej składa się kilka czynników. Możliwości usuwania zmarszczek jest obecnie bardzo dużo. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej tak dobiera zabiegi, by dostosować je zarówno do stopnia zaawansowania bruzd, jak i czynników, które je wywołały.
Zanim powstaną zmarszczki wokół ust
O skórę wokół ust warto zadbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Zabiegi profilaktyczne przeznaczone są dla każdego, ale szczególnie wskazane dla tych osób, które posiadają bogatą mimikę twarzy, dosyć cienką lub uszkodzoną promieniowaniem słonecznym skórę.
Celem zabiegów profilaktycznych jest pobudzenie skóry do naturalnej regeneracji, czyli wytwarzania nowych włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego, który zapewnia odpowiednie nawilżenie.
Można to osiągnąć poprzez mezoterapię igłową lub laserową. Podczas tego zabiegu w skórę wprowadza się koktajle witaminowe, których bazą jest kwas hialuronowy. Jednym z rodzajów mezoterapii jest również bardzo modny obecnie wampirzy lifting, czyli ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjenta. Zarówno podczas mezoterapii igłowej, jak i laserowej, wykonywane są mikrouszkodzenia skóry, dzięki czemu organizm otrzymuje sygnał, że należy uruchomić lawinę procesów naprawczych.
Do zabiegów profilaktycznych zaliczane są również peelingi chemiczne, które złuszczają naskórek i zewnętrzne warstwy skóry właściwej. Po ich zastosowaniu skóra ulega wygładzeniu, krążenie krwi zostaje pobudzone, co wypływa na lepsze dotlenienie komórek. Peelingi chemiczne usuwają również przebarwienia, więc szczególnie poleca się je osobom z oznakami fotostarzenia.
Zanim powstaną wokół ust linie marionetki, zmarszczki palacza czy bruzdy nosowo-wargowe możemy skorzystać też z zabiegów odmładzania światłem podczerwonym (Zaffiro) lub falami radiowymi (Maximus TriLipo). Celem obu tych zabiegów jest podgrzanie tkanek, by pobudzić fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu oraz obkurczyć rozciągnięte włókna.
Botox, wypełniacze czy laser?
Do kliniki medycyny estetycznej udajemy się jednak najczęściej wtedy, gdy zmarszczki już powstaną. I mamy wówczas dylemat – czy wybrać botox, czy zdecydować się na wypełniacze?
Która z tych substancji jest bardziej odpowiednia do usuwania zmarszczek wokół ust? – Botox stosowany jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczek mimicznych. Lekarze medycyny estetycznej częściej proponują wstrzykiwać tę substancję w zmarszczki występujące w górnych partiach twarzy, czyli na czole i wokół oczu. Można jednak zastosować botox również wokół ust, chociaż lepsze efekty przynosi połączenie zabiegów – zastosowanie zarówno toksyny botulinowej, jak i wypełniacza – mówi dr Katarzyna Mudel z kliniki Ars Estetica.
Dosyć rzadko zdarza się, by zmarszczki wokół ust były wyłącznie efektem bogatej mimiki, więc zabieg z wykorzystaniem botox nie zawsze jest wystarczający. Do wygładzania linii marionetek, bruzd nosowo-wargowych czy zmarszczek palacza najczęściej stosowane są wypełniacze różnego typu.
Najpopularniejszym z nich jest kwas hialuronowy, substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Ponadto można skorzystać z preparatu Radiesse, którego głównym składnikiem jest hydroksyapatyt wapnia zawieszony w specjalnym żelu. Jeszcze inną propozycją jest preparat Sculptra, zawierający kwas mlekowy. Wszystkie te wypełniacze działają w bardzo podobny sposób. Z jednej strony nadają objętość, by zmniejszyć widoczność zmarszczek, a z drugiej – pobudzają procesy regeneracyjne w skórze, a w szczególności – tworzenie nowego kolagenu. Innym rodzajem wypełniacza jest własny tłuszcz pacjenta, który również może służyć do usuwania zmarszczek wokół ust.
Coraz częściej pacjenci klinik medycyny estetycznej decydują się na rozwiązanie alternatywne do botoxu i wypełniaczy, jakim jest zabieg laserowy. Dzięki laserowi można zmniejszyć widoczność zarówno płytkich, jak i głębszych zmarszczek, ponieważ powoduje on odbudowę skóry niemal we wszystkich jej warstwach. Trzeba jednak wiedzieć, że im większe zmarszczki, tym większa będzie inwazyjność zabiegu. Oczywiście zabiegi laserowe można łączyć ze wszystkimi pozostałymi typami zabiegów profilaktycznych i odmładzających.
Trwałość zabiegów
Jak długo będzie utrzymywał się efekt wygładzenia zmarszczek marionetki, palacza czy bruzd nosowo-wargowych, zależy od wielu czynników. Zabiegi laserowe, wykonywane w seriach, przynoszą zazwyczaj bardziej trwały rezultat. Substancje wypełniające zostają wchłonięte przez organizm po około 6-12 miesiącach, a efekty zastosowania botoxu utrzymują się przez około pół roku, jednakże zabiegi te można powtarzać.