Łupież jest problemem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Białe drobinki, które są widoczne na głowie jak i na ubraniach wpędzają nas w zakłopotanie. Uciążliwość tej dolegliwości polega na tym, że walka z łupieżem bywa męcząca i długotrwała. Warto jednak poznać rodzaje dolegliwości i poznać skuteczne metody, by raz na zawsze uwolnić się od białych drobinek.
Łupież – rodzaje
Łupież może być spowodowany wieloma przyczynami. Najczęściej są to drożdżaki, które atakują skórę naszej głowy. Innym powodem zmagań z łupieżem jest przesadne stosowanie kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów, które mogą powodować przesuszenie skóry głowy. Istnieją różne rodzaje tej dolegliwości, a każdy z nich może być powiązany z inną przyczyną powstawania. Oto niektóre typy łupieżu:
- Łupież suchy – to najczęściej występujący rodzaj łupieżu. Wiąże się z nadmiernym nasłonecznieniem skóry głowy oraz jej przesuszeniem, które może być spowodowane również niektórymi kosmetykami do pielęgnacji włosów. Może występować nie tylko na głowie, ale i brwiach, wzgórku łonowym czy brodzie. Pojawia się najczęściej u osób między 10 a 20 rokiem życia. Często zmniejsza się po umyciu głowy nawilżającym szamponem, jednak po kilku dniach zazwyczaj powraca.
- Łupież łojotokowy – wiąże się z łuszczeniem się nie tylko skóry gładkiej, ale także owłosionej skóry głowy, co z kolei powoduje wypadanie włosów. Dodatkowo skóra głowy wytwarza coraz większe ilości łoju, w związku z czym włosy są nieustannie przetłuszczone. Oprócz tego na głowie mogą pojawiać się strupy o żółtym lub białym zabarwieniu, które wygląda podobnie do grzybicy. Pojawiają się także stany zapalne. Łupież zmniejsza się gdy dochodzi do coraz większego wyłysienia.
- Łupież rumieniowy – powoduje go maczugowiec; ten rodzaj łupieżu pojawia się najczęściej w pachwinach, w których pojawiają się zmiany o różowej barwie, z czasem kolor przechodzi w żółć, a następnie w brąz. Łuszczenie skóry nie jest mocno widoczne dopóki nie dojdzie do zadrapania skóry. Czynniki wzmagające objawy to wilgotność i drażliwość – czyli pocenie się i zakładanie przylegających do ciała ubrań.
- Łupież pstry – to wyjątkowo nieprzyjemny rodzaj łupieżu. Jego przyczyną są drożdżaki, które atakują nasz organizm nadmierne pocenie się, osłabienie układu immunologicznego czy zbyt duże wydzielanie łoju. W związku z tym na skórze pojawiają się żółte lub żółto-brązowe plamy; możemy je zlokalizować nie tylko na głowie, ale także na klatce piersiowej, ramionach czy plecach. Po pewnym czasie pojedyncze plamy scalają się w większe jednostki, które nieestetycznie wyglądają na ciele.
Dodatkowo skóra na powstałych plamach zaczyna znacząco się łuszczyć. Łupież pstry występuje najczęściej u dorastającej młodzieży lub osób dorosłych, rzadziej u dzieci czy ludzi w podeszłym wieku. Warto wiedzieć, że jest dolegliwością zakaźną, dlatego warto zachować pełne zasady higieny przy obcowaniu z osobą zarażoną łupieżem pstrym. Przykrą właściwością tego rodzaju łupieżu jest fakt, że może on prowadzić do powstawania nowotworów. Aby uporać się z pstrym łupieżem we wczesnym stadium należy skorzystać z dostępnych w aptece szamponów, charakteryzujących się działaniem przeciwgrzybiczym. Jeżeli jednak takie leczenie nie pomoże należy dbać się do lekarza, który pomoże dobrać leki doustne. Można również stosować domowe płukanki i wcierki, które pomogą zmniejszyć objawy łupieżu.
Łupież – wcierki
Oprócz szamponów i leków do stosowania doustnego możemy próbować radzić sobie z łupieżem przez stosowanie różnego rodzaju wcierek łagodzących objawy i wspomagających leczenie łupieżu. Będą to między innymi:
- Olejek z drzewa herbacianego – aby pozbyć się dokuczliwych dolegliwości związanych z łupieżem możemy wcierać w skórę głowy mieszankę z kilku kropel drzewa herbacianego rozcieńczonych w oleju kuchennym.
- W przypadku łupieżu pstrego możemy skorzystać z leczniczych właściwości wcierki z octu lub czosnku. Ocet wcieramy bezpośrednio w plamy. Jeżeli chodzi o czosnek, stosujemy wcierkę z rozgniecionych w prasce ząbków.
- Oliwa – wcierka z oliwy pozwoli dokładnie nawilżyć skórę głowy. Podgrzaną, lecz nie wrzącą oliwę wcieramy w skórę głowy, by ją nawilżyć i pozbyć się złuszczonego już naskórka. Wcierkę trzymamy na włosach przez około 10 minut, po czym spłukujemy i myjemy włosy.
- Tymianek – wcierka z tymianku pomoże na wszelkie rodzaje łupieżu spowodowane przez drożdżaki. Zaparzamy kilka łyżeczek suszu tymianku, studzimy i wcieramy napar w skórę głowy, taki zabieg pomoże w zwalczeniu grzybów, które powodują łupież, dlatego warto stosować go po każdym myciu włosów.
- Cytryna – w przypadku łojotokowego łupieżu świetnie sprawdzi się wcieranie w skórę głowy soku z cytryny, który pomoże pozbyć się przetłuszczonych włosów. Wystarczy rozkroić cytrynę na pół i masować nią skórę głowy przez około 10 minut. Rezultaty powinny być widoczne po około 2 tygodniach.