Strona główna » Nadwzroczność – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Nadwzroczność – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

przez Redakcja
nadwzroczność

Nadwzroczność to najczęściej występująca wada refrakcji czyli wada związana z brakiem ogniskowania strumienia światła wpadającego do oka na siatkówce. W przypadku nadwzroczności obraz ten ogniskowany jest za siatkówką, co powoduje problemy z ostrym widzeniem najpierw z bliska, a potem również z daleka. Zobaczmy jakie są przyczyny tej wady, u kogo występuje i jak możemy ją leczyć.

Jakie są przyczyny nadwzroczności?

Nadwzroczność może być stanem fizjologicznym, jak to ma miejsce u małych dzieci lub wynikać z zaawansowanego wieku, jak to ma miejsce w przypadku starczowzroczności. W innych sytuacjach wynika ze zbyt słabej mocy łamiącej układu optycznego lub ma związek ze zbyt krótką gałką oczną. W nielicznych przypadkach może być również wynikiem urazu lub choroby.

Jak objawia się nadwzroczność?

W większości przypadków nadwzroczność objawia się utratą dobrej ostrości widzenia na niewielkie odległości. Chory widzi dobrze to, co znajduje się dalej od jego oczu, a to, co tuż przed nimi, daje zamazany obraz. Im bardziej zaawansowana wada, tym większe są również problemy z widzeniem na dalsze odległości, co utrudnia normalne funkcjonowanie i zwykle skłania chorego do wizyty u okulisty.

Warto wiedzieć, że w początkowej fazie przy niewielkiej wadzie refrakcji nadwzroczność może być trudna do zauważenia. Oko ma bowiem zdolność do akomodacji i przy niewielkich wadach udaje mu się skupiać obraz na siatkówce, a nie za nią. Zdolność ta spada wraz z wiekiem.

W przypadku małych dzieci nadwzroczność fizjologiczna powinna samoczynnie zaniknąć. Jeśli tak się nie stanie, to można zauważyć inne objawy np. zez, który jest objawem niepokojącym, gdy pojawia się u dziecka powyżej 3 miesiąca życia.

Korekcja nadwzroczności

Jedną z metod leczenia nadwzroczności, która stosowana jest od lat, jest metoda korekcji wzroku za pomocą szkieł okularowych. Jest to jedyne leczenie możliwe u dzieci i nastolatków, których gałki oczne stale rosną. W przypadku dorosłych, u których wada jest ustabilizowana, można zastosować leczenie laserem.

Laserowa korekcja nadwzroczności to sposób na to, by trwale usunąć wadę refrakcji i pozbyć się konieczności noszenia okularów. Leczeniu tą metodą mogą poddać się wszyscy dorośli, choć najlepsze efekty uzyskuje się u osób w wieku 21-45 lat, gdy wada jest już ustabilizowana, a nie mamy jeszcze do czynienia z starczowzrocznością. Zabieg może być przeprowadzony metodą WF Optimized, vDesign lub EBK. Wybór metody zależy od konkretnego przypadku i zawsze jest ustalany w trakcie konsultacji z lekarzem okulistą. Sprawdź metody laserowej korekcji wzroku Vidium Medica

Zobacz także

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej