Od wieków stan dłoni i paznokci świadczył o statusie społecznym danej osoby – im bardziej były zadbane, tym był wyższy. Również współcześnie bardzo dużą uwagę przywiązuje się do ich kondycji. Niestety, paznokcie nie zawsze są w zadowalającym stanie – najczęściej dzieje się tak z uwagi na infekcje grzybicze oraz niewłaściwą dietę, które doprowadzają do osłabienia płytki paznokciowej.
Choroby paznokci
Przy większości najczęściej pojawiających się chorób poznokci dochodzi do onycholizy, czyli do oddzielenia się rogowej części paznokcia od skóry palca. Sam proces jest powolny i zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia. W trakcie schodzenia paznokcia zmienia się jego zabarwienie (od białego, poprzez żółty, do zielonego), płytka ulega także zniekształceniu.
Do onycholizy dochodzi głównie przy okazji zakażeń, czy to bakteryjnych, czy grzybiczych. Sprzyja jej również łuszczyca, zaburzenia hormonalne i uszkodzenia mechaniczne (na skutek uszkodzenia płytki narzędziem albo po kontakcie z chemikaliami).
Warto pamiętać, że uszkodzona płytka paznokciowa jest dodatkowo podatna na wszelkiego rodzaju zakażenia i stopy oraz dłonie wymagają szczególnej dbałości o higienę. Oprócz częstego mycia (przy jednoczesnym braku długiego kontaktu z wodą), dobrze jest pomyśleć o krótkim spiłowaniu paznokcia dla zminimalizowania ryzyka dalszych uszkodzeń.
Niezależnie od tego, z jakim problemem związanym z paznokciami się borykamy, zawsze należy pamiętać o skontaktowaniu się z lekarzem specjalistą, w tym przypadku, z dermatologiem. Problem z czasem będzie narastać, a szybka interwencja pozwoli na uniknięcie komplikacji i trudniejszego leczenia, czy nawet interwencji chirurgicznej. Teraz przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym schorzeniom.
Najczęstsze choroby paznokci – wrastający paznokieć
Dolegliwość ta dotyczy w głównej mierze palucha u stóp. Do wrastania doprowadzić może kilka czynników – często odpowiedzialna za nie jest grzybica albo inna choroba, które doprowadza do zniekształcenia płytki paznokciowej. Drugą przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja stóp, przy której paznokieć nie jest prawidłowo obcinany. Cięcie powinno być proste, bez spiłowywania brzegów.
Od lekarza dermatologa zależy decyzja o formie przyjętego leczenia. Niekiedy konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna.
Najczęstsze choroby paznokci – grzybica płytki paznokciowej
Niezwykle często paznokcie są zajmowane przez grzybicę wędrującą po skórze. Najbardziej niebezpieczne jest to, że infekcja roznosi się i powinna zostać zduszona przed zajęciem przez patogeny łożyska paznokcia. Jeśli rozwój choroby nie zostanie szybko zduszony, deformacjom może ulec sama płytka, co sprzyja jej łamaniu. Chorobę łatwo jest rozpoznać z uwagi na dwa czynniki:
- paznokcie uzyskują charakterystyczne żółte przebarwienie, które z czasem ciemnieje;
- zakażeniu towarzyszy przemożna uczucie swędzenia i/lub pieczenia.
Tym, co może uchronić przed zarażeniem się chorobą, jest odpowiednia higiena. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które mają obniżoną odporność – te osoby powinny mieć w pogotowiu specjalistyczne preparaty antygrzybiczne.
Niezwykle istotny jest dobór odpowiednich leków, dlatego też warto zwrócić się do lekarza specjalisty, który może zlecić dalsze badania. Mają one na celu zdiagnozowanie szczepu atakującego paznokieć i dostosować do niego leczenie. Jedynie w wyjątkowych przypadkach może się okazać konieczne chirurgiczne usunięcie płytki. Samo leczenie pozostaje jednak długotrwałe i wymagające znacznej cierpliwości ze strony pacjenta.
Najczęstsze choroby paznokci – łuszczyca paznokcia
Podobnie jak przy grzybicy, tak i w przypadku łuszczycy objawy dotykające paznokci podobne są do tych dotykających skórę. Zmiany, jakie dotykają płytkę paznokciową, często stanowią jeden z elementów diagnostyki łuszczycy.
Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy paznokcia jest naparstkowanie. Polega ono na pojawianiu się punktowych wgłębień, które mogą być ułożone przypadkowo albo linijne. Drugim charakterystycznym objawem jest żółte zabarwienie łożyska paznokcia, dopiero w późniejszych etapach dojść może do odklejenia się płytki paznokciowej.
Samo leczenie choroby polega na kompleksowym zwalczaniu symptomów łuszczycy. Niestety, jeśli chodzi o paznokcie, to jest ono wyjątkowo trudne i często nie udaje się osiągnąć oczekiwanych efektów. Przeważnie korzysta się z preparatów o działaniu miejscowym.
Najczęstsze choroby paznokci – zanokcica paznokcia
Choroba ta polega na zakażeniu paznokcia, które wywołują bakterie. W ciężkich przypadkach za zarażenie odpowiedzialne są takie bakterie jak:
- pałeczka ropy błękitnej;
- gronkowiec;
- paciorkowiec.
Wnikają one pod płytkę paznokciową, przeważnie w wyniku jakiegoś urazu. Z uwagi na drogę zakażenia w większości przypadków dotyka ono tylko jednego z paznokci. Typowym objawem choroby, a więc zakażenia, jest obrzęk z bolesnością miejsca. Okolica staje się zaczerwieniona, a przy wale paznokciowym może dojść do pojawienia się ropy. Jeśli sama infekcja zaczęła toczyć pod płytką paznokciową, to w efekcie ją wysadza i/lub zniekształca. Charakterystyczne jest to, że symptomy narastają skokowo i pojawiają się nagle.
Dermatolog podejmuje decyzję o właściwym leczeniu, u którego podstaw leży antybiotykoterapia. W przypadku zbierania się wydzieliny ropnej konieczny może okazać się drenaż, a jeśli infekcja jest pod paznokciem dojść może nawet do usunięcia płytki.