Farbowanie włosów stało się jednym z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem koloryzacja jest łatwym i szybkim sposobem pozwalającym całkowicie zmienić swój aktualny wizerunek. Coraz więcej osób zaczyna być jednak świadomych szkodliwości jakie niesie ze sobą stosowanie chemicznych produktów. Doskonałą alternatywę dla tradycyjnych preparatów koloryzujących stanowią naturalne farby do włosów, które pozbawione są amoniaku oraz innych substancji mających negatywny wpływ na kondycję włosów i skóry. Które farby do włosów są więc w pełni bezpieczne dla zdrowia?
Spis treści:
- Dlaczego chemiczne farby są niebezpieczne dla włosów?
2. Naturalne farby do włosów – nie tylko koloryzacja
3. Koloryzacja roślinnymi farbami do włosów – dlaczego warto?
4. Jak często powinno się farbować włosy naturalnymi produktami?
Dlaczego chemiczne farby są niebezpieczne dla włosów?
Farby do włosów zaliczane są do najbardziej szkodliwych kosmetyków. Systematyczna koloryzacja nie tylko niszczy struktury włosów, ale często wywołuje również uczulenie i podrażnia skórę. Na taki stan rzeczy znacząco wpływa amoniak, którego głównym zadaniem jest zmienianie odczynu włosów, dzięki czemu nowy barwnik może skutecznie zastąpić poprzedni kolor. Składnik ten nie tylko jednak podrażnia skórę, ale ze względu na duszący zapach u niektórych osób wywołuje także duszności. Równie niebezpieczna okazuje się rezorcyna. To niezwykle silny alergen, który posiada zdolność przenikania do krwioobiegu. Tradycyjne produkty do koloryzacji często w swoim składzie zawierają też inne substancje, które zaburzają naturalne pH skóry i działają niekorzystnie na ogólną kondycję włosów. Dobre farby do włosów powinny więc być pozbawione:
- amoniaku;
- parabenów;
- jodu;
- SLS;
- nikielu;
- nadtlenku wodoru;
- silikonu;
- rezorcyny;
- formaldehydu.
Naturalne farby do włosów – nie tylko koloryzacja
Roślinne farby do włosów nie zawierają amoniaku, a ich formuła stworzona jest na bazie naturalnych, ziołowych składników. Tego typu produkty są o wiele łagodniejsze dla skóry głowy, nie podrażniają, nie uczulają oraz nie osłabiają i nie niszczą struktury włosów. Ponadto wiele takich preparatów zawiera także inne składniki, które dodatkowo wspomagają codzienną pielęgnację włosów. Pozwalają więc nie tylko cieszyć się pięknym kolorem, ale również odpowiednio nawilżają włosy, działają odżywczo i regeneracyjnie, zapobiegają łamaniu i rozdwajaniu końcówek oraz nadają włosom wyjątkowego blasku. Wśród najpopularniejszych naturalnych składników dostępnych w roślinnych farbach do włosów wymienić można:
- aloes;
- rozmaryn;
- białą brzozę;
- chinowiec;
- oczas wirginijski;
- jeżówkę wąskolistną;
- łupinę orzecha włoskiego.
Warto również zauważyć, że naturalne farby do włosów (które znajdziemy w Sklepie Życia: https://www.sklepzycia.pl/naturalne-farby-do-wlosow) nie działają uczulająco, przez co są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących mam. Mogą być także bez żadnych przeszkód stosowane przez alergików. Farby do włosów nie testowane na zwierzętach to też najlepszy wybór, jeśli chodzi o naturę, bowiem takie produkty nie zanieszczyczają środowiska szkodliwymi toksynami.
Koloryzacja roślinnymi farbami do włosów – dlaczego warto?
Ziołowe farby do włosów tak naprawdę w niczym nie ustępują chemicznym preparatom do koloryzacji. Dzięki nim można więc uzyskać piękny, trwały oraz lśniący kolor bez niepotrzebnego osłabienia i niszczenia struktury włosów. Farby do włosów bez amoniaku dostępne są w wielu różnorodnych kolorach – począwszy od jasnych blondów, poprzez ciemne brązy, ogniste czerwienie, aż po głęboką czerń. Sam efekt koloryzacji może utrzymywać się nawet przez wiele tygodni, jednak w pełni zależne jest to od struktury włosów, ich kondycji oraz naturalnego odcienia. Roślinne farby z taką samą skutecznością pokrywają naturalne, koloryzowane, jak i siwe włosy.
Jak często powinno się farbować włosy naturalnymi produktami?
Farbowanie włosów naturalnymi produktami koloryzującymi jest równie łatwe, jak w przypadku stosowania klasycznych preparatów. Wystarczy tylko nałożyć farbę na kilkadziesiąt minut, a następnie po zmyciu mieszanki wetrzeć odżywkę, która dodatkowo zadba o zachowanie właściwej kondycji włosów. Roślinne farby do włosów mogą mieć formę żelu, proszku lub kremu. Przed każdym zastosowaniem warto jednak wykonać odpowiednią próbę dermatologiczną ze względu na wysokie stężenie naturalnych składników, które w skrajnych przypadkach może wywoływać niepożądane reakcje. Zdrowe farby do włosów wolno stosować częściej, niż chemiczne preparaty koloryzujące. Efekt koloryzacji utrzymuje się mniej więcej do dwudziestu myć. Po tym czasie można bez wahania powtórzyć farbowanie.
Naturalne farby do włosów to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na dobrej kondycji włosów. Takie preparaty koloryzujące są przede wszystkim bezpieczne dla skóry głowy i włosów, ponieważ zawierają w swoim składzie wyłącznie substancje roślinne. Ziołowe składniki nie tylko pozwalają uzyskać wymarzony kolor, ale również właściwie pielęgnują oraz odżywiają włosy. Warto więc zostać świadomym konsumentem i zamienić szkodliwe, chemiczne farby do włosów na bezpieczne i w pełni naturalne produkty koloryzujące.