Strona główna » Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

przez Redakcja

Jeśli ktoś uważa, że jedyną skuteczną bronią w walce ze zmarszczkami jest skalpel, bardzo się myli. Aktualnym hitem medycyny estetycznej jest zabieg odmładzający z użyciem osocza bogatopłytkowego. Na czym polega? Jakie daje efekty? Dla kogo jest polecany?

Osocze bogatopłytkowe, nazywane również PRP (Platelet Rich Plasma), to koncentrat płytek krwi zawarty w małej ilości osocza. Preparat ten pozyskiwany jest z krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Osocze bogatopłytkowe pobudza  stymulację komórek macierzystych oraz produkcję kolagenu.

Jakie korzyści wynikają z zabiegu PRP?

Możliwości do odnowy skóry, jakie stwarza osocze bogatopłytkowe nie posiada żaden z koktajli stosowanych w mezoterapii. Koncentrat PRP zawiera czynniki wzrostu, które:

  • wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych,
  • stymulują proces regeneracji tkanek,
  • pobudzają fibroblasty do tworzenia kolagenu,
  • wyzwalają mezenchymatyczne komórki macierzyste.

Dzięki temu skóra zyskuje gęstość, elastyczność, a co za tym idzie, znacznie młodszy wygląd.

Kiedy wykonać zabieg?

Wypełnianie zmarszczek z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego może zainteresować osoby niezadowolone z wyglądu i kondycji skóry oraz szukające naturalnego sposobu na jej regenerację. To idealna alternatywa dla kobiet obawiających się sztucznego wyrazu twarzy po botoksie i dla tych, które nie mogą wykonać zabiegu medycznego z przyczyn zdrowotnych lub po prostu nie są zdecydowane na operacje plastyczne. Osocze bogatopłytkowe to idealny zabieg dla pacjentów uczulonych na składniki wypełniaczy zmarszczek bowiem, specyfik powstały z własnej krwi jest biologicznie obojętny, w związku z czym nie wywołuje reakcji alergicznych.

Kiedy umówić się na wizytę z lekarzem i wykonać zabieg?

  • gdy skóra jest przesuszona, mało elastyczna, zmęczona, z przebarwieniami
  • gdy konieczne jest wypełnienie blizn, np. po trądziku
  • gdy zachodzi potrzeba przyspieszenia gojenie i regeneracji skóry po zabiegach
  • gdy występują widoczne oznaki starzenia: bruzdy, fałdy, zmarszczki, kurze łapki, zmniejszona gęstość skóry, zapadnięta skóra

Przeciwwskazania do zabiegu

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której prowadzony jest wywiad kwalifikujący pacjenta. Na podstawie pozyskanych odpowiedzi, lekarz podejmuje decyzję. Ponieważ osocze bogatopłytkowe jest materiałem autologicznym, przeszkody do wykonania zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko. Przeciwwskazaniem do wykonania kuracji jest ciąża, laktacja, choroby krwi, nowotwory, stosowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych bądź sterydowych.

Przebieg zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Prawidłowo wykonany zabieg przebiega w 3 lub 4 seriach ostrzykiwania skóry szyi, twarzy, dekoltu bądź innych miejsc wymagających regeneracji. Dokładną liczbę zabiegów oraz czas ich wykonywania ustala lekarz podczas pierwszej wizyty.

W pierwszym etapie pobierana jest niewielka ilość krwi osoby zdecydowanej na zabieg osoczem. W tym przypadku pacjent nie musi być na czczo. W kolejnym etapie krew pobrana z żyły umieszczana jest w pojemniku przeznaczonym do otrzymywania PRP. Następnie próbka wirowana jest w wirówce laboratoryjnej, w której zachodzi proces oddzielenia leukocytów i erytrocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Zabieg kończy się wstrzyknięciem koncentratu bogatopłytkowego do skóry. W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe aplikuje się z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii albo techniką VOLUMA, czyli liniowo, wzdłuż fałdów skóry lub zmarszczek.

Czas wykonywania zabiegu uzależniony jest od obszaru ciała i zazwyczaj trwa 30-60 minut.

O tym warto wiedzieć po wykonaniu zabiegu

Proces rekonwalescencji skóry po zabiegu osoczem bogatopłytkowym przebiega bardzo szybko. Dzięki zastosowaniu specjalnej maski biologicznej przyspieszającej gojenie zaledwie kilka godzin po opuszczeniu kliniki pacjent może wrócić do dawnej aktywności. Na 24 godzin należy jednak zrezygnować z kąpieli w basenie, sauny oraz treningów na siłowni. Niewskazane jest także stosowani produktów z wysokim stężeniem kwasów i składników aktywnych.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Rezultaty ostrzykiwania osoczem utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, w zależności od wieku pacjenta trybu życia, stanu wyjściowego skóry i czynników środowiskowych takich jak palenie papierosów, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska.

Aby wzmocnić efekty, można zakupić krem z dodatkiem własnego osocza bogatopłytkowego. Regularne stosowanie produktu sprawia, że skóra staje się doskonale odżywiona, pełna blasku, a zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu.

Po jakim czasie widoczne są pierwsze efekty zabiegu?

Chociaż proces przebudowy tkanek zachodzi wciągu 48 godzin na widoczne efekty trzeba poczekać około dwóch tygodni. Po tym czasie zmarszczki ulegają wygładzeniu, a skóra zyskuje jędrność.

Częstotliwość wykonywania zabiegów

W celu osiągnięcia najlepszych efektów wskazane jest wykonanie 2-4 serii zabiegów osoczem bogatopłytkowym, w odstępach nie mniejszych niż 14 dni. Natomiast kolejne ostrzykiwania 1-2 razy w roku.

——————

Tekst napisany przy współpracy z Klinika Murano – Eksperci w przeprowadzaniu zabiegu osoczem bogatopłytkowym.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej