Piękny i zdrowy uśmiech jest wizytówką każdego z nas. Jednak ile tak naprawdę czasu poświęcamy codziennie naszej jamie ustnej? Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zależy od tego, w jaki sposób szczotkujemy zęby oraz z jakich produktów korzystamy. Zdecydowana większość z nas używa past do zębów o kompleksowym działaniu. Chronią przed próchnicą, wzmacniają szkliwo i przyjemnie odświeżają oddech. Nie można jednak zapominać o produktach specjalistycznych, takich jak pasty na kamień nazębny, krwawiące dziąsła czy nadwrażliwość.
Lekceważone dolegliwości
Każdy z nas z pewnością zetknął się w swoim życiu z problemami w jamie ustnej. Zarówno niewielkie ubytki, jak i poważne choroby zębów i dziąseł, takie jak np. paradontoza, najczęściej powodowane są niedostateczną higieną oraz unikaniem wizyt u dentysty. Główną przyczyną paradontozy jest narastający kamień nazębny, który uszkadza dziąsła. Można usunąć go w gabinecie dentystycznym, jednak warto także zapobiegać mu w domu, stosując pastę na kamień nazębny, nić dentystyczną oraz płyn do płukania ust.
Prawidłowe oczyszczanie
Najczęściej produkty zapobiegające narastaniu kamienia nazębnego posiadają w swoim składzie aktywne substancje niszczące bakterie, płytkę nazębną oraz kamień. Aby dodatkowo chronić zęby są wzbogacone o składniki wzmacniające szkliwo oraz zapobiegające podrażnieniom błony śluzowej. Podczas szczotkowania oczyszczajmy też język, gdyż gromadzi się na nim wiele bakterii. Jednak jeśli sama pasta na kamień nazębny nam nie wystarcza, sięgnijmy po płyn do płukania ust. Taki produkt zadziała antybakteryjnie, ale także złagodzi podrażnienia oraz zapewni nam świeży oddech.
Profilaktyka przede wszystkim
Sięgając po szczoteczkę pamiętajmy nie tylko o tym, aby oczyszczanie zębów było dokładne. Powinno trwać ono również dostatecznie długo. Czas, jaki powinniśmy poświęcić na higienę jamy ustnej to 3 minuty. Nie zapominajmy również o wymienianiu szczoteczki oraz stosowaniu nici dentystycznej. Równie ważne są systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa, jednak to dopiero połowa sukcesu. Bo w dużej mierze to, w jakim stanie są nasze zęby, zależy od nas.