Strona główna » Prawdziwa twarz chirurgii estetycznej

Prawdziwa twarz chirurgii estetycznej

przez Redakcja

Negatywny wizerunek operacji plastycznych, a w szczególności chirurgii estetycznej, przedstawiany w mediach polskich jest chyba unikatowy w świecie. Zdecydowana większości publikacji dotyczy niedanych zabiegów, powikłań po nich występujących oraz niebezpieczeństw związanych z tego typu operacjami.

Trudno doszukać się informacji obiektywnie przedstawiających cały proces leczenia, rekonwalescencji, oraz możliwe do uzyskania efekty po operacjach plastycznych. Inaczej przedstawia się sytuacja w krajach, w których operacje plastyczne są wykonywane od dawna. Tam odarte z nimbu nowości, ciekawostki czy sensacji stały się codziennością dostępną i oczekiwaną przez coraz większą rzeszę pacjentów.

W USA i krajach Europy Zachodniej operacje plastyczne wykonywane są powszechnie a realne korzyści jakie przynoszą są dobrze poznane. Wiedza o niewielkim ryzyku powikłań nie odstrasza potencjalnych pacjentów przed konsultacją u specjalisty chirurgii plastycznej. W dużym stopniu wynika to z innego postrzegania zabiegów upiększających czy poprawiających wygląd. Z najnowszych badań opinii w Stanach Zjednoczonych wynika, że ponad połowa Amerykanów (51%) niezależnie od poziomu dochodów aprobuje operacje z zakresu chirurgii kosmetycznej. Stanowi to 3% wzrost w stosunku do roku 2009, kiedy to wykonano podobne badania. Fakt, że stopień akceptacji jest wysoki i mało zależny od poziomu dochodów świadczy o przekonaniu, że operacje takie są potrzebne i przynoszą określone korzyści, a nie są tylko fanaberią dla zamożnych.

Inne ciekawe wyniki z cytowanego badania to:

  • 53% kobiet i 49% mężczyzn aprobuje operacje kosmetyczne.
  • 67% Amerykanów mówi, że nie byliby zakłopotani gdyby ich przyjaciele lub członkowie rodziny wiedzieli, że poddali się operacji kosmetycznej.
  • 33% osób stanu wolnego i 27% osób po ślubie rozważa poddanie się operacji w najbliższym czasie lub niedługiej przyszłości.
  • 70% Amerykanów mówi, że ich nastawienie do chirurgii kosmetycznej nie uległo zmianie w ciągu ostatnich 5 lat, a 20% mówi, że zmieniło zdanie na bardziej korzystne.
  • z pośród wszystkich grup wiekowych kobiety i mężczyźni pomiędzy 18 a 24 rokiem życia najczęściej rozważają poddanie się operacji kosmetycznej.

Klinika Chirurgi Plastycznej LINEA CORPORIS wychodząc na przeciw zainteresowaniu operacjami plastycznymi i chcąc upowszechnić prawdziwy wizerunek chirurgii estetycznej w kilku kolejnych artykułach przybliży użytkowniczkom portalu Mojakosmetyczka.pl problematykę wybranych ważnych i ciekawych zagadnień z tej dziedziny. Będą to kolejno: operacje powiększenia piersi, bezpieczeństwo operacji kosmetycznych oraz stopień zadowolenia z efektów operacji estetycznych.

Operacje plastyczne piersi poprawiają jakość życia seksualnego.

Wnioski płynące z sondażu przeprowadzonego ostatnio przez portal kobiecy RealSelf.com wskazują, że jest prawdą iż operacje plastyczne, a szczególnie powiększenie piersi poprawiają satysfakcję z życia seksualnego Według tych wyników panie, które zdecydowały się na operację powiększenia lub podniesienia piersi mają 34% wzrost zadowolenia z życia seksualnego. Według danych z tego sondażu 61% respondentek wskazywało również na zwiększenie częstości stosunków seksualnych po operacji. 70% ankietowanych kobiet powiedziało, że ich zadowolenie z pożycia seksualnego po operacji uległo poprawie, z czego 28% wskazało, że wzrosło ono o 4 i więcej punktów w dziesięciopunktowej skali. Redaktorki portalu spekulują, że wyjaśnienie takiego stanu rzeczy tkwi w lepszej samoakceptacji i zwiększonym poczuciu własnej atrakcyjności spowodowanymi korzystnymi zmianami w wyglądzie. Poniższa grafika sumuje najważniejsze wyniki sondażu:

Wyniki te pozostają w zgodzie z przeprowadzonymi wcześniej badaniami dotyczącymi zadowolenia z operacji estetycznych piersi. Dla przypomnienia w 2006 FDA (Food and Drug Administration – amerykańska agenda rządowa nadzorująca bezpieczeństwo leków i urządzeń medycznych) wysunęła szereg pytań dotyczących takich kwestii jak: stopień zadowolenia pacjentek z powiększenia piersi, stopień w jakim pacjentkom dostarcza się informacji niezbędnych do podjęcia świadomej decyzji o operacji, przyczyny powtórnych operacji u kobiet posiadających implanty. W celu uzyskania odpowiedzi na powyższe kwestie przeprowadzono anonimową ankietę wśród kobiet, które poddały się zabiegowi powiększenia piersi. Dane zebrano za pomocą kwestionariusza. Odpowiedzi na niego udzieliło ponad 5 000 kobiet. Wyniki były zaskakujące:

  • aż 89% kobiet stwierdziło, że powiększenie piersi protezami spełniło ich oczekiwania (u 51% całkowicie, u 38% większość)
  • aż 94% ankietowanych powiedziała, że poleciłaby ten rodzaj zabiegu innym kobietom
  • tylko 13% ankietowanych kobiet miało powtórną operację związaną z założeniem protez. 92% spośród nich wybrało wymianę implantu, a nie jego usunięcie. U wspomnianych 13% kobiet, które miały reoperację najczęstszym jej powodem była chęć wymiany protez na większe (35%) lub chęć poprawy kształtu i położenia piersi (27%)
  • ponad 90% ankietowanych kobiet stwierdziła że została w wyczerpujący sposób poinformowana o ryzyku powikłań związanych z powiększeniem piersi

Sławomir Łoń, Jarosław Stańczyk, specjaliści chirurgii plastycznej

LINEA CORPORIS Chirurgia Plastyczna

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej