Wady zgryzu to problem dosyć powszechny w naszym społeczeństwie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wiążę się nie tylko z aspektem estetycznym, ale także zdrowotnym. Wady zgryzu mogą bowiem powodować trudności z artykulacją czy przeżuwaniem pokarmów. Skutecznym narzędziem w leczeniu wad zgryzu jest aparat ortodontyczny. Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie za jego pomocą, musimy dowiedzieć się z jakimi wyrzeczeniami się ono wiąże.
Gdzie zgłosić się po poradę w sprawie aparatu ortodontycznego?
Lekarzem zajmującym się leczeniem za pomocą aparatów ortodontycznych jest lekarz dentysta ze specjalizacją z ortodoncji. Trzeba liczyć się z tym, że każda wizyta, jak również zakup i założenie aparatu stałego, wiążę się z koniecznością poniesienia kosztów. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje jedynie aparaty ruchome dzieciom do 12 roku życia oraz aparaty stałe dzieciom z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki. W każdym innym przypadku leczenie jest odpłatne.
Kto powinien nosić aparat ortodontyczny?
Stosowanie aparatu zaleca się w celu prostowania nachylonych zęby, wprowadzania do łuku zębów przemieszczonych, przygotowywania zgryzu do leczenia protezami u osób dorosłych, poprawy warunków zgryzowych po ukończeniu wzrostu czy kształtowania łuków zębowych w ramach procesów korekcyjnych z pogranicza ortodoncji i chirurgii szczękowej.
Jak wyglądają pierwsze dni z aparatem ortodontycznym?
Trzeba przygotować się na to, że pierwsze dni są nieco problematyczne. Aparat drażni błonę śluzową jamy ustnej, obecność ciała obcego w jamie ustnej utrudnia wyraźne mówienie, obserwuje się wzmożone wydzielanie śliny, czasami występuje odruch wymiotny. Aparat może powodować bóle głowy. Na początku występują trudności z przyjmowaniem pokarmów. Trzeba też wyrobić nowe nawyki higieniczne.
Jak sobie radzić w pierwszych dniach?
Dolegliwości związane z drażnieniem błony śluzowej przez elementy aparatu można łagodzić stosując żel Anaftin®. Dzięki swoim właściwościom szybko chroni przed bólem i wspomaga gojenie owrzodzenia. Co do jadłospisu, na początku dobrze jest postawić na produkty miękkie, nie ciągnące. Dolegliwości bólowe można zwalczać lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Nie należy planować początków leczenia ortodontycznego równolegle z ważnymi wydarzeniami czy wyjazdami, aby w razie niespodziewanych problemów móc udać się do swojego lekarza po poradę lub w celu skorygowania ułożenia aparatu.
Jakie zmiany w diecie są zalecane podczas leczenia ortodontycznego?
Na czas leczenia ortodontycznego zaleca się rezygnacje z twardych produktów takich jak orzechy, surowa marchew czy suchary. W przypadku obecności podrażnień śluzówki nie wskazane jest spożywanie produktów kwaśnych, takich jak cytrusy. Należy pamiętać, że duża zawartość cukrów prostych w diecie predysponuje do rozwoju próchnicy, szczególnie gdy fragmenty pożywienia osiadają w zakamarkach jamy ustnej i aparatu. Dlatego warto pożegnać się ze słodkimi napojami, sokami owocowymi i słodyczami. Warto też wspomnieć o tym, że po każdym posiłku powinno się umyć zęby, a jeżeli to niemożliwe, przynajmniej przepłukać jamę ustną czystą wodą.