Łuszczyca to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry. I choć wiele osób na nią cierpi, nadal jest uważana za wstydliwą i trudną do wyleczenia. Jednak wcale nie musi tak być!
Choroba skóry, która wpływa na cale życie
Łuszczyca jest chorobą ludzi młodych, zapadają na nią najczęściej osoby pomiędzy 10. a 40. rokiem życia. Obecnie jednak zdarza się, że chorują także osoby starsze. Jej przyczyny nie są do końca znane, choć wielu naukowców przychyla się do teorii, że ma ona podłoże autoimmunologiczne – oznacza to, że z nieznanych przyczyn organizm sam wytwarza przeciwciała przeciw własnym tkankom. Choroba jest bardzo uciążliwa dla osoby nią dotkniętej, a jej efekty mają wpływ na wszystkie sfery życia:
– komfort życia – ze względu na nieprzyjemne doznania fizyczne, przede wszystkim uporczywe swędzenie i pieczenie naskórka, które często nie pozwala się skupić na wykonywanych czynnościach, a nawet utrudnia zasypianie.
– poczucie własnej wartości – łuszczyca objawia się plamami na skórze, w kolorze różowym lub szarym, pokrytym łuskami, zwanymi blaszkami lub tarczkami łuszczycowymi. Po ich odpadnięciu pozostaje zaogniona, lecząca się skóra, a nawet – w wielu przypadkach – przebarwienia. Wszystko to powoduje, że osoby chore na łuszczycę mają obniżone poczucie własnej wartości, niżej oceniają własną atrakcyjność i przez to często borykają się ze stanami depresyjnymi.
– życie towarzyskie – ze względu na to, że ogniska choroby pojawiają się w miejscach widocznych – na łokciach, dłoniach czy skórze głowy – osoby chore starają się ukrywać chorobę, np. nosząc dłuższy rękawek. Ponieważ jednak łuszczycy często nie można ukryć, wielu chorych unika spotkań towarzyskich, obawiając się ciekawskich pytań, spojrzeń i posądzeń o brak higieny. Szczególnie dla osób młodszych, głównie nastolatków i dwudziestokilkulatków wygląd jest niezmiernie ważny, tymczasem łuszczyca nadal wydaje się być wstydliwym tematem tabu.
Skuteczne leczenie – czy to możliwe?
Uważa się, że leczenie łuszczycy jest żmudnym i długotrwałym procesem, wymagającym od chorego wielu wyrzeczeń. Prawdą jest, że chorzy na łuszczycę powinni zachowywać szczególną dbałość o dietę i higienę. Najważniejsze zalecenia lekarzy to:
- wybieranie prysznica zamiast kąpieli
- nieużywanie gąbek
- delikatne, ale dokładne osuszanie skóry
- chronienie skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi, nierozdrapywanie zmian
- wybieranie ubrań z delikatnej bawełny i lnu
- dieta bogata w witaminę D
- unikanie wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, produktów zawierających kofeinę, ostrych przypraw, warzyw strączkowych
- unikanie papierosów i alkoholu
Obecnie preparatów na łuszczycę na rynku jest mnóstwo, jak jednak wybrać ten najlepszy? Zwykle stosuje się leczenie zewnętrzne, czyli maści i kremy. Musimy jednak pamiętać, że stosowanie leków sterydowych nie jest obojętne dla organizmu i jeśli tylko mamy możliwość, zdecydowanie lepiej jest wybierać preparaty naturalne. Nową jakością na rynku jest preparat Psoridex, który łączy bezpieczeństwo stosowania z niezwykłą skutecznością – 93% osób chorych na łuszczycę stosujących preparat poświadcza o jego skuteczności.
Natura w parze z nauką
Producent preparatu Psoridex rozumie, jak ważne jest zastosowanie skutecznych, ale bezpiecznych produktów. Dlatego właśnie, idąc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom konsumentów proponuje skład, który łączy w sobie najlepsze naturalne oleje, pozyskiwane z wysokiej jakości surowców i skomponowane tak, by optymalnie odpowiadały na potrzeby skóry dotkniętej łuszczycą i leczyły chorobę. Co ważne, wszystkie składniki mają potwierdzone naukowo działanie i są z powodzeniem stosowane solo – jednak dopiero ich unikalna kompozycja pozwala zapewnić maksymalne efekty stosowania. Dlatego właśnie skład Psoridex skomponowany jest na bazie czterech naturalnych olejów:
- Olej z dzikiej róży – uzyskiwany poprzez tłoczenie owoców dzikiej róży zawiera wyjątkowo wysokie stężenie kwasów nienasyconych: 40% kwasu linolowego, 40% kwasów alfa-linolenowego oraz kwas retinowy, czyli naturalną witaminę A. ze względu na ten bogaty skład polecany jest do stosowania w stężeniu 10-20%. Ma silne działanie regenerujące, chroni przez pojawieniem się blizn. Olej z dzikiej róży jest również silnym antyoksydantem, dzięki czemu jest idealny w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. W składzie (INCI) występuje jako Rosa Canina.
- Olej ze słodkich migdałów – ten ciemnożółty olej o charakterystycznym zapachu otrzymywany jest z owoców krzewu migdałowca. Stosowany w kosmetyce przede wszystkim do pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, polecany w leczeniu łuszczycy i egzemy dzięki działaniu przeciwzapalnemu. Ponadto olej ze słodkich migdałów silnie odżywia skórę, jest więc świetnym produktem do pielęgnacji cery dojrzałej. Idealnie nadaje się również do masażu. W składzie INCI szukaj go jako Prunus Amygdalus.
- Olej z kiełków pszenicy – otrzymywany z tłoczenia zarodków pszenicy jest charakterystycznym, pomarańczowym olejem o pomarańczowej barwie i zbożowym zapachu. Bogaty w witaminy A, D i E, przy czym zawartość witaminy E jest najwyższa ze wszystkich olejów roślinnych. W kosmetyce używany jako środek zapobiegający łuszczeniu się skóry. W składzie NCI pod nazwą Triticum aestivum.
- Olej z nasion słonecznika – najpopularniejszy z wymienionych, o bogatym składzie: 90% kwasów tłuszczowych nienasyconych i 10% kwasów nasyconych, bogaty w lecytynę, witaminę E i karoteny. Ze względu na swoją popularność często stanowi bazę dla mieszanek olejowych, nie jest komedogenny (nie powoduje powstawania zaskórników). Jego działanie to przede wszystkim natłuszczanie naskórka i hamowanie jego łuszczenia. Dzięki wiązaniu wody w skórze ma działanie nawilżające, bardzo istotne w leczeniu łuszczycy. Chętnie stosowany w produktach przeciwsłonecznych, w produktach do ciała i do kąpieli. W składzie szukaj go jako Helianthus annuus.
Psoridex – ABC stosowania
Aby odczuć pozytywne skutki stosowania Psoridex, musimy stosować produkt minimum tydzień – po tym czasie zauważymy, że nasza skóra jest zdecvydowanie gładsza, a zmiany zaczynają się goić. Co jednak ważne dla osoby chorej, działanie preparatu możemy odczuć już po pierwszej aplikacji – skóra jest ukojona i nie swędzi. Producent zaleca stosowanie minimum dwa razy dziennie, na oczyszczoną delikatnym środkiem myjącym i osuszoną skórę. Aby stosowanie przyniosło wymagane efekty konieczna jest minimum miesięczna kuracja preparatem.