Start Zdrowie Skóra atopowa u dorosłych – jak rozpoznać i leczyć AZS?

Skóra atopowa u dorosłych – jak rozpoznać i leczyć AZS?

przez Redakcja

Choć Atopowe Zapalenie Skóry najczęściej rozwija się w wieku niemowlęcym, zdarza się, że zapadają na nie także osoby dorosłe. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z AZS!

AZS u dorosłych – przyczyny i objawy

AZS to jedno z najpowszechniejszych schorzeń skóry. Najczęstszymi objawami tej choroby jest nadmierna suchość skóry, uporczywy świąd, wypryski, krostki i podrażnienia. Zmiany chorobowe mogą zajmować całą powierzchnię ciała lub występować tylko w pojedynczych lokalizacjach: najczęściej w okolicy twarzy, zgięć łokciowych i kolanowych, a także na zewnętrznych częściach dłoni i stóp.

Objawy AZS nasilają się szczególnie wiosną, kiedy wiele roślin rozpoczyna pylenie i zimą, kiedy na skórę działają zmienne temperatury powodujące jej nadmierne przesuszenie i podrażnienie. Jednym z najuciążliwszych objawów AZS jest świąd, który prowadzi do bezsenności, chronicznego zmęczenia i obniżenia nastroju chorego.

Jak leczyć Atopowe Zapalenie Skóry u dorosłych?

Choć AZS jest chorobą przewlekłą i (jak do tej pory) nieuleczalną, istnieje wiele sposobów, aby skutecznie złagodzić jej objawy. Wymaga to jednak holistycznego podejścia do sprawy. Oprócz kuracji farmakologicznej, która powinna zostać wdrożona tylko po konsultacji z lekarzem, niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja skóry.

Skóra atopowa jest szczególnie narażona na wysuszenie i podrażnienie. Osoby chorujące na AZS powinny zawsze wybierać kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone dla skóry wrażliwej, a także pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych podczas wykonywania prac domowych wymagających kontaktu z detergentami.

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej to także stosowanie emolientów, czyli preparatów do mycia i pielęgnacji o działaniu silnie natłuszczającym, które zatrzymują wodę pod powierzchnią skóry. Dzięki temu zapewniają jej odpowiednie nawilżenie i redukują podrażnienia. Regularne stosowanie emolientów pozwala zapobiec powstawaniu ostrych stanów zapalnych skóry.

W leczeniu AZS-u istotne jest także unikanie spożywania produktów silnie uczulających m.in. przetworów mlecznych, orzechów, owoców morza, cytrusów oraz produktów mocno przetworzonych.

Osoby z Atopowym Zapaleniem Skóry powinny także unikać przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, zakurzonych i silnie zanieczyszczonych. Leczenie AZS można także dodatkowo wspomagać probiotykami. Profilaktyka AZS polega również na unikaniu stresu, który potęguje występowanie najuciążliwszych objawów takich jak świąd.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej