Strona główna » Sposoby na nietrzymanie moczu u kobiet

Sposoby na nietrzymanie moczu u kobiet

przez Redakcja

Z nietrzymaniem moczu zmagają się najczęściej kobiety – pojawia się ono zazwyczaj w okresie menopauzy lub w czasie ciąży i po porodzie. Osoby dotknięte tego rodzaju dolegliwością często żyją w przeświadczeniu, że z NTM nic się nie da zrobić lub wręcz przeciwnie – że przejdzie samo. Dlatego tylko niewielki odsetek kobiet sygnalizuje ten problem lekarzowi. Prawda jest taka, że z nietrzymaniem moczu można skutecznie walczyć.

Można to leczyć

Nietrzymanie moczu to schorzenie, z którym warto jak najwcześniej udać się do lekarza. Dokładna diagnoza i odpowiednio dobrane metody leczenia pomogą przywrócić sprawność drogom moczowym i uwolnią nas od wstydliwego problemu. Na początku potrzebne będą standardowe badania, takie jak posiew moczu i USG jamy brzusznej. Lekarz może zalecić również badanie urodynamiczne, które umożliwia m.in. sprawdzenie ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego.

Po ustaleniu przyczyn nietrzymania moczu można podjąć leczenie farmakologiczne (np. tabletki zwiększające napięcie zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego cewki moczowej). Dobrym sposobem na zminimalizowanie dolegliwości jest także trening mięśni Kegla, który wzmacnia mięśnie miednicy. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu można leczyć operacyjnie, np. wykonując plastykę krocza lub cewki.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu mogą powodować zarówno infekcje i choroby, jak też tryb życia. Przyczyną może być choroba układu moczowego lub nerwowego, choroba Parkinsona, demencja i zaburzenia hormonalne, związane m.in. z przekwitaniem. Do tej przykrej dolegliwości może prowadzić również otyłość czy nadużywanie tytoniu i alkoholu. Dość powszechnym zjawiskiem jest także nietrzymanie moczu w czasie ciąży i po porodzie. Jest to spowodowane uszkodzeniem mięśni miednicy.

U wielu kobiet – zarówno młodych, jak i w bardziej zaawansowanym wieku – pojawia się także tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, występujące jedynie w określonych sytuacjach: podczas kichania, śmiechu, uprawiania sportu czy choćby wchodzenia po schodach. Ciśnienie w podbrzuszu wzrasta, a co za tym idzie – zwiększa się ucisk na pęcherz i chwilowe osłabienie mięśni dna miednicy. W takich przypadkach warto regularnie wykonywać proste ćwiczenia wzmacniające. Wstępnej diagnozy rodzaju nietrzymania moczu możemy dokonać samodzielnie, posiłkując się informacjami dostępnymi online. Dzięki temu możemy szybko podjąć środki zaradcze i pozbyć się problemu.

Nie trzeba rezygnować z życia

Choć nietrzymanie moczu jest krępującą i kłopotliwą dolegliwością, to jednak nie należy z tego powodu rezygnować z życia towarzyskiego i wszelkiej aktywności fizycznej. Z pomocą przychodzą takie środki jak wkładki urologiczne (w łagodniejszych przypadkach), a także chłonne majtki, które niewiele różnią się od normalnej bielizny. Popularnym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku osób starszych i w zaawansowanym stadium nietrzymania moczu – są pieluchy dla dorosłych, które możemy kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych lub w sklepach medycznych.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej