Mówi się, że skóra naturalna nigdy się nie starzeje. Jest w tym ziarnko prawdy – dobrze pielęgnowana galanteria skórzana może nam służyć przez wiele lat, nie tracąc przy tym swojego pięknego wyglądu. Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja torby z naturalnej skóry? O czym powinniśmy pamiętać, by skórzana teczka służyła nam jak najdłużej?
Czego potrzebuje skóra naturalna?
Prawdziwa, wysokiej jakości skóra naturalna jest materiałem o niejednolitej strukturze. Dzięki temu każdy fragment skóry charakteryzuje się unikatowym wzorem, na który składają się fałdy, nierówności, a także zadrapania i otarcia nadające torbie niepowtarzalnego charakteru. Z drugiej strony, od wewnątrz, jest bardzo delikatna w dotyku i posiada specyficzną strukturę meszku.
Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, dlatego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w świecie mody. Warto pamiętać jednak, że skóra naturalna wymaga prawidłowej pielęgnacji: regularnego oczyszczania, a także natłuszczania i odżywiania, a także zabezpieczenia przed warunkami zewnętrznymi. Bez tych zabiegów może z czasem sztywnieć, wysychać, a nawet pękać. Brak impregnacji może również spowodować utratę walorów estetycznych, a z czasem także przemakanie materiału.
Balsam do skóry naturalnej
Do codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzają się specjalne przeznaczone do tego preparaty w postaci balsamów, które doskonale odżywiają skórę naturalną oraz impregnują materiał. Zwykle są one wykonane na bazie wosku pszczelego lub innej substancji natłuszczającej. Aplikuje się je z pomocą szmatki na świeżo przetartą i oczyszczoną z kurzu torbę. Balsam dobrze nakładać w dwóch warstwach, a następnie pozostawić kilkanaście minut, aż preparat wchłonie się w głąb materiału. Na koniec należy wziąć miękką szmatkę i polerując delikatnie usunąć nadmiar specyfiku.
Zaawansowana pielęgnacja skórzanej torebki
Dla osób, które oczekują czegoś więcej niż zabalsamowanie danego wyrobu raz na jakiś czas, istnieje bardziej zaawansowana metoda pielęgnacji torebek ze skóry naturalnej. Wymaga ona jednak znacznie więcej poświęcenia oraz środków.
Na początku wszelkie duże zabrudzenia usuwa się za pomocą specjalnego mydła do skór, a następnie czyści torbę z pomocą suchej szmatki. Gdy skóra jest już odpowiednio oczyszczona, sięgamy po kolejny specyfik przeznaczony do pielęgnacji wyrobów skórzanych – tłuszcz do skór. Ma on za zadanie zmiękczyć materiał oraz odżywić go, by chronić torbę przed pęknięciami oraz przemakaniem.
Kolejny etap to krem do skór na bazie wosku pszczelego, ze specjalnym pigmentem. W ten sposób pozbędziemy się przebarwień oraz rys, które powstały na powierzchni torebki, wzmocnimy naturalny kolor, nabłyszczymy materiał. Na koniec, jeśli jest taka potrzeba, nakłada się jeszcze dodatkowe zabezpieczenie w postaci pasty lub wosku, by nadać torebce mocnego połysku.