W walce o gładką skórę kobiety sięgają po różne metody: od maszynki do golenia, przez kremy i pianki depilujące, zabiegi z użyciem wosku oraz depilatory mechaniczne, aż po trwałą epilację włosów wykonywaną w gabinetach kosmetycznych. Każdy sposób ma swoje zalety oraz mniejsze lub większe wady. Na którą metodę się zdecydować?
Depilacja a epilacja – poznaj różnice!
Słowem depilacja określa się potocznie każdą metodę usuwania zbędnego owłosienia. To tylko jedna z dwóch metod polegająca na usuwaniu martwych części włosów (tzw. łodyg), wystających ponad powierzchnię skóry. Epilacja z kolei to usuwanie włosów razem z cebulkami, a zabiegi do niej się zaliczające najczęściej wykonuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych przy użyciu specjalnych urządzeń, jak na przykład lasera.
Przegląd domowych metod depilacji
Najszybszą i najmniej inwazyjną dla skóry metodą jest golenie. Jednorazowe lub wielorazowe maszynki do golenia dedykowane kobietom – szybko i bezproblemowo usuwają zbędne owłosienie. Zdecydowanym minusem tej metody jest fakt, że włosy odrastają bardzo szybko i najczęściej, za każdym razem są mocniejsze i ciemniejsze. Depilacja chemiczna, czyli usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą pianek i kremów do depilacji przynosi odrobinę trwalszy efekt, bo usunięte włosy są dodatkowo osłabiane – wolniej odrastają i są cieńsze. Ta metoda może jednak powodować reakcje alergiczne (zanim poddamy depilacji większe partie ciała, należy przeprowadzić tekst uczuleniowy) i może okazać się nieskuteczna w starciu z twardszymi włosami. Domowe depilacja zimnym woskiem to zabieg wymagający… nie lada odwagi. Wosk dostępny jest w plastrach (w różnych rozmiarach – w zależności od obszaru, który chcemy poddać depilacji), które wystarczy podgrzać, przyłożyć do owłosionej skóry, a następnie zerwać. Minusem tej metody jest zdecydowanie wysoka bolesność podczas zabiegu, dodatkowo skóra może być po depilacji podrażniona i zaczerwieniona. Plusem tej metody jest trwałość – spora część włosów usuwana jest z cebulkami, odrastają więc dużo wolniej (niektóre w ogóle), są słabsze i jaśniejsze. Podobne efekty uzyskamy sięgając po depilatory mechaniczne – usunięte za ich pomocą włosy będą zdecydowanie wolniej odrastały (w zależności od indywidualnych uwarunkowań, nawet 2 – 3 tygodnie) i każdorazowo będą cieńsze. Bolesność zabiegu jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu z depilacją woskiem, a producenci urządzeń dokładają wszelkich starań, by nowoczesne depilatory usuwały owłosienie niemal bezboleśnie.
Jak działa depilator?
Depilator to urządzenie wyposażone w specjalne końcówki, które działają jak mechaniczne pęsety: chwytają i wyrywają cały włos, najczęściej razem z cebulką. Na przykład niewielkich rozmiarów depilator Rowenta EP1030F0 Ultra Eco wyposażony jest aż w 24 takie precyzyjne i mocne pęsety, co gwarantuje szybkie i efektowne usuwanie włosów z dowolnej części ciała. Kompaktowy depilator Rowenta posiada dodatkowo dwa stopnie prędkości działania oraz system kulek masujących, które skutecznie redukują uczucie bólu towarzyszące depilacji. Bolesność zabiegów przy użyciu depilatorów zależy również od indywidualnej wrażliwości oraz umiejętnego użytkowania sprzętu. Aby zminimalizować ewentualny dyskomfort warto przed depilacją wziąć ciepłą kąpiel, która rozgrzeje, zmiękczy i rozluźni skórę, zabieg przeprowadzać w ciepłym pomieszczeniu (łazienka po wspomnianej wcześniej ciepłej kąpieli będzie w sam raz), a depilowany fragment skóry – delikatnie napiąć palcami. Każda kolejna depilacja jest zdecydowanie mniej bolesna – skóra i my same przyzwyczajamy się do tego rodzaju zabiegu. Dodatkowo włosów każdorazowo jest mniej i są słabsze, co również pozytywnie wpływa na mniejszą odczuwalność bólu.
Depilatory mechaniczne to wygodna i skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz wbudowanym akumulatorom – świetnie sprawdzają się również w podróży. Stosując depilator nie musimy obawiać się reakcji alergicznej, a jeżeli nasze włoski mają tendencję do wrastania – zapobiegniemy mu dezynfekując skórę po zabiegu.