Strona główna » Zakażenie dróg moczowych – jak leczyć skutecznie

Zakażenie dróg moczowych – jak leczyć skutecznie

przez Redakcja
zakażenia dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych jest częstym problemem, a problemy z pęcherzem dotyczą przede wszystkim kobiet. Wynika to z ich budowy anatomicznej układu moczowego. Jak skutecznie uchronić się przed zapaleniem pęcherza i jak szybko wyleczyć tą przykrą dolegliwość?

Skąd się bierze zakażenia dróg moczowych?

Jednym z pierwszych objawów zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie przykrego pieczenia podczas oddawania moczu. Nawet jeśli mało pijemy, zaczynamy często biegać do toalety, ale z miernym skutkiem. Osoba z zapaleniem pęcherza oddaje niewielką ilość moczu, dodatkowo cierpiąc z powodu silnego pieczenia podczas tej czynności. Nie tylko z powodu bólu nie wolno lekceważyć tej z pozoru tylko niegroźnej infekcji. Problemy z pęcherzem potrafią doprowadzić do zapalenia nerek prowadzących nawet do ich niewydolności oraz do infekcji narządów rodnych.

Predyspozycje kobiet do zapalenia pęcherza wynikają z budowy anatomicznej. Cewka moczowa u kobiety jest znacznie krótsza niż u mężczyzny. Do tego bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytu, wokół którego jest wiele chorobotwórczych drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku nie są one groźne. Ale kiedy dostaną się z okolic odbytu do dróg moczowych, na ogół wywołują wiele niebezpiecznych chorób. Za większość zakażeń układu moczowego odpowiedzialna jest pałeczka okrężnicy. Czasem do zakażenie dochodzi również przez chlamydię, dwoinkę rzeżączki lub gronkowiec. Bakterie namnażają się w pęcherzu i powodują stan zapalny.

Na zapalenie pęcherza można zachorować nie tylko przez przenoszenie bakterii z odbytu. Infekcje łatwo jest złapać latem, gdy dochodzi do wychłodzenia pęcherza. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy siedzimy w mokrym kostiumie kąpielowym lub siadamy na kamieniach. Zakażeniu sprzyjają kontakty seksualne bez użycia prezerwatywy. Może też powstać wtedy, kiedy nosimy bieliznę ze sztucznych włókien lub przez niewłaściwą higienę intymną. Drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję podczas ciąży. Zmiany fizjologiczne zachodzące wtedy w ciele kobiety sprzyjają zakażeniom.

Skuteczny lek

Jak widać, na infekcję dróg moczowych kobiety są narażone bardzo często. Przy problemach z pęcherzem należy zastosować preparat, który jest skuteczny. Neofuragina jest chemioterapeutykiem o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Stosowana w ostrych i przewlekłych stanach zakażeń układu moczowego, tam gdzie inne preparaty okazują się nieskuteczne. Lek przerywa namnażanie się bakterii w pęcherzu i aktywuje układ odpornościowy organizmu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej