Strona główna » Ziemia przykładem skrajności zjawisk pogodowych

Ziemia przykładem skrajności zjawisk pogodowych

przez Redakcja
Klimat na Ziemii

Ziemia jest planetą skrajności, możemy tu znaleźć zarówno pokryte siarką pustynne równiny, wypalone słońcem doliny, lodowce, pola herbaciane pokryte deszczem, jak i miejsca, gdzie deszcz nawet nie zagląda. Istnieje wiele unikalnych miejsc i związanych z nim szczególnych warunków pogodowych. Pogoda, jako zjawisko, ma tu szczególne znaczenie, a na stronach meteo pl można było zaobserwować w statystyce prognozy z danego miejsca i przewidywać zachowania pogody..

Od tej gorącej strony

Depresja Danakil jest przykładem skrajnych warunków pogodowych i jest najbardziej uderzającym zakątkiem pustyni w Etiopii. To kraina, w której na powierzchni gromadzą się złoża siarki, na stojących słonych jeziorach tworzą się skorupy solne, a nawet lawy obok kraterów. Nie ma zbyt wielu ludzkich siedlisk, ale można zaobserwować tu karawanę wielbłądów przewożącą minerały do portów na wybrzeżu.

Innym przykładem jest Death Valley, która znajduje się w samym sercu Parku Narodowego w Kalifornii. Obecnie jest rekordzistą najwyższej zarejestrowanej temperatury powietrza na Ziemi z temperaturą 57°C, która była odczuwalna już w 1913 roku.

Kolejnym skrajnym miejscem jest pustynia Atakama w Chile – rozciąga się na dużych wysokościach, a znaczna część regionu wznosi się ponad 1 500 m na płaskowyżach północnego Chile. Jest tu bardzo sucho, zaledwie 15 mm deszczu spada tu co 365 dni.

Tam, gdzie jest dużo zimniej

Antarktyda, odległa i zagubiona na biegunie planety, jest rozległym i opustoszałym miejscem skalistych wodospadów, skrzypiących lodowców i falujących wiatrów. Za najzimniejsze miejsce na świecie uznawana jest stacja polarna Wostok. -89,2 °C to najniższa temperatura odnotowana w tym miejscu. Tu informacje o pogodzie są nieco skrajne, ale na szczęście są miejsca, gdzie pogoda proponuje nam lepsze warunki do życia. Wówczas przydaje się radar pogodowy polska, który w tym właśnie kraju działa bez zarzutu i pomaga sprawdzić to, co w przypadku Antarktydy jest skrajnie niskie.

Skrajne miejsca i ich związek z deszczem

Mawsynram w Indiach ma wątpliwy zaszczyt bycia najbardziej mokrym zamieszkanym miejscem na całej planecie. Każdego roku spada tu prawie 12 metrów kwadratowych deszczu. Większość opadów przychodzi wraz z nadejściem monsunu między czerwcem a październikiem, kiedy ciepłe powietrze z południa jest wypychane przez grzbiety indyjskich Himalajów.

Wysoko na północnym krańcu archipelagu Japonii jest wyspa Hokkaido – znajduje się na ścieżce unikalnego strumienia powietrza, który wieje z Syberii i gromadzi mnóstwo wilgoci nad Morzem Japońskim. Efektem tego są obfite opady śniegu począwszy od listopada, a kończąc w marcu. Taki klimat sprzyja niekończącej się jeździe na nartach i snowboardzie w światowej klasy ośrodkach, takich jak Niseko. Do takich miejsc może zabrać Cię biuro podróży, a katalog firm – http://mapia.pl pomoże między innymi w wyszukiwaniu takich biur.

Podsumowanie

To zaledwie kilka miejsc i tylko drobny ułamek ciekawych części świata, a ciekawość ludzka pozwala nam odkrywać ich coraz więcej. Chęć poznawania nowych miejsc jest nieodpartą pokusą, na którą możemy sobie coraz częściej pozwolić. W trakcie podróżowania do miejsc o skrajnych warunkach pogodowych może przyda się narzędzie pozwalające na przeliczenie lokalnej waluty – https://pl.exrates.pro, dzięki któremu będziemy w stanie policzyć np. koszt wyjazdu do danego miejsca na naszym globie, a to z kolei przyczyni się do odczuwania na własnej skórze skrajnych warunków pogodowych.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej