Każdy, kto choć raz uczył się do ważnego egzaminu, pisał pracę licencjacką czy magisterską albo pracował nad ambitnym projektem zawodowym, wie, jak istotna dla końcowego sukcesu jest pełna koncentracja. Gdy jej poziom spada, spada też nasza efektywność i może się pojawić mały kryzys.
Utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji przez długi czas nie jest zadaniem łatwym. Mózg, pracując na pełnych obrotach, zaczyna w końcu odczuwać zmęczenie i znużenie. Wszystko więc nagle wydaje się nam ciekawsze od naszego zadania: widok za oknem staje się fascynującym spektaklem, a internetowe śledztwo w sprawie zamążpójścia niewidzianej od 20 lat koleżanki z zerówki – misją niecierpiącą zwłoki. Niedobrze… Jak więc szybko i sprawnie poradzić sobie z kryzysem koncentracji? Oto 5 sprawdzonych sposobów, które wypróbowałam na sobie.
1. Dotleń się!
Podczas swojej edukacji, od podstawówki aż po studia, zauważyłaś zapewne, że w salach lekcyjnych dość szybko robi się duszno, gorąco, dosłownie „nie ma czym oddychać”. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach trudno nam się skoncentrować – mózg nie może pracować sprawnie bez odpowiedniej dawki tlenu. Świeże powietrze, o czym wielu z nas zapomina, jest zatem kluczowe dla efektywnej pracy.
Jeśli dopada cię znużenie, koniecznie porządnie przewietrz pomieszczenie, w którym pracujesz. Szeroko otwórz okno na kilka lub kilkanaście minut: po tym czasie zauważysz znaczną różnicę w jakości swojej pracy. Jeszcze skuteczniejszy będzie krótki, szybki spacer, o ile możesz sobie na niego w danej chwili pozwolić.
2. Wyloguj się z Internetu
Co jest dzisiaj największym „rozpraszaczem uwagi”, niezależnie od grupy wiekowej? Oczywiście – Internet. Media społecznościowe, w których ciągle dzieje się coś ciekawego, komunikatory, przez które znajomi wysyłają nam zdjęcia kotków, gry, gdzie ciągle próbujemy wbić kolejny poziom… Ilość bodźców, które dostarczają nam wszystkie te zjawiska, wpływa katastrofalnie na naszą zdolność koncentracji.
Aby pracować skutecznie i w pełni skupić się na stojącym przed nami zadaniu, warto na jakiś czas wylogować się z Internetu. Idealnie byłoby wyłączyć telefon czy komputer, ale dziś w wielu zawodowych i prywatnych sytuacjach po prostu musimy być w zasięgu. Jeśli więc nie wierzysz we własną silną wolę, zablokuj na czas pracy powiadomienia ze wszystkich aplikacji „rozrywkowych” – wyjdź z social mediów, zapomnij na chwilę o oglądaniu śmiesznych filmików i odłóż bicie rekordów w grach na później. W ten sposób dużo łatwiej będzie ci skoncentrować się na nauce czy pracy.
3. Zmień miejsce, w którym pracujesz
Znaczny spadek koncentracji bardzo często wiąże się ze znużeniem, które z kolei bardzo często wynika z monotonii. Jeśli godzinami siedzisz w tej samej pozycji, w tym samym miejscu i znasz już na pamięć całe swoje otoczenie, nic dziwnego, że nie możesz już skupić się na pracy.
Dobry efekt może więc przynieść zmiana miejsca. Przenieś się z nauką do drugiego pokoju, kuchni lub (czemu nie?) łazienki, spakuj książki i laptopa do torby i spróbuj popracować w pobliskiej kawiarni albo bibliotece… Nieco trudniej jest wprowadzić ten plan w życie, jeśli pracujesz w biurze, ale nie jest to niemożliwe. Raczej nie uda ci się zmienić biurka, ale możesz zmienić to, co się na nim znajduje. Poprzestawiaj kubki z długopisami, zmień miejsce akcesoriów biurowych, ułóż inaczej teczki z dokumentami – jednym słowem, wprowadź jakiś element zmiany do tego zastanego układu. Mała rzecz, a może naprawdę pomóc ci odzyskać upragniony poziom koncentracji.
4. Sięgnij po elektrolity do picia
Wszelkie metody zewnętrzne, jak odcięcie się od Internetu czy zmiana miejsca, mogą się jednak okazać niewystarczające, jeśli twój organizm dopada duże zmęczenie. Często z takim stanem rzeczy związany jest nieodpowiedni poziom elektrolitów. Elektrolity – atomy o zdolności przewodzenia impulsów elektrycznych po całym ciele – biorą udział w różnych ważnych procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Kiedy ich poziom jest obniżony, odczuwamy zmęczenie i znużenie.
Niektóre elektrolity, takie jak magnez, mogą wspierać sprawną pracę mózgu. Warto więc zadbać o to, by utrzymywać odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie, szczególnie w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego. Dobrze jest więc mieć pod ręką preparaty zawierające elektrolity, rozpuszczalne w wodzie i przyjemne w smaku. W ten sposób można szybko wesprzeć swój organizm w walce ze zmęczeniem.
5. Rób przerwy
Wielogodzinna praca nad jakimś zadaniem to dla naszego mózgu prawdziwe wyzwanie. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas wydaje ci się, że jesteś w ślepym zaułku i nie widzisz wyjścia ani nawet żadnej wskazówki, za co i jak się teraz zabrać. W momentach takiej blokady najlepiej jest… zrobić przerwę i na jakiś czas oderwać się od wykonywanego zadania.
Możesz wyjść na spacer, zrobić jakiś krótki trening, obejrzeć odcinek serialu, który lubisz, albo nałożyć maseczkę na twarz i poleżeć na łóżku, słuchając muzyki. Po kilkunastu (czy kilkudziesięciu) minutach takiego „restartu” dla organizmu spojrzysz na wszystko inaczej i będziesz w stanie wrócić do pracy na pełnych obrotach.