Wiosna to dla wielu z nas okres poprawy nastroju. Wreszcie robi się cieplej, zielono, słonecznie, nareszcie możemy spędzać czas na świeżym powietrzu, na łonie natury. Jednak z roku na rok przybywa tych, którzy na wiosnę czują się źle – dokucza im kaszel, katar, łzawią im oczy. Nie mogą spokojnie spać, a po każdym spacerze cierpią. Dla uczulonych na pyłki właśnie teraz zaczyna się niezwykle trudny okres…
Osoby z alergią co roku przeżywają to samo – najpierw pojawia się kichanie i wodnisty katar, prowadzący aż do zatkanego nosa z powodu obrzęku błon śluzowych. Pierwsze objawy przypominają więc przeziębienie, jednak nie pojawia się gorączka, pacjent nie odczuwa bólów mięśni, a gardło, chociaż może boleć, nie jest zaczerwienione. Oczy zaczynają łzawić, szczypią, swędzą kąciki oczu, powieki mogą być spuchnięte, całe oczy są zaczerwienione. Później pojawiają się też takie objawy jak swędzenie uszu, podniebienia, gardła, kaszel, duszności, a nawet problemy z oddychaniem. Wiosną uczulają pyłki drzew, na przykład topoli, olchy czy brzozy, traw i chwastów (np. bylicy) a także zbóż (np. żyta). Pyłki są wszędobylskie, zwłaszcza gdy jest ciepło i wietrznie, to unoszą się w powietrzu.
Sposoby na alergię
Obserwując swój organizm możemy określić, co nas uczula. Można również wykonać specjalistyczne badania krwi lub testy skórne. Znając przyczynę alergii dobrze jest unikać alergenów, ale w przypadku traw, pyłków, kurzu jest to często po prostu niemożliwe. Dlatego duże znaczenia mają leki antyhistaminowe, które zmniejszają objawy alergii. Niezbędne są zwłaszcza wtedy, kiedy reakcje alergiczne są bardzo silne. Nie bez znaczenia są także leki zmniejszające objawy. Jeśli mamy zapchany nos najlepszym rozwiązaniem jest spray do nosa. Spray do nosa, zwłaszcza ten z dodatkami nawilżającymi, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej, pomaga oddychać. Dla wielu osób z aktywną alergią jest właściwie niezbędny na co dzień.
Trzeba też pamiętać, że pyłki roślin przynosimy na sobie. Dlatego po spacerze, zwłaszcza po parku, lesie, polanie dobrze jest zdjąć z siebie ubrania oraz wziąć prysznic, łącznie z umyciem włosów. Wietrzyć mieszkanie należy rano i wieczorem przy bezwietrznej pogodzie i gdy temperatura na zewnątrz jest jeszcze lub już chłodniejsza niż w ciągu dnia. Warto także w aucie korzystać z klimatyzacji, a nie otwierać okna, na oczy nakładać okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy także przed bezpośrednim działaniem drażniących pyłków.
W torbie, oprócz spray’u do nosa trzeba mieć chusteczki, krople do oczu, a u osób z bardzo silną alergią nawet strzykawkę z adrenaliną.
Odczulanie
Popularne jest także odczulanie alergików, zwane także immunoterapią swoistą, która polega na powolnym przyzwyczajaniu organizmu do alergenów. Lekarz podaje minimalne dawki alergenów zastrzykiem lub lekiem w postaci kropli i stopniowo zwiększa dawkę, tak by organizm przestał reagować na dany alergen z dużą mocą. Po pewnym czasie pacjent przestaje silnie reagować na alergeny. Jednak w tym momencie na odczulanie może być już za późno, dlatego osoby najbardziej cierpiące wiosną, powinny o tych zabiegach pomyśleć jesienią.