Chirurgia stomatologiczna to nie tylko proste zabiegi i proste czynności stomatologiczne. Wyrwanie zęba, a także wypełnienie ubytku – chociaż miejscami kłopotliwe – to wierzchołek codziennych zadań, z jakimi mierzą się chirurdzy stomatologiczni.
Chirurgia stomatologiczna to nie tylko proste zabiegi i proste czynności stomatologiczne. Wyrwanie zęba, a także wypełnienie ubytku – chociaż miejscami kłopotliwe – to wierzchołek codziennych zadań, z jakimi mierzą się chirurdzy stomatologiczni. Zazwyczaj przeprowadzają oni zabiegi pod narkozą, jednak nie trzeba się ich obawiać. Co musisz wiedzieć o tej gałęzi stomatologii? Czy aby na pewno ich działania są bezpieczne?
Co robi chirurg stomatolog?
Zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej. Przeprowadza ważne zabiegi, związane właśnie z zębami, które tego wymagają. Zazwyczaj lekarz specjalista wykonuje kilka rodzajów zabiegów. Przede wszystkim są to różnego rodzaju ekstrakcje – chociażby zębów mądrości, stałych, mlecznych, a także zębów zatrzymanych. Chirurg stomatolog realizuje hemisekcje, czyli usunięcie zębowych korzeni, a także resekcję ich wierzchołków. W razie potrzeby zabiera się również za zabieg mikrochirurgiczny – który może przygotować pacjenta do zabiegów związanych z założeniem implantów bądź stałych protez. To właśnie on piłuje zęby, aby proteza dobrze trzymała się na naturalnym uzębieniu pacjenta.
Jak przebiegają takie zabiegi? Przede wszystkim musi nastąpić porządne przygotowanie do zabiegu. Pacjent otrzymuje takie same środki znieczulające, jak w przypadku innych operacji. Długość działań zależy od problemu, z jakim mierzy się chirurg, a także od stopnia jej skomplikowania i ostrożności specjalisty przy podobnym działaniu.
Niedogodności podczas operacji chirurgiczno-stomatologicznej
Postęp w medycynie zdaje sobie radzić z eliminacją problemów, związanych właśnie z zabiegami. Nie zawsze jednak usuwa każde zagrożenie. Po takiej operacji stomatologicznej mogą zdarzyć się powikłania. Należy o tym bezwzględnie pamiętać. Dlatego tak ważna jest rekonwalescencja pozabiegowa.
Pamiętajmy również o tym, by znaleźć naprawdę dobrą klinikę stomatologiczną, która gwarantuje pozytywne podejście do pacjenta i działania, które mają za zadanie po prostu mu pomóc. Jeżeli coś wzbudzi twoje wątpliwości podczas pierwszej wizyty – reaguj. To ważne, aby lekarz od razu wzbudzał nasze zaufanie, już na samym wstępie. Dzięki temu nie będziemy w dniu operacji czuć dodatkowego stresu, wynikającego z niepewności co do profesjonalizmu chirurga.