Hydrolaty do twarzy zyskują na popularności. Coraz więcej osób wie, czym są i jak oddziałową na skórę. Wciąż jednak zarówno hydrolaty jak i toniki do twarzy są kosmetykiem, który wielu osobom wydaje się zbędny w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu. Podstawą do tego, aby zmienić podejście, jest zrozumienie konieczności stosowania obu tych produktów oraz ich zalet i wybranie najwłaściwszego kosmetyku dla siebie.
W jakim celu stosuje się tonik do twarzy i hydrolat?
Tonik lub hydrolat powinny być na stałe włączone do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Używa się je zaraz po oczyszczeniu skóry twarzy, ale przed nałożeniem kremu lub serum do twarzy. Oba produkty stosuje się w tym samym celu. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie właściwego pH, które zaburzamy podczas oczyszczania skóry twarzy. Ponadto posiadają również inne właściwości:
- pomagają pozbyć się resztek zanieczyszczeń na skórze twarzy, które pozostały po pierwszym etapie pielęgnacji
- pomaga zwęzić i zamknąć pory, minimalizując ich widoczność i sprawiając, że skóra staje się gładsza
- przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, zmiękczając ją, dzięki czemu lepiej
- wchłania składniki aktywne zawarte w kremach
- jeżeli stosujemy je w odpowiedni sposób wspomagają mikrokrążenie, rewitalizując cerę
- łagodzą podrażnienia skóry, poprawiając komfort i redukując zaczerwienienia
Skoro mają tak podobne właściwości i dają te same rezultaty, który produkt powinniśmy wybrać? Tonik czy hydrolat? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, poniżej opiszemy specyfikę każdego z tych kosmetyków.
Hydrolat do twarzy
Hydrolaty, zwane również wodami kwiatowymi to aromatyczne wody, które uzyskuje się w wyniku destylacji parowej różnych części roślin i kwiatów. Z tego samego procesu uzyskuje się również olejki eteryczne. Ich główną zaletą jest to, że są mniej skoncentrowane niż olejki eteryczne, dzięki temu są lepiej tolerowane przez skórę i mają niewiele przeciwwskazań. Hydrolaty nie są tak dobrze znane jak tonik do twarzy, ponieważ wcześniej uważano je za produkt odpadowy powstały w wyniku ekstrakcji olejków eterycznych z roślin. Dziś wiadomo, że mają dobroczynne właściwości dla skóry.
Hydrolaty oprócz zastosowania w pielęgnacji skóry twarzy mają też wiele innych zastosowań. To bardzo wszechstronne substancje, które możemy stosować nie tylko jako tonik do twarzy, ale także w zabiegach na włosy, jako mgiełkę do ciała, czy zapach do ubrań. Mają również wiele właściwości. Niektóre z nich z powodzeniem łagodzą podrażnienia, zapobiegają stanom zapalnym i zaczerwienieniom skóry lub mogą nawilżyć, odświeżyć i zregenerować skórę.
Tonik do twarzy
Tonik do twarzy jest produktem kosmetycznym na bazie wody w postaci płynu, do którego dodane są liczne substancje aktywne, nawilżające, ekstrakty roślinne, substancje zapachowe oraz bezpieczne dla skóry twarzy konserwanty. Konserwanty w przypadku zarówno hydrolatów jak i toników są niezbędne, ponieważ tworzą idealne środowisko dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. W niektórych tonikach, które możemy spotkać na rynku, mogą być również dodane składniki nieodpowiednie dla naszej skóry, dlatego warto zwracać uwagę na skład i starać się wybrać te z najbardziej naturalnymi składnikami.
Tonik stosowany jest typowo na skórę twarzy w tych samych celach co hydrolat, czyli przede wszystkim, aby przywrócić właściwe pH skórze oraz oczyścić ją z pozostałości makijażu i innych zabrudzeń, następnie przygotować do dalszych etapów pielęgnacji.
Czym różnią się oba kosmetyki i który wybrać?
Jak widać różnice między tonikiem i hydrolatem są niewielkie. Różnią się głównie składem i zapachem. Toniki do twarzy są połączeniem wody ze składnikami, które mają oddziaływać w różny sposób na naszą skórę, takimi jak: oleje roślinne, witaminy, gliceryna oraz substancje zapachowe umilające codzienną pielęgnację skóry twarzy.
Hydrolaty to woda podestylacyjna z określonym już zapachem w zależności od rośliny lub jej części, z jakiej pochodzi oraz wspomniane konserwanty, zabezpieczające kosmetyk przed bakteriami. Te różnice w składzie przekładają się na różnice w zapachu. Zapach toniku to dowolnie dobrany przez producenta mniej lub bardziej intensywny aromat. Skomponowany jest zazwyczaj z wyselekcjonowanych olejków eterycznych lub substancji zapachowych. W założeniu kosmetyk ten ma być delikatny i przyjemny. Zapach hydrolatu całkowicie zależy od pochodzenia. Mimo tego, że są produktem pochodzącym z olejków eterycznych, jego zapach często różni się od tego w olejkach i w zależności od preferencji może być mniej uniwersalny niż te stosowane w tonikach.
Podsumowując, to który produkt będzie Twoim najlepszym wyborem: tonik do twarzy czy hydrolat zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji. Pewne jest tylko to, że jeżeli zależy Ci na zdrowej, zadbanej i atrakcyjnie wyglądającej skórze twarzy nie możesz zapominać o tym etapie pielęgnacji, ponieważ jest on bardzo ważny dla zdrowia skóry. Wybierz produkt z naszej oferty idealny dla Ciebie i stosuj go regularnie, a efekty zaskoczą Cię szybciej, niż myślisz.