Start Zdrowie Dbaj o zdrowie, pijąc wodę

Dbaj o zdrowie, pijąc wodę

przez Redakcja

Troska o zdrowie i dobrą kondycję (zarówno fizyczną, jak i umysłową), to nie tylko zbilansowana dieta, uprawianie sportu i regularne rutynowe badania. Równie ważnym elementem zdrowego trybu życia jest systematyczne picie czystej wody – dorosły człowiek powinien spożywać ją w ilości 1,5-3 l dziennie, zależnie od wagi i wzrostu. Szklanka wody po przebudzeniu znakomicie wpływa na pracę nerek i stymuluje mózg, zwiększając jego aktywność.

Woda w organizmie

Dlaczego woda jest tak ważna dla zdrowia? Przede wszystkim, stanowi ona ok. 45-75% ludzkiego organizmu i ma ogromne znaczenia dla zachodzących w nim procesów metabolicznych. Oprócz rozpuszczania pokarmu, usuwania zbędnych produktów przemiany materii i transportowania składników odżywczych, woda ma również wpływ na utrzymanie stałej ciepłoty ciała, właściwego pH komórkowego oraz usuwanie toksyn i nadmiaru soli, dzięki czemu wspomaga pracę serca. Ponadto woda jest konieczna do odpowiedniego nawilżenia mózgu (jest jednym z jego głównych składników – aż 80-85%), gałki ocznej i stawów. Nie sposób także nie wspomnieć o wartości wody dla skóry, która mus być nawilżana nie tylko od zewnątrz, przy pomocy kremów, odżywczych maseczek czy innych zabiegów kosmetycznych, ale również – a właściwie przede wszystkim – od wewnątrz. Dobrze nawodniona skóra wolniej się starzeje: jest mniej podatna na utratę elastyczności i powstawanie zmarszczek.

Źródlana czy mineralna?

Zarówno woda źródlana, jak i mineralna, są wydobywane ze źródeł izolowanych przy pomocy otworów geologicznych, które gwarantują ochronę przed zewnętrznymi czynnikami. Dzięki temu woda jest filtrowana jedynie naturalnie i nie wymaga uzdatniania do spożycia poprzez chlorowanie i oczyszczanie. Woda mineralna zawiera zazwyczaj powyżej 500 mg / l składników mineralnych, przez co jest nieco twardsza i bardziej wyrazista w smaku. Wysoko zmineralizowana woda jest istotnym składnikiem wzbogacającym dietę, ale nie należy spożywać jej w nadmiernych ilościach ani podawać dzieciom, czy używać do przyrządzania posiłków. Natomiast wodę źródlaną możemy pić bez większych ograniczeń, zarówno wiekowych, jak i zdrowotnych – jest ona bardziej neutralna i miękka.

Zawsze pod ręką

Aby pamiętać o konsekwentnym piciu wody, warto mieć ją zawsze w zasięgu wzroku. Wybierając się na dłuższy spacer czy wycieczkę, nie zapomnijmy zabrać ze sobą przynajmniej małej butelki z wodą. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup dystrybutora wody do domu lub do firmy – tego rodzaju usługę możemy zamówić np. na https://getfresh.pl/oferta/zestaw-woda-dystrybutor. Wprawdzie dystrybutor zazwyczaj kojarzy nam się ze sporym urządzeniem, charakterystycznym głównie dla przestrzeni firmowej czy publicznej, ale obecnie na rynku dostępne są również bardziej poręczne i mniejsze dyspensery, które z powodzeniem możemy zainstalować we własnym salonie czy w kuchni. Warto wspomnieć, że woda z dystrybutora to także bardziej ekologiczna opcja – dzięki regularnym dostawom nie musimy już codziennie kupować zgrzewek butelkowanej wody, a puste baniaki z dystrybutora są zabierane przez dostawców i poddawane recyklingowi.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej