Strona główna » Dbaj o zdrowie, pijąc wodę

Dbaj o zdrowie, pijąc wodę

przez Redakcja

Troska o zdrowie i dobrą kondycję (zarówno fizyczną, jak i umysłową), to nie tylko zbilansowana dieta, uprawianie sportu i regularne rutynowe badania. Równie ważnym elementem zdrowego trybu życia jest systematyczne picie czystej wody – dorosły człowiek powinien spożywać ją w ilości 1,5-3 l dziennie, zależnie od wagi i wzrostu. Szklanka wody po przebudzeniu znakomicie wpływa na pracę nerek i stymuluje mózg, zwiększając jego aktywność.

Woda w organizmie

Dlaczego woda jest tak ważna dla zdrowia? Przede wszystkim, stanowi ona ok. 45-75% ludzkiego organizmu i ma ogromne znaczenia dla zachodzących w nim procesów metabolicznych. Oprócz rozpuszczania pokarmu, usuwania zbędnych produktów przemiany materii i transportowania składników odżywczych, woda ma również wpływ na utrzymanie stałej ciepłoty ciała, właściwego pH komórkowego oraz usuwanie toksyn i nadmiaru soli, dzięki czemu wspomaga pracę serca.

Ponadto woda jest konieczna do odpowiedniego nawilżenia mózgu (jest jednym z jego głównych składników – aż 80-85%), gałki ocznej i stawów. Nie sposób także nie wspomnieć o wartości wody dla skóry, która mus być nawilżana nie tylko od zewnątrz, przy pomocy kremów, odżywczych maseczek czy innych zabiegów kosmetycznych, ale również – a właściwie przede wszystkim – od wewnątrz. Dobrze nawodniona skóra wolniej się starzeje: jest mniej podatna na utratę elastyczności i powstawanie zmarszczek.

Woda źródlana czy mineralna?

Zarówno woda źródlana, jak i mineralna, są wydobywane ze źródeł izolowanych przy pomocy otworów geologicznych, które gwarantują ochronę przed zewnętrznymi czynnikami. Dzięki temu woda jest filtrowana jedynie naturalnie i nie wymaga uzdatniania do spożycia poprzez chlorowanie i oczyszczanie. Woda mineralna zawiera zazwyczaj powyżej 500 mg / l składników mineralnych, przez co jest nieco twardsza i bardziej wyrazista w smaku.

Wysoko zmineralizowana woda jest istotnym składnikiem wzbogacającym dietę, ale nie należy spożywać jej w nadmiernych ilościach ani podawać dzieciom, czy używać do przyrządzania posiłków. Natomiast wodę źródlaną możemy pić bez większych ograniczeń, zarówno wiekowych, jak i zdrowotnych – jest ona bardziej neutralna i miękka.

Woda zawsze pod ręką

Aby pamiętać o konsekwentnym piciu wody, warto mieć ją zawsze w zasięgu wzroku. Wybierając się na dłuższy spacer czy wycieczkę, nie zapomnijmy zabrać ze sobą przynajmniej małej butelki z wodą. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup dystrybutora wody do domu lub do firmy – tego rodzaju usługę możemy zamówić online.

Wprawdzie dystrybutor zazwyczaj kojarzy nam się ze sporym urządzeniem, charakterystycznym głównie dla przestrzeni firmowej czy publicznej, ale obecnie na rynku dostępne są również bardziej poręczne i mniejsze dyspensery, które z powodzeniem możemy zainstalować we własnym salonie czy w kuchni. Warto wspomnieć, że woda z dystrybutora to także bardziej ekologiczna opcja – dzięki regularnym dostawom nie musimy już codziennie kupować zgrzewek butelkowanej wody, a puste baniaki z dystrybutora są zabierane przez dostawców i poddawane recyklingowi.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej